Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Dec 2012, 22:15   #1
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Amour e pe "surse" de vreo luna. Nu obisnuiesc sa postez parerea altora, dar mi-e atat de indiferent filmul ala incat il citez pe Fernando Croce:

The encyclopedia of physical and mental indignities and excruciations is certainly as grueling as it’s meant to be, yet it’s also peculiarly unmoving. I’m an easy crier, so how could such a story not bring me to tears? Could it be that Haneke, for all his compositional exactitude and earfuls of Schubert, has such an arctic view of humanity that he can’t feel much for it even when he sees it painfully decaying? Talk of his “tender” and “humanistic” side feels hollow; to me he’s the same masterful, sadistic manipulator, still torturing his characters and his audiences for their own supposed good.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 12:11   #2
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eu nu inteleg (vezi si celalalt topic) toata chestia asta cum ca Amour ar fi rece. Pai asa e Haneke de cand il stim, doar simplul fapt ca a trecut la o drama despre iubire inseamna ca trebuie sa fie all warm and fuzzy?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 12:21   #3
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Liviu-:
Eu nu inteleg (vezi si celalalt topic) toata chestia asta cum ca Amour ar fi rece. Pai asa e Haneke de cand il stim, doar simplul fapt ca a trecut la o drama despre iubire inseamna ca trebuie sa fie all warm and fuzzy?
Pai nu-i deloc o problema sa fii rece cand investighezi psihologia germana, ca in excelentul White Ribbon. Dar e o problema sa fii rece cand ai doar doua personaje in varsta de care spectatorul trebuie sa se ataseze emotional.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 12:23   #4
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Pai tocmai, cine a zis ca spectatorul trebuie sa se ataseze emotional acum si nu trebuia in celelalte vreo 10 filme de Haneke? De unde discrepanta asta?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 12:38   #5
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Chiar tu ai spus-o, Amour e o "drama despre iubire". Dar ca autor de filme de arta, e foarte important sa simti tu insuti iubirea personajelor, ca sa poti sa o exprimi convingator. Asta nu iese in Amour, e un film prea calculat si lipsit de dragostea ala din titlu.

Eu n-am mai vazut de Haneke decat Cache (n-am rezistat pana la capat) si The White Ribbon (loved it). The White Ribbon era o fresca sociala si psihologica unui popor cerebral si dur, de aceea raceala lui Hanake insusi nu interfera cu ideea filmului.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 13:01   #6
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu-i deloc lipsit de iubirea din titlu, ea doar e prezentata diferit fata de cum ar fi facut-o altcineva. Nu e loc de romantari, e o varsta si o situatie care prezinta o realitate cruda, de asta e si abordarea rece. Nu exista loc de tandrete, nu exista loc de melodii siropoase in film. Seamana putin cu Beckett. Cu toata astea, mie mi se pare ca scena cu pianul si casetofonul e de o extraordinara eleganta si chiar emotie.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 13:05   #7
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Noh, citesc si ma minunez. Iubirea nu-i doar despre inimioare, stelute si plimbari sub clar de luna. Iubirea inseamna sa-ti pastrezi devotamentul fata de persoana iubita chiar si dupa zeci de ani de casnicie. It's about wiping her ass when she can't do it for herself, pardon my French. Si filmul lui Haneke mi se pare oricum, dar numai rece nu. Ma mir ca ati ajuns la concluzia asta.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 14:26   #8
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Namaste:
Iubirea inseamna sa-ti pastrezi devotamentul fata de persoana iubita chiar si dupa zeci de ani de casnicie. It's about wiping her ass when she can't do it for herself, pardon my French.
La 70+ ani devotamentul nu mai e o problema, doar nu mai alergi dupa aventuri. Daca ai ramas pana atunci cu cineva, o sa ramai pana la moarte. Ce se vede insa la varsta aia e doar suprafata unei relatii care are radacini foarte adanci. De aceea e foarte greu sa prezinit o astfel de relatie, daca nu arati mai multe secvente din trecutul celor doi, din momentele cand erau tineri. Yimou face de exemplu chestia asta in "To Live", prezentand istoria unui cuplu din tinerete pana la batranete si astfel impactul emotional e incomparabil, in comparatie cu a arata un mos necunoscut care isi sterge nevasta la fund din devotament...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 15:36   #9
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Twinsen:
The White Ribbon era o fresca sociala si psihologica unui popor cerebral si dur

Si care-i ala ? Tu ai fost vreodata in tara aia ? Ai cunoscut mai mult de 10 oameni de acolo ? Ce varsta ai de inca mai crezi in generalizari infantile de genul "popor x si y" ? Nu exista popor alb, verde sau albastru frate. Ci doar indivizi. Care sunt extrem de diferiti. Ce vezi la televizor sau in filme nu e "poporul" (daca nu ai fi fost roman, probabil romanii ar fi fost pentru tine niste tigani hoti). Ci un grup de oameni care serveste interesului regizorului. Cum ar fi in White Ribbon, quest-ul mai mult sau mai putin recunoscut si declarat de a cauta cauzele Raului (care avea sa duca la declansarea WW1 bla bla). Implementat in binecunoscuta maniera hanekiana -manipulatoare si violatoare. Daca pt tine oamenii din WR = Germania, well, i rest my case your honor.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 16:31   #10
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Twinsen:

Eu n-am mai vazut de Haneke decat Cache (n-am rezistat pana la capat) ...

eu am vazut La Pianiste, care a mers cat de cat, datorita lui Huppert. am rezistat la Cache, dar m-am oprit aici. Funny games??!?!?! nici nu vreau sa ma uit. sa devin cobai, "complice" la tortura?
thanks but no thanks!
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 16:49   #11
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Cache e singurul film de Haneke pe care il consider worthy of its praise. Si asta in conditiile in care nici macar nu i-am prins master-trick-ul atunci cand l-am vazut (ca tocmai vorbii de el la topicul AF). E unul din exemplele cele mai bune de cum o critica citita ma poate face sa re-evaluez un film. Am in plan o revizionare obligatorie.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 16:54   #12
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Mercutio:
nici nu vreau sa ma uit. sa devin cobai, "complice" la tortura?
thanks but no thanks!
Pai cind ai deschis pe PROTV automat ai devenit complice la tortura: psihica, vizuala, auditiva, la alegere. Cind ai ales sa vezi un thriller, crime, murder mistery, ai devenit complice la crima. Haneke te face doar constient de faptul asta.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 17:00   #13
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Ei hai, nu dramatizati. Nu-i vorba de complice (unless you enjoy it you lil' perverts). Dar un film ca FG nici nu ma provoaca mental sau afectiv, nu-mi face nici placere, nici nu ma distreaza, etc De ce sa-l vad ? Ca sa-mi starneasca repulsie ? Sa-mi aduca aminte ca exista si senzatii din astea in om. Mmm, nu-s masochist.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 17:06   #14
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ops, FG e Haneke-ul meu favorit
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 17:07   #15
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Stirnindu-ti repulsie nu te provoaca afectiv? Mike is the last keeper of the truth serum, şi nu vă place hapul că-i amar rău. Oricum, The Seventh Continent rămîne filmul cu cel mai coios final ever.
FG ridică anumite probleme. Ca ele pot stimula sau nu, asta e partea a doua.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 17:07   #16
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Liviu-:
Ops, FG e Haneke-ul meu favorit
pervert
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 17:11   #17
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Wait for it... La Pianiste e al doilea
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 17:14   #18
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Windom:
Originally Posted by Mercutio:
nici nu vreau sa ma uit. sa devin cobai, "complice" la tortura?
thanks but no thanks!
Pai cind ai deschis pe PROTV automat ai devenit complice la tortura: psihica, vizuala, auditiva, la alegere. Cind ai ales sa vezi un thriller, crime, murder mistery, ai devenit complice la crima. Haneke te face doar constient de faptul asta.

nu-i acealasi lucru violenta stilizata a lui Tarantino, cu rol de entertainment, si cea realista, fals obiectiva, gen experiment psihologic al lui Haneke. mie unul nu=mi place, ma jeneaza fara rost.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 17:19   #19
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Clar că nu-i acelaşi lucru. În FG Haneke te întreabă de ce îţi place Tarantino. Si asta te face sa te simţi funny - Man, did I just cheered that time when that bear jew fucked up that nazi's head with a baseball bat?
E incomod, asta e clar...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 17:28   #20
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
I didn't cheer And I sincerely believe that cutting someone's ear is gross (Yes, even if it's a cop. Yes, i'm a normal human. I hate cops too. But i don't picture myself chopping their ears because they give me speeding tickets)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells