Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Dec 2012, 17:32   #3061
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by icb1:
Uite, spre exemplu, mai trecu o vreme până am aflat unde se pot pune linkurile pentru imagini, dar tot nu știu de ce unele imagini nu se văd aici, deși au linkul și formatul corect ?

Cum adica unde se pot pune link-urile pt imagini? O imagine se pune dupa tiparul [img]link[/img].

Originally Posted by icb1:
La fel cu quotes.

Si asta e usoara, daca intrebi ti se raspunde

Originally Posted by icb1:
1. Ce determină închiderea unui thread, sau șir de postări pe un subiect ?

Majoritatea lor sunt inchise inca din start, cand subiectul e ori deja existent, ori e vreo forma de spam.

Originally Posted by icb1:
2. Iar dacă s-a șters un mesaj, al cuiva--nu al meu, care-o fi fost motivul în termeni generali.

In mare e doar vorba de spam, reclama sau alte chestii de genul asta. Inainte stergeam (cred ca doar eu) mesajele prea scurte, de genul "e un film super". Faceam asta pt ca apareau tot felul de persoane care n-au nimic de spus, dar umpla forumul cu mesaje inutile, devenind astfel mai putin vizibile cele relevante. In ultimele luni s-au imputinat cazurile, probabil tocmai pt ca renunta imediat ce observa ca le dispar mesajele. A aparut azi cineva de genul si am sters mai tot pt ca era clar ca tot ce vroia era doar sa creasca numarul de mesaje de langa nume si atat.

Originally Posted by icb1:
3. De ce sunt așa de puține imagini pe Forum, doar linkuri multe ?

Sunt destule imagini, dar, fiind un forum, predomina discutiile. Imaginile pot incarca inutil forumul, iar la persoanele cu un net mai putin bun conduce la o incarcare mai grea a paginilor. Asta nu inseamna ca exista vreo regula cum ca nu poti pune imagini. Atat timp cat pare util nu cred sa existe vreo problema.

Originally Posted by icb1:
4. Cât timp ia în medie postarea unei descrieri--cu excepția sărbătorilor--ca azi, mâine, și de anul nou?

Te referi la paginile de wiki de la filme/actori etc.? Din ce stiu eu destul de mult. Sunt putine persoane care lucreaza la asta si foarte mult material trimis. Oricum, eu nu-ti pot da un raspuns clar ca nu ma ocup cu asa ceva, dar, din experienta cu alte persoane care au intrat pe forum strict pt probleme de genul asta, e un proces care necesita (foarte) multa rabdare.

Originally Posted by icb1:
5. Cum facem să dispară reclama cu Pantenele care țipă și chiar că nu te lasă să respiri, bre..., sau chiar altceva ...? Pentru asta ar trebui să fie ceva și în instrucțiunili oficiali dă pă site, NU ?

Nu te-a ajutat ce ti-am zis dincolo? In fine, asta tine de site si nu cred ca o sa gasesti vreun site in care sa-ti spuna cum sa blochezi reclamele care apar pe site-ul propriu. Cine e interesat sa rezolve problema gaseste solutie.

Originally Posted by icb1:
6. De ce nu să iau unii de păr aici, cum fac alții în alte locuri--fără un motiv real ? Iar, dacă, doamne ferește, s-ar lua, cum să face cumințeala ?! pă ce criterii: Cine aruncă Primul cu chiatra ? Sau cine țipă mai tare cA PANTENELE ?? !!

Se iau si aici de par, dar in limitele decentei de cele mai multe ori. Exista si exceptii, iar atunci se poate ajunge la bann, dar sunt foarte putine cazuri in ultimul timp. In general se lasa discutiile aprinse mai libere... daca nu se exagereaza. Cuminteala se face direct prin stergerea mesajelor daca sunt direct injuraturi, mesaje fara niciun continut relevant pt cineva de pe forum. Altfel se muta mesajele intr-un topic numit "Off-topic Assylum", care sta inchis permanent. Urmeaza varianta ban-ului pe 3 zile sau mai mult, in functie de nr recidivelor.

Chestiile astea nu sunt batute in cuie, dar cam asa sunt in cea mai mare parte.

Last edited by Liviu- : 24 Dec 2012 at 00:45.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2012, 17:46   #3062
icb1
Junior
 
icb1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 67
Wink Răspunsuri date--rămase fără răspuns...

Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by icb1:
Uite, spre exemplu, mai trecu o vreme până am aflat unde se pot pune linkurile pentru imagini, dar tot nu știu de ce unele imagini nu se văd aici, deși au linkul și formatul corect ?

Cum adica unde se pot pune link-urile pt imagini? O imagine se pune dupa tiparul [img]link[/img].


Originally Posted by icb1:
2. Iar dacă s-a șters un mesaj, al cuiva--nu al meu, care-o fi fost motivul în termeni generali.

In mare e doar vorba de spam, reclama sau alte chestii de genul asta. Inainte stergeam (cred ca doar eu) mesajele prea scurte, de genul "e un film super". Faceam asta pt ca apareau tot felul de persoane care n-au nimic de spus, dar umpla forumul cu mesaje inutile, devenind astfel mai putin vizibile cele relevante. In ultimele luni s-au imputinat cazurile, probabil tocmai pt ca renunta imediat ce observa ca le dispar mesajele. A aparut azi cineva de genul si am sters mai tot pt ca era clar ca tot ce vroia era doar sa creasca numarul de mesaje de langa nume si atat.

Originally Posted by icb1:
3. De ce sunt așa de puține imagini pe Forum, doar linkuri multe ?

Sunt destule imagini, dar, fiind un forum, predomina discutiile. Imaginile pot incarca inutil forumul, iar la persoanele cu un net mai putin bun conduce la o incarcare mai grea a paginilor. Asta nu inseamna ca exista vreo regula cum ca nu poti pune imagini. Atat timp cat pare util nu cred sa existe vreo problema.

Originally Posted by icb1:
4. Cât timp ia în medie postarea unei descrieri--cu excepția sărbătorilor--ca azi, mâine, și de anul nou?

Te referi la paginile de wiki de la filme/actori etc.? Din ce stiu eu destul de mult. Sunt putine persoane care lucreaza la asta si foarte mult material trimis. Oricum, eu nu-ti pot da un raspuns clar ca nu ma ocup cu asa ceva, dar, din experienta cu alte persoane care au intrat pe forum strict pt probleme de genul asta, e un proces care necesita (foarte) multa rabdare.

Originally Posted by icb1:
5. Cum facem să dispară reclama cu Pantenele care țipă și chiar că nu te lasă să respiri, bre..., sau chiar altceva ...? Pentru asta ar trebui să fie ceva și în instrucțiunili oficiali dă pă site, NU ?

Nu te-a ajutat ce ti-am zis dincolo? In fine, asta tine de site si nu cred ca o sa gasesti vreun site in care sa-ti spuna cum sa blochezi reclamele care apar pe site-ul propriu. Cine e interesat sa rezolve problema gaseste solutie.

Originally Posted by icb1:
6. De ce nu să iau unii de păr aici, cum fac alții în alte locuri--fără un motiv real ? Iar, dacă, doamne ferește, s-ar lua, cum să face cumințeala ?! pă ce criterii: Cine aruncă Primul cu chiatra ? Sau cine țipă mai tare cA PANTENELE ?? !!

Se iau si aici de par, dar in limitele decentei de cele mai multe ori. Exista si exceptii, iar atunci se poate ajunge la bann, dar sunt foarte putine cazuri in ultimul timp. In general se lasa discutiile aprinse mai libere... daca nu se exagereaza. Cuminteala se face direct prin stergerea mesajelor daca sunt direct injuraturi, mesaje fara niciun continut relevant pt cineva de pe forum. Altfel se muta mesajele intr-un topic numit "Off-topic Assylum", care sta inchis permanent. Urmeaza varianta bann-ului pe 3 zile sau mai mult, in functie de nr recidivelor.

Chestiile astea nu sunt batute in cuie, dar cam asa sunt in cea mai mare parte.


Mulțumesc, Liviu, pentru răspunsurile detaliate.

1. Sus în meniu există o imagine mică , galbenă cu piramide, și am ghicit -până la urmă -că ăsta-i link-ul din meniu pentru adăugare de URL de imagini.

5. Problema cu Pantenele este că se suprapun exact pe partea de editare și că o fac de fiecare dată, fără excepție. O soluție imediată pe forum de eliminare totală a PANTENELOR afurisite este să blochezi Java scripts de la Preferințe, sau opțiuni, însă atunci pierzi la postarea mesajelor opțiunile din postarea de mesaje!

.... Restul este chiar util, deși poate că mai discutăm prin PM răspunsul complect la 6. pe care eu o pusesem doar retoric, fără să mă aștept la un răspuns așa de prompt și de iluminător.


.... Mai sunt și alte întrebări, și deci va urma... , dar nu acum, pentru ca să nu monopolizez discuțiile aici!

Last edited by icb1 : 23 Dec 2012 at 17:52. Reason: Bold type
icb1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2012, 18:43   #3063
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
mama ei de viata! inexplicabil, paradoxal si INUTIL, maine, 24.12.2012, lucrez.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2012, 14:20   #3064
robbiex2
Guru
 
robbiex2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 340
stai linistit.eu lucrez de revelion.prima data in viata mea cand fac revelionul la munca.m`am obisnuit cu ideea
robbiex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2012, 10:07   #3065
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Si eu am lucrat pe 24 si voi lucra pe 31. Dar nu ma deranjeaza, am avut o scuza sa ma sustrag de la nebunia de Craciun (m-am dus la film dupa serviciu ca tot era unul dintre putinele locuri deschise dupa 6), iar pe 31 va fi la fel de calm, dupa serviciu voi ochi un club care sa nu aiba o taxa nerusinata pentru baut ca porcul la ei pe bancute. Nu sa ma asalteze toata lumea cu intrebari: da' de ce nu te duci si tu la coafor, da' ce ai gatit, da' ai impodobit bradul (da, i-am pus cateva globuri ramase nesparte de anul trecut, la kaufland e 20 de ron! o cutie cu stelute, si DA asta ma enerveaza )? Sunt o victima: eu lucrez, da? Si ma lasa lumea in pace. E comod sa lucrezi in zile din astea.

Last edited by aniela07 : 26 Dec 2012 at 10:10.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2012, 21:11   #3066
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Cate magazine Mega Image se mai deschid frate ?? Pe unde treci dai peste un nou Mega Image sau peste unul in constructie . Sa n-o pateasca si astia precum mic.ro
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 12:32   #3067
Geary
Junior
 
Geary
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 26
Originally Posted by bremen1980:
Cate magazine Mega Image se mai deschid frate ?? Pe unde treci dai peste un nou Mega Image sau peste unul in constructie . Sa n-o pateasca si astia precum mic.ro

In prezent au 192 de magazine (incluzand si Shop&Go-urile care sunt tot ale lor). Au in plan ca anul viitor sa mai deschida inca vreo 80.
Geary is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 16:00   #3068
robbiex2
Guru
 
robbiex2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 340
nu cred ca o sa pateasca precun mic.ro adica sunt prea profi cand sunt la munca fac mega imege-ul de vreo 2-3 ori pe zi.un spatiu mic unde gasesti mai de toate..inclusiv patiserie proprie pe mine ma enerveaza fufele de la casa, care`ti trantesc un buna ziua plin de sictir
robbiex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2013, 15:44   #3069
stalex
Junior
 
stalex
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 66
Originally Posted by aniela07:
Si eu am lucrat pe 24 si voi lucra pe 31. Dar nu ma deranjeaza, am avut o scuza sa ma sustrag de la nebunia de Craciun (m-am dus la film dupa serviciu ca tot era unul dintre putinele locuri deschise dupa 6), iar pe 31 va fi la fel de calm, dupa serviciu voi ochi un club care sa nu aiba o taxa nerusinata pentru baut ca porcul la ei pe bancute. Nu sa ma asalteze toata lumea cu intrebari: da' de ce nu te duci si tu la coafor, da' ce ai gatit, da' ai impodobit bradul (da, i-am pus cateva globuri ramase nesparte de anul trecut, la kaufland e 20 de ron! o cutie cu stelute, si DA asta ma enerveaza )? Sunt o victima: eu lucrez, da? Si ma lasa lumea in pace. E comod sa lucrezi in zile din astea.


Subscriu total. Sau m-am obisnuit eu - practic sportul asta de cativa ani - sau mersul la lucru de Sarbatori e o treaba foarte comoda.
stalex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2013, 14:57   #3070
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by stalex:
sau mersul la lucru de Sarbatori e o treaba foarte comoda.
este doar un motiv pentru a reprima singuratatea.un surogat, desigur...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2013, 15:02   #3071
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
....ahh si daca asta este un sport,il practic si eu. dar, de la inceputul carierei. si sincer, dupa 17 ani, incepi sa nu mai suporti...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2013, 12:26   #3072
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Eu cred ca e mai curand un motiv pentru a regasi singuratatea, decat de a o reprima. Daca stai acasa sunt toti ciucure pe capul tau sau la telefon.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2013, 13:27   #3073
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by aniela07:
Daca stai acasa sunt toti ciucure pe capul tau sau la telefon.
pai, daca are omu' cartela cu milioane de minute, nu trebuie sa le foloseasca cumva?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2013, 13:33   #3074
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
vb lui revene, daca au cartele cu milioane de minute asta e, dar ma mai amuza un fapt : cand suna telefonu si nu raspund, imi baga automat casuta vocala... si apoi cand sun eu persoana respectiva, imi zice ca de ce am mesagerie, ca l-a taxat... etc... gizzz, la vodafone am 3000 minute in retea, pe care evident ca nu le folosesc pe toate.. cu 1 min in plus sau in minus e tot aia.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2013, 13:37   #3075
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by iiii:
la vodafone am 3000 minute in retea, pe care evident ca nu le folosesc pe toate.
am auzit ca astia de la companiile de telefonie mobila baga atat de multe minute in cartela ca sa testeze tentatia vorbitorului de a se sinucide.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2013, 15:40   #3076
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
)
te pacalesc cu zeci de mii de minute, numai sa te bagi la ei, dar mai mult de 1500 pe luna nu folosesc.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2013, 18:04   #3077
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Se plingea un coleg in urma cu cateva saptamani ca mai are doar 200 de minute din 3000 .Bine tipul e si profund rau si e o placere sa-l auzi la telefon :Ce faci pisi ?? Ne vedem si noi ???'
Bogdane ,ce mai face ma-ta ??? s.a.


Cate genii au trudit zeci de ani pentru ca noi s-o ardem aiurea la telefon ??
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2013, 18:53   #3078
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by bremen1980:
Cate genii au trudit zeci de ani pentru ca noi s-o ardem aiurea la telefon ??

Noi o ardeam aiurea oriunde, oricum cu sau fără telefon.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2013, 20:21   #3079
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
ce ma surprinde e inertia marilor firme telecom, care-ti dau zilioane de minute voce si se calicesc la oferta de date. si asta in conditiile in care e tendinta clara de crestere la numarul de smartphone-uri. pai ptr ce dracu' ne luam telefon mai destept ca noi? ca sa intram pe net, nu?
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2013, 09:32   #3080
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
ulrich, pe cat punem pariu ca in cativa ani, o sa se ajunga la cartela prepay sa ai de la 5 giga la 20 giga free cu 5 euro sau cu 6 euro? deja concurenta exista.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells