Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Nov 2013, 15:31   #1
Jubilee
Novice
 
Jubilee
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 14
Inside Llewyn Davis

Noul film de fratii Coen, Inside Llewyn Davis o sa se lanseze si la noi pe 6 decembrie.

Filmul apare cam in toate articolele care vorbesc de premiile Oscar.

Oare Inside Llewyn Davis sa fie marele castigator?

Trailer:
http://youtu.be/-1z5qgR3MsI
Jubilee is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2013, 18:23   #2
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu. N-are nicio sansa.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2013, 21:06   #3
Jubilee
Novice
 
Jubilee
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 14
L-ai vazut?

Sau de ce crezi ca n-are sanse?
Jubilee is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2013, 22:01   #4
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Da. E bun filmul, dar nu e genul care castiga Oscarul pentru film. E prea simplu si cu putine pretentii, nu destul cat sa ia ochii.

E foarte posibil chiar sa nu ia nimic. Actorul e bun, dar sunt altii mult mai apreciati anul asta. Imaginea e si ea foarte buna, dar chiar daca mai castiga cate un premiu pe la vreo asociatie de critici, tot nu prea are sanse in fata altora ca Gravity (ceea ce oricum ar insemna un foarte meritat premiu pt Lubeszki, desi il merita mult mai mult pt Tree of Life imo). Nici regia nu prea are cum s-o ia. Nu stiu daca-s originale cantecele din film, ca dac-ar fi acolo ar avea sanse bune. Sanse mai mari sunt la scenariu original, desi nu prea-i stiu competitia (in afara de American Hustle sau Her), dar probabil e singurul premiu important la care ar avea sanse reale.

Acum e mai putin important daca-i nominalizat sau castiga. Nu cred ca aprecierea Academiei e relevanta pt filme de genul asta.

Last edited by Liviu- : 09 Dec 2013 at 22:24.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2013, 10:34   #5
wildinthecountry
Junior
 
wildinthecountry
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 36
X

Uneori filmele ne pot cuceri exact prin simplitatea lor.
Nu trebuie neaparat sa fie un film cu pretenii ca sa ia Oscarul.Coloana sonora nu e originala dar e de mare impact.Din nou cei 2 frati au stiut ce cantece sa utilizeze in ultimul lor film si exact in care secvente sa le plaseze.Rezultatul a fost genial in opinia mea.
Eu cred ca fratii Coen sunt mai mult decat multumiti cu ce au realizat(au luat deja premiul juriului la Cannes si vor mai lua si alte premii importante) insa la Oscaruri batalia cea mare se va da clar intre 12 years a slave si gravity.Nu stiu daca celelalte filme mai pot schimba ceva in aceasta acerba competitie(aici ma refer la American Hustle si The wolf of wall street-filme care vor aparea doar in ianuarie la noi)......
wildinthecountry is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2013, 15:14   #6
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by wildinthecountry:
Nu trebuie neaparat sa fie un film cu pretenii ca sa ia Oscarul.

Pentru Oscar cam trebuie. Nu pot ei vota ceva daca filmul nu are o morala clara, ori ILD n-are nicio pretentie de genul asta. Nici umorul nu-i indeajuns de... mainstream pana la urma. Trebuie sa fie un umor direct, usor de inteles ca in Silver Linings Playbook de exemplu, cum probabil are American Hustle. Daca-i umor ceva mai sec nu prea are cum sa prinda la Academie. Nu sunt roluri cu adevarat mari in film si nici personaje simpatice, ceea ce deja il cam scoate din competitie. Dar cel mai important e ca nu inspira vreo emotie "nobila", nu iesi de la film "mai implinit". Fara asta e cam imposibil sa castigi Oscarul. Ceea ce e, desigur, o mare prostie, dar asa voteaza Academia, iar noi nu facem parte din ea.

Coenii au primit oricum destula atentie pozitiva anul asta.

Legat de cursa reala pt Oscar cam asa par sa stea lucrurile. Nu prea vad in American Hustle o competitie reala si probabil nici filmul lui Scorsese n-o sa puna probleme. "CV"-ul lui 12 years mi se pare ca bifeaza cam multe chestii ca sa nu castige, in timp ce Gravity e un SF simplut totusi (chiar daca bine facut si cu niste actori care depasesc cu mult media de simpatie la Hollywood). Singurul lucru care ar putea sa-l traga pe 12 Years in jos dpdv al Academiei ar fi scene de violenta "excesiva" (n-am citit despre film, deci nu stiu cum sta la capitolul asta) sau un posibil ritm ceva mai lent al filmului, dar nu cred ca-i cazul. Dar sa fim seriosi, 12 Years are favoriti la prea multe competii importante ca sa nu castige (actor in rol principal, actor si actrita in rol secundar, regie, scenariu, imagine, ansamblu de actori), in timp ce Gravity s-ar putea bate doar la regie si imagine din premiile mai importante, desi la Oscar asta din urma nu prea pare sa conteze. In fine, pierd prea mult timp cu analiza unor premii care nu prezinta interes personal...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2013, 15:39   #7
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
12 years are si un mare defect Best Picture-wise. Subiectul incomod. Trecutul sclavagist si nedreptatile albilor sunt niste chestii care pot sa cam zgarie membrii majoritar albi ai Academiei. Cred ca Avatar ar fi luat BP fluierand daca nu era simbolistica colonialistilor tabarand pe capul bietilor natives. Cred ca Gravity / American Hustle au o sansa. Depinde cum si-o joaca. Oscarurile se castiga de campanii mai mult decat de filme.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2013, 12:30   #8
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Oscar Isaac vs. Conor Oberst
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2013, 12:43   #9
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Stiam ca A. Gorzo nu e un mare iubitor al fratilor Coen carora le reproseaza o doza prea mare de teatralitate , de artificial . Tocmai de aia eram curios sa-i citesc cronica la ''Inside Llweyn Davis '' , in caz ca o facea . A facut-o si e destul de bunicica , desi cam baga niste spoilere .

http://agenda.liternet.ro/articol/17...wyn-Davis.html
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells