Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Mar 2013, 17:09   #1
Thl
Novice
 
Thl
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 14
The Fountain vs Adam si Eva

Salutare,

Am fost recent la teatru la piesa Adam si Eva, o "adaptare moderna" dupa romanul omonim al lui Liviu Rebreanu. Piesa mi-a displacut profund. In fine, gusturi si gusturi, dar... nu am putut sa nu remarc asemanarea (izbitoare as zice) dintre povestea romanului si cea din filmul lui Aronofsky.

Pe scurt, cartea lui Rebreanu este despre un personaj masculin care isi cauta sufletul pereche de-a lungul veacurilor, reincarnandu-se in 7 perioade istorice diferite (sub numele: Mahavira, Unamonu, Gungunum, Axius, Adeodatus, Gaston şi în final în Toma Novac), gasindu-l de fiecare data (in persoana Navamalika, Isit, Hamma, Servilia, Maria, Yvonne, şi Ileana) dar mereu despartit prin moarte inainte de a-si indeplini iubirea.

Personal, mi s-a parut ca pe acolo bate si The Fountain. (Mai sunt cateva bloguri unde proprietarii au remarcat asemanarea, cei interesati pot cauta pe internet)

Chiar si numele personajelor sunt asemanatoare:
in The Fountain: Hugh Jackman e Tomas / Tommy / Tom Creo iar Rachel Weisz este Isabel / Izzi Creo.
In roman, numele personajelor - in ultima reincarnare - sunt Toma Novac si Ileana.

Imi vine greu sa cred ca Aronofsky a citit Rebreanu, dar totusi... bizar.
Thl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2014, 10:45   #2
Rippa
Senior
 
Rippa
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 104
The Fountain!! best for me
Rippa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2018, 09:27   #3
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Intr-adevar , si mie mi se pare cam bizar, chiar iesit putin din limitele realului...!
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells