Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Feb 2013, 12:42   #1
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Berlin 2013

Wong Kar Wai's 'The Grandmaster' Is Occasionally Mesmerizing, Mostly Muddled

http://blogs.indiewire.com/theplayli...ddled-20130207
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2013, 14:27   #2
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Wong se apropie de 60 de ani, nu-l mai are nici pe Christopher Doyle... N-am vazut inca The Grandmaster dar nu aveam asteptari uriase oricum.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2013, 03:02   #3
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Cronica lui Guy Lodge:

http://www.hitfix.com/in-contention/...onflicted-note

La faza cu Cristopher Doyle, se pare ca nu de asta duce lipsa filmul, filmul o sa aiba "imagini frumoase" (moartea pasiunii pentru Twinsen ), dar intr-adevar cronicile sunt rezervate pana acum.

"That's a comforting note to end on, but it's a late epiphany in a film where the director spends far too much time play-acting as Zhang Yimou or, far more oddly, play-acting as himself. There appears to be a level of self-parody even to the film's bountiful beauty, as the clever-clever focus manipulations and doubled visages of Philippe Le Sourd's autumnally-toned cinematography look to beat former collaborator Christopher Doyle at his own game. (The syrupy, saturated orchestral score by Shigeru Umebayashi, to be fair, is a new stylistic gambit, though not a welcome one.)"

Nici eu nu ma astept la o (alta) capodopera WKW, dar cred ca filmul merita atentia, cred ca un film mediu valoric din filmografia lui WKW e oricum mai sus decat marea majoritate a filmelor de pe piata.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2013, 08:51   #4
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Recenzia domnului Dan Fainaru la ultimul film din trilogia lui Seidl.

http://www.screendaily.com/reviews/t...&contentID=598
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2013, 12:19   #5
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by varu:
La faza cu Cristopher Doyle, se pare ca nu de asta duce lipsa filmul, filmul o sa aiba "imagini frumoase" (moartea pasiunii pentru Twinsen )
Imi plac imaginile frumoase. Doar ca nu consider ca trebuie sa fie ratiunea filmului de a exista. Tu ai vrea sa locuiesti intr-o casa superba, fara incalzire si curent electric? In ceea ce priveste The Grandmasters, Doyle ar fi adus o legatura cu filmele trecute a lui Wong, un stil omogen.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2013, 16:35   #6
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Umm, am auzit un mic detaliu, cica Pozitia Copilului ar fi luat Ursul de Aur. Are cineva vreo idee cum e filmul sau despre creatia regizorului in general?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2013, 16:55   #7
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Twinsen:
Umm, am auzit un mic detaliu, cica Pozitia Copilului ar fi luat Ursul de Aur. Are cineva vreo idee cum e filmul sau despre creatia regizorului in general?

regizorul, Netzer, e cel ce a regizat Medalia de onoare.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2013, 18:03   #8
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Mercutio:
regizorul, Netzer, e cel ce a regizat Medalia de onoare.
si noi nu stiam?

daca "Pozitia copilului" este cel putin la nivelul "Medaliei de onoare", atunci, Netzer,a confirmat ca face filme nu ca sa se afle in treaba,ci, numai daca are ceva de spus. filmul de acum doi ani a avut doua mari atuuri: scenariul si interpretarea cu adevarat de zile mari, a lui Victor Rebengiuc.
de data asta, se pare ca, a fost randul Luminitei Gheorghiu, sa impresioneze lumea (stramta) a privitorilor amatori de a merge la cinema pentru un film romanesc. ne consolam cu ideea ca, elita cinematografiei europene ne primeste de fiecare data cu entuziasm in randurile ei si ca altii, ne apreciaza, mult mai mult decat ar trebui s-o facem chiar noi.
astept cu nerabdare sa vad filmul. sa speram ca o tema ca acesta,despre relatiile interfamiliale,sensibila si de actualitate, o sa demonstreze ca, in Romania, se poate face si un altfel de film.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2013, 18:10   #9
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by Mercutio:
regizorul, Netzer, e cel ce a regizat Medalia de onoare.
si noi nu stiam?
ii aminteam lui Twinsen.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2013, 18:29   #10
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Mercutio:
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by Mercutio:
regizorul, Netzer, e cel ce a regizat Medalia de onoare.
si noi nu stiam?
ii aminteam lui Twinsen.
ah, sunt sigura ca iti va fi recunoscator.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2013, 20:37   #11
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Eu is curioasa ce-a dat Netzer din traista juriului de la Berlin... Bratwurst made in Romania? Dupa nume e ceva pui de secui...deci probabil a stiut ce sa le ofere nemtilor... Vorba unui user de pe-aici, a stiut el cum si pe unde sa dea din coate.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2013, 21:33   #12
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by faraimaginatie:
Eu is curioasa ce-a dat Netzer din traista juriului de la Berlin... Bratwurst made in Romania? Dupa nume e ceva pui de secui...deci probabil a stiut ce sa le ofere nemtilor... Vorba unui user de pe-aici, a stiut el cum si pe unde sa dea din coate.
cred ca noi, romanii, avem notiunea de "mita" intiparita pe scoarta cerebrala, inca de la nastere. cred ca este in ADN-ul nostru. de ce trebuie sa facem presupunerile astea, de cate ori, nu stiu ce regizor sau film, castiga un premiu important, care inseamna castig de imagine si pentru Romania? sincer, prea putin conteaza CUM si in CE FEL, ci ceea ce se consemneaza peste tot, adica REZULTATUL.
ori, Netzer, chiar a marcat si ma indoiesc de faptul ca l-au ajutat caltabosii romanesti. e ca si cum ai vinde castraveti, gradinarului...
a...si inca ceva: tipul asta, chiar arata "altfel", nu ca ar conta in defavoarea calitatilor profesionale, dar, e timpul sa defilam si noi cu oameni mai stilati.

Last edited by rvn : 17 Feb 2013 at 21:46.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2013, 22:39   #13
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Era o gluma...
Cam proasta, ce-i drept.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2013, 23:22   #14
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Faraimaginatie, din pacate pentru tine (sau alti adoratori ai lui Mungiu) filmul lui Netzer tocmai a demonstrat ca se poate si fara Ceausescu, avorturi, activisti, exorcisme in Romania sec XXI, maicute lesbiene samd. . Astept sa reuseasca si zeul tau acelasi lucru, dar tare mi-e ca mai avem de asteptat .

In alta ordine de idei, "Pozitia copilului" ruleaza pe undeva saptamana asta in Bucuresti?

Originally Posted by rvn:
a...si inca ceva: tipul asta, chiar arata "altfel", nu ca ar conta in defavoarea calitatilor profesionale, dar, e timpul sa defilam si noi cu oameni mai stilati.

Bine punctat, chiar daca poate prea subtil pentru unii.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2013, 23:29   #15
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by faraimaginatie:
Era o gluma...
Cam proasta, ce-i drept.
nu era deloc proasta. eu am dat mai sus un raspuns punctual intrebarii unui user si s-a inteles altceva.
ironia e deja prea mult.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2013, 23:35   #16
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Stii care-i partea si mai proasta? Ca nu s-a sesizat cine trebuia. Ba din contra...
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2013, 23:45   #17
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
acuma va urma o alta discutie, vrednica de interes si extrem de instructiva:
netzer e mai tare ca mungiu, berlinul e mai tare ca cannes-ul. (scuzati cacofonia).
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2013, 00:31   #18
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2013, 00:32   #19
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Pentru cine e mai intreresat de filmul premiat decat de dramele de pe forum: http://agenda.liternet.ro/articol/14...copilului.html
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2013, 01:05   #20
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Originally Posted by Mercutio:
acuma va urma o alta discutie, vrednica de interes si extrem de instructiva:
netzer e mai tare ca mungiu, berlinul e mai tare ca cannes-ul. (scuzati cacofonia).


Hmm, nu. Ca sa existe o discutie demna de acest nume, ar trebui ca ambele parti sa aiba argumente. Daca imi amintesc eu bine, ultima oara "argumentul" tau despre borcane samd n-a rezistat prea bine la confruntarea cu jurnalul lui Tarkovski.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells