Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Apr 2019, 13:23   #21
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu oscarurile decid "cel mai bun film de pe planeta" si nu "ne" (poate e cazul sa folosesti singularul, totuşi) luam dupa Oscaruri ca fiind etalonul calitatii cinematografice mondiale cred ca unica ta problema e ca nu e nimeni sa-ti zica ŢIE ce filme să vezi.

Ce contează cum arată trofeul propriu-zis? Premiile UCIN sunt irelevante pentru ca se dau pe prietenie (nu ştiu unde vezi tu "autoritatea şi aerul de specialitate"), nu pentru ca trofeul arată nu ştiu cum. Şi Gopo nu este validat de faptul că trofeul arată ca un omuleţ, putea să fie şi o scobitoare. Cineaştii şi specialiştii străini nu aşteaptă Gopo ca să decidă care sunt filmele româneşti bune, ei văd aceste filme în festivaluri cu MULT înainte ca profesioniştii din România să aibă timp să vadă toate filmele româneşti dintr-un an şi să le premieze pe cele mai bune. Sugestia cu premiile "pe jumătate de an", doar ca să se facă o triere de care numai tu ai nevoie, e fantezistă.

eu am zis tot ce am avut de zis despre subiect. uf, ce epuizante sunt persoanele bantuite de atatea intrebari...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2019, 14:10   #22
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by StefanDo:
nu oscarurile decid "cel mai bun film de pe planeta" (...) cred ca unica ta problema e ca nu e nimeni sa-ti zica ŢIE ce filme să vezi.

Atunci, cine?
În plus, să-mi fur plăcerea de a descoperi singură filmele? N-ai să vezi ziua aia.

Originally Posted by StefanDo:
Cineaştii şi specialiştii străini nu aşteaptă Gopo ca să decidă care sunt filmele româneşti bune, ei văd aceste filme în festivaluri cu MULT înainte ca profesioniştii din România să aibă timp să vadă toate filmele româneşti dintr-un an şi să le premieze pe cele mai bune. Sugestia cu premiile "pe jumătate de an", doar ca să se facă o triere de care numai tu ai nevoie, e fantezistă.

Da, da, dar vorbeam strict de cel mai bun film românesc, pentru Oscaruri. Și cum să se depisteze acesta. Restul nu mă interesează. Da' ai dat o idee bună! Să lăsăm totul în seama profesioniștilor străini, iar juriul de la CNC să fie desființat pe veci! Când văd un film românesc cu adevărat bun, ne anunță ei. Iar noi nu ne mai batem capul cu "infantilismul filmului românesc". Indiferent că vor trece pe puțin 30 ani.


Ești binevenit oricând cu noi păreri, sugestii și alte păreri și sugestii.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 18 Apr 2019 at 14:19.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells