Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 May 2012, 17:26   #61
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Meanwhile in the Micropsia table...

Amour e al doilea cel mai bine cotat cu media 7,83,iar In Another Country (al coreeanului plictisitor Hong Sang-soo) a avut o proiectie de presa in dupa-amiaza asta si are deja media 8,08 din 6 voturi.

__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.

Last edited by marcusARCUS : 20 May 2012 at 18:06.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2012, 13:30   #62
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Festivitatea de deschidere contine si clipuri din filme, multe dintre ele nefacute publice prin alte locuri.

http://www.festival-cannes.fr/en/mediaPlayer/11791.html

Post Tenebras Lux se prefigureaza intr-un mare fel.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2012, 19:38   #63
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by Chambord:
Post Tenebras Lux se prefigureaza intr-un mare fel.

THAT.IS GOING.TO BE.THE BEST.FILM.FROM.CANNES.2012.

Si dupa ce am vazut clipul ala din Holy Motors si am mai citit cate ceva despre el,nu pare mai prejos.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.

Last edited by marcusARCUS : 22 May 2012 at 19:46.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2012, 23:26   #64
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Se pare ca oamenii au iesit in transa de la Holy Motors. Cu halucinatii. E filmul care a rupt, socat, bulversat Cannes-ul anul asta.

Nu stiu daca Windom mai e pe forumul asta, dar e cu dedicatie pentru el:
"New Kylie film Holy Motors: HOLY CRAP IT'S WEIRD. Makes Blue Velvet look like an episode of Friends"

Nebunul din TOKYO! e si in Holy Motors http://moviecitynews.com/2012/05/hol...-kit-extracts/

Iar in Excel-ul gigeilor vad ca n-are nimeni curaj sa faca prima miscare cred ca daca pune unul 10, pun toti 10, daca pune primul 2, pun toti 2 ca n-a inteles nimeni nimic din filmul asta
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2012, 08:16   #65
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Prietenul tau Ganzo i-a dat 8.5

"If Denis [Lavant] had said no, I would have offered the part to Lon Chaney or to Chaplin. Or to Peter Lorre or Michel Simon."—Leos Carax

Dar asta e favorita mea:

Sample Holy Motors scene: Eva Mendes in a burka, singing a lullaby to a naked man with an erection who just ate her hair.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.

Last edited by marcusARCUS : 23 May 2012 at 08:18.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2012, 11:59   #66
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Se pare ca fiecare an trebuie sa aiba un Uncle Boonmee. Anul asta i-au zis Holy Motors.
Si ala parea bun, pana cand a inceput sa para si dadaist. Voiam sa zic ceva de "freak show" dar sunt oameni rautaciosi pe lume care abia asteapta sa ma taxeze.

Si ca sa lamurim once and for all: Nu-mi fac decat datoria (de moderator al unui forum respectabil). Suntem mai multi dar fiecare cu job-ul lui. Unii vaneaza trolli, altii sterg mesajele care reduc nivelul mediu de IQ al forumului. Etc.

Pe mine m-au angajat adminii cu urmatoarea misiune (secreta, dar voi stiti sa pastrati un secret): "Identify any form of freak-show and obliterate target". Sinplu.

Btw HM are cea mai mare medie pe Necropsia. Doar PTL poa sa-i mai ia mau'
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2012, 12:19   #67
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Alta adunatura de critici si note:

http://www.indiewire.com/article/can...-all-the-films
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2012, 12:20   #68
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Chambord:
Btw HM are cea mai mare medie pe Necropsia. Doar PTL poa sa-i mai ia mau'

Cam aceeasi nota o avea si filmul lui Hong la numarul ala de voturi. Inca e posibil sa faca o echipa cu In another country si Like someone in love. Interesant e ca topul asta, cel de la Screen International si cel de la Indiewire difera destul de mult, singurul film cu note oarecum apropiate in toate 3 fiind Amour (filmele de la fundul clasamentului ma intereseaza mai putin, ca sigur se potrivesc si pe acolo vreo cateva).
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2012, 14:03   #69
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Da, fiecare gasca cu figurile ei Sunt unele flop-uri clare, restul apreciate ba de unii ba de altii. Oricum, bine ca e si marfa de calitate. De la Berlinul de anul asta n-am ramas cu nimic, de la Cannes mi se va umfla lista de vazut cu cel putin vreo 10 bucati.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2012, 22:28   #70
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Primele reactii de la Post Tenebras Lux sunt mega-negative.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2012, 00:56   #71
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Mai curand Post Tenebras Lux e "Boonmee-ul editiei", vreo doi-trei asa l-au catalogat: Post Tenebras Lux = Boonmee meets Tree of Life. L-a indus pe Chambord un pic in eroare afisul de la Holy Motors

Cred ca nu-l mai prinde nimeni pana la sfarsit pe Holy Motors in Excel si mai cred ca am avut dreptate ieri: daca la Haneke/Kiarostami mai gasesti pe unul sa-i dea o nota rosie, la ciudatenia suprema toti au dat note de la genial in sus, pe principiul "sunt absolut extaziat de filmul asta, dar n-am priceput nimic din el". In contextul asta Carax/Reygadas, SF-ul lui Cronenberg s-ar putea sa para chiar mainstream.
Sa vedem si punctajul de la Screen International, care imi inspira mai multa incredere, macar prin faptul ca acolo sunt critici de la Sight&Sound/Positif, care alaturi de Cahiers du cinema sunt cele mai valoroase reviste de cinema ale Europei.

La premii eu imi mentin in mare pronosticurile: sincer cred ca un juriu condus de Moretti (tinand cont si ce fel de filme a facut Moretti) nu va da trofeul suprem unui film din categoria OZN-SF-alegorie-ezoteric-eclectic etc. Nu il cred pe Moretti in stare sa dea Palme d'Or-ul celui mai ciudat film al festivalului, socului! E posibil sa-i dea doar premiul de regie.Va alege un film cu realitate bruta, foarte real!, cu multa incarcatura dramatica, eventual cu dialoguri multe si brici, daca filmul are si oaresce critica sociala, e un ingredient binevenit. La conferinta de deschidere a lasat sa se scurga niste indicii cam ce i-ar placea: "a film which surprises me and which reflects reality and the cinema"
http://www.festival-cannes.fr/en/mediaPlayer/11761.html

Palme d'Or: Haneke
Mungiu intercalat undeva la premii (Grand Prix sau Prix du Jury, ceva pe acolo)
Singurul amendament - premiul de regie i se va da unui 'ciudat' - fie Carax, fie Reygadas.
Premiul pentru "Cel mai bun actor" cred ca e deja adjudecat de Lavant cu cele 11 roluri diferite in acelasi film, la fel FIPRESCI de Carax.

Sa vedem cat am dat-o in bara


Offtopic: Leos Carax seamana un pic cu Leos Alex Serban.


Last edited by varu : 24 May 2012 at 01:49.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2012, 09:01   #72
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Si Hupperta ia Premiul de Actorie ca interpreteaza 3 persoane diferite sau cum?
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2012, 19:28   #73
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Failul lui PTN in Excel (pt varu e google docs ) e o surpriza la fel de mare ca aia ca a luat Dinamo Cupa Dar stati linistiti, parca vad ca vin maine baietii din Tabelu lui Screen International cu o medie peste 3 si se restabileste ordinea si disciplina. Btw, unul din cei mai importanti 3 (sa zicem) critici din Excel i-a dat 10 lui PTL, asa ca ... don't cross it out just yet.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2012, 19:34   #74
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nici pe Indiewire nu o duce prea bine: http://www.indiewire.com/film/post-tenebras-lux
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2012, 19:35   #75
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
predictie pt Palma: Hong sang-soo Vorbesc serios
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2012, 20:05   #76
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by Chambord:
predictie pt Palma: Hong sang-soo Vorbesc serios

Ala e un film decent si d-aia are o medie asa de mare,unora le-a placut mai mult si unii n-au dat mai putin de 7,asa si cu Moonrise Kingdom.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2012, 22:56   #77
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Mult prea tare ca sa nu fie sharuita

"Post Tenebras Lux was like The Tree of Life, but with a gang-bang instead of the Big Bang"
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2012, 22:59   #78
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by varu:
Mult prea tare ca sa nu fie sharuita

"Post Tenebras Lux was like The Tree of Life, but with a gang-bang instead of the Big Bang"

Cine a scris-o p-asta frate?
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2012, 23:22   #79
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Chambord:
predictie pt Palma: Hong sang-soo Vorbesc serios
Ar fi super pentru cinema-ul coreean care merita din plin urmarit. Dar God, plicticoase mai sunt filmele lui Hong asta.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2012, 23:31   #80
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eu n-am vazut decat unul (ala de anu' trecut, the day he arrives) si mi-a placut foarte mult, asa ca abia-l astept pe asta si cand am timp o sa intru putin mai ca lumea in filmografia lui, cum am facut oarecum recent si cu Tsai Ming-Liang, de la care am bifat 8 filme momentan.

Ah da... nu cred ca o sa castige el, as merge pe un european, cel mai probabil Haneke.

Originally Posted by varu:
Mult prea tare ca sa nu fie sharuita

"Post Tenebras Lux was like The Tree of Life, but with a gang-bang instead of the Big Bang"

Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells