Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Oct 2012, 22:59   #301
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
si daca erati asa pasionati de haiku va dadeati seama ca nu are logica in alta limba decat japoneza.
Dar noi suntem intelectuali si preluam orice cacat , scriem 5-7-5 fara logica intre cuvintele din acelasi vers si cu asta dam peste nas unora mai neintelectuali ca sa ma exprim asa.....
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2012, 23:11   #302
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Ar fi fost cu pasi repezi daca nu ar fi fost cu pasi mari 8-|
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2012, 23:48   #303
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Calitatea nu poate sa scada grav, eventual "mult". 8-|
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2012, 23:57   #304
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Nu e voba de calitate, ci de fidelitate. Mai ales daca vorbim despre un hip-rapper declarat 8-| (nice little sign, isn't it ?)
Dar sa nu ne mai complacem in discutii despre nimic
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 11:43   #305
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by vave:
Originally Posted by Federico:
You didn't, vave. Please tell me you didn't really just do that and I'm hallucinating or smth.

Ba da.

Deh, soarele african e de vina, wavy, nu?
Trecem cu vederea de data asta.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 13:46   #306
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
daca voi credeti ca 5-7-5`u chiar e un mod de arta profund care chiar exprima ceva sunteti pe alta lume.
in fact ,, se spune ca are logicA doar in japoneza , si se scria pe peitre de mormant.
dar noi preluam orice cacat de dragul artei.
pi.es.
mai bine un suporter raper decat un fals ipocrit.
inca pute a comunism
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 13:49   #307
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Originally Posted by reivan:
mai bine un suporter raper decat un fals ipocrit.
Un fals ipocrit e o persoana care nu e ipocrita, nu?
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 14:16   #308
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Auzi mai reivane, tu cand esti cu "bajetii" pe stadion ce ati zice sa vina la voi un tip la costum cu ochelari si sa va explice ca sunteti prosti, nu stiti sa va distrati, ca adevarata placere e la opera, nu la meci?

Cam asa arati tu cand vii de pe stadion sa dai lectii aici pe un thread de poezie.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 14:39   #309
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
reivane, dacă matale condescinzi să arunci un ochi în aste tărîmuri tulburi, cît timp eu îmi iau o pauză digitală, adică las pixul jos într-o fereastră dintre cursuri, apăi aş avea ceva să-ţi dedic. e dintr-o revistă mai de burjui, deci spiritul tău rebel de spărgător de feisbuci ar putea să fie deranjat de atîta conformism macabru, dar eu ştiu că deţii resursele necesate pentru a-ţi reveni în grabă.

1.
vintilă mihăilescu zice:

Grammar nazi şi liberalizarea limbii

– ...de grammar nazi! îmi aruncă printre dinţi tipul, la ieşirea din sală.

Mă văzui, muică, şi nazist! Da, ştiu, nu e chiar nazist de-ăla, dar nici bine nu sună.

Venise la o contestaţie şi i-am arătat răspunsurile la întrebări.

– Da, şi? s-a mirat el.
– Nu se înţelege nimic. Trebuia să vorbeşti despre X.
– Păi, asta am vrut să spun şi eu! a început el să se enerveze.
– Oi fi vrut tu, dar nu ţi-a ieşit, am încercat eu să mă calmez.
– Şi ce, n-aţi înţeles? nu s-a mai putut el abţine.

– Ceva-ceva am înţeles eu. Dar acesta este un examen la care contează ceea ce spui, nu ceea ce ai vrea să spui. Uite ce e, dacă mergi la un doctor şi te operează de pancreas în loc de prostată, că e cam tot p-acolo şi începe tot cu „p“, s-ar putea să ai o problemă. Aşa e şi aici. Dacă eu te întreb de politici publice şi tu îmi povesteşti ce crezi tu că e politica, ai o problemă.

Nu, nu fusese vorba despre gramatică, am renunţat de mult să scad nota pentru aşa ceva. Pur şi simplu ceream să nu confunde geometria cu geologia şi pe ambele cu Geo Bogza. Şi aceasta nu la un chat pe forum, ci la un examen de anul III. So what!?

Nu era primul şi nici singurul. După ce a ieşit, am stat deci o vreme şi m-am gîndit. Şi am continuat să mă gîndesc şi acasă la această ostilitate crescîndă faţă de limbă. „E un fel de intimitate gramaticală... E intimitatea mea gramaticală, ce te bagi în ea?“ – realizează, ascultîndu-mi peroraţiile, soţia mea. E un fel de liberalizare a limbii, de privatizare chiar – merg eu mai departe.
Limba este, prin esenţa sa, principalul bun comun după aer, este prin definiţie spaţiul public al fiinţei umane. Scrisul a fost însă totdeauna – acolo unde a existat – o distincţie şi o ierarhie de putere. Între colectiv şi individual a fost deci totdeauna o tensiune, o luptă. Lupta pentru discurs – cu sau fără Foucault.

Această luptă începe de undeva de jos. Aşa cum fiecare proprietar de casă îşi mai extinde puţin domeniul privat ciupind din cel public, punîndu-şi, de pildă, maşina lui, pe trotuarul lui din faţa casei sale sau vopsindu-şi partea lui de bloc cum vrea el, tot astfel fiecare vorbitor de limbă se simte îndreptăţit să intervină în vorbirea lui. Spaţiul public românesc se îmbogăţeşte astfel în fiecare săptămînă cu noi şi noi „succesuri“ ale limbii. Pentru tot mai mulţi, prescripţiile lingvistice contează tot mai puţin: cine mai e şi DEX-ul ăsta, ca să-mi spună mie cum să vorbesc la mine acasă? Pe de altă parte, creşte corespunzător şi numărul vînătorilor de erori, care scot DEX-ul şi îşi înfierează din vîrful verbului inamicul public. Dacă ar face-o doar de dragul limbii, ar fi perfect îndreptăţiţi, dar de multe ori e şi o doză greu digerabilă de paradă: să vorbeşti corect româneşte devine astfel mai mult o probă publică de sînge albastru decît una privată de bun-simţ.

La alt nivel, piaţa îşi impune şi ea punctul de vedere asupra statului. Limba naţională e o chestie de primăvara naţiunilor, acum trăim în societăţi post-naţionale şi într-o economie mondializată de piaţă. Deci corporaţiile, băncile şi celelalte organisme transnaţionale îşi elaborează propriile limbaje oligarhic trans-naţionale. În timpul comunismului li se spunea „limbaj de lemn“, acum e vorba despre expert language. Dacă vrei să ai acces la ele, completezi matale un template codificat în termeni ezoterici, din care nu înţelegi nimic, dar te străduieşti să înveţi, căci altfel rămîi pe dinafară. Şi dacă tot nu te duce capul, au apărut şi servicii specializate de transpunere din româna veche în corporate Romanian. Casta vorbitorilor de lingua franca manageriensis va decide apoi asupra sorţii tale de neo-barbar ce se bîlbîie într-un idiom de neînţeles.

Noroc că există însă Internetul şi noile tehno-limbaje aducătoare de power to the people. Aici vorbim cum vrem noi, în afara – şi în ciuda – tiraniei cumulate a statului şi a pieţei. De la mail-uri şi sms-uri la chat şi webboard, interlocutorii şi-au creat coduri şi reguli distincte, adaptate mediilor respective de comunicare. Dacă vrei să intri în joc, trebuie să ştii regulile jocului, aşa că le înveţi. A intra într-un chatroom cu DEX-ul sub braţ este nu doar inutil, ci de-a dreptul deplasat. Problema nu este însă aici, ci în transferul ilegal al acestor „reguli ale jocului“ dintr-un mediu de comunicare în altul. Simplificarea şi schematizarea tehno-limbajului nu afectează cu nimic o bîrfă mică, dar face imposibilă o idee mare. Dar această obsesie a „ideilor mari“ nu este decît o altă tiranie (elitistă) a autorităţilor. De aici şi pînă la legitimarea acestui limbaj simplificat (perfect funcţional altminteri) ca fiind adevăratul limbaj şi forma normativă de gîndire nu mai este decît un pas. Elitismului habotnic, ironizat ca grammar nazi, îi corespunde astfel o tiranie a democraţiei Y2.

Ceea ce au în comun toate aceste cripto-limbaje este faptul că sînt – sau se consideră – auto-suficiente; ele ascund în aceeaşi măsură în care dezvăluie, asigurînd comunicarea pentru iniţiaţi şi excluzîndu-i pe ceilalţi. Fiecare este (şi) un fel de limbaj secret, ce creează o intimitate individuală sau colectivă refuzată outsider-ilor: eşti înăuntru, cu noi, sau rămîi în afară. De la individul agramat la uriaşele colectivităţi meta-gramaticale, ideologia comună este un soi de libertarianism lingvistic, adică un cult al controlului minim al autorităţilor lingvistice: statul minimal al limbii, libertatea de iniţiativă a individului...

„Doar că atunci ele nu mai pot fi traduse...“ – îmi şopteşte filoloaga mea de soţie. S-ar părea că are dreptate.

2.

sever voinescu zice :

Îl ascult pe Matei Călinescu vorbind despre intraductibilitatea lui Eminescu. Ironizează puţin tema, ironizînd direct acel naţionalism tîmp care proclamă cu ţîfnă fatalistă imposibilitatea lor, acolo, de a înţelege ce valoare divină avem noi, aici. Totuşi, teza intraductibilităţii poeziei este un truism care ţine, deja, de vulgata literaturii. Ştie oricine: traducerile poeziilor deteriorează ţesutul lor intim, perceptibil doar celor care au acces direct la intimitatea, temperatura, gustul şi mirosul limbii în care a scris poetul. Dar, nu mă pot opri să constat că există cel puţin o consecinţă fertilă a barierei idiomatice pe care pare că o ridică, parcă în apărare, orice gînd poetic: trebuie să-i credem pe cuvînd pe nativii fiecărei limbi cînd ne spun că un poet „de-al lor” e cu adevărat mare. Nu vorbesc, de pildă, nici rusă, nici germană, nici chineză. Citesc poeţii mari ai acestor limbi, în traducere. Îmi plac, dar mi-e greu să simt acel sunet interior unic pe care îl poartă în sine o operă poetică copleşitoareori un vers, un singur vers, genial. Nu se poate auzi marca marelui poet în traducere. Versul marelui poet este intrinsec limbii în care scrie, într-o asemenea măsură, încît echilibrul său alchimic impresionează pe loc pe cunoscătorii limbii sale, dar nu poate fi niciodată redat pe de-a-ntregul în altă limbă. Sincer, nu pricep care este picătura de divin la Puşkin sau la Schiller sau la Li Bai. Totuşi, ei sînt dintre cei mai mari. În limbile lor, ei sînt ce este Eminescu pentru noi. Bănuiesc că Eminescu, tradus în rusă, germană sau chineză, nu spune acelor cititori mai mult decît îmi spun mie aceşti poeţi – adică nu prea mult. De aceea, nu avem altă soluţie decît să avem încredere unii în ceilalţi. Noi – să avem încredere în ce spun ruşii despre Puşkin, nemţii despre Schiller sau chinezii despre Li Bai. Şi ei – să aibă încredere în ce spunem noi despre Eminescu. Această ipoteză a încrederii reciproce, menită să învingă Babelul însuşi, îmi place enorm. Ea este cea mai mare victorie a poeziei.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 14:41   #310
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
also, poate ne spui ce înseamnă comunism pe stadion. nici nu ştii de unde sare iepurele conceptual.
twinsen, eu mă îndoiesc că r. a priceput încotro baţi
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 16:58   #311
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Daca ar venii un nene cu palarie si-mi spune ca adevarata distractie e opera ...
Daca acelui om ii place asta ok , da e modul in care se distreaza el. Asa cum e pentru multi poezia daca vrei. Dar cand ajungi sa scrii lucruri penibile si fara sens e cam asemanator sa te dai cu capul de pepeni in piata. So , cand amuzamentul tau e o prostie , esti liber s-o faci , dar si altii-s liberi sa-ti spuna ca nu esti prea normal.
Malombra mi-a transmis prin citatele alea cam acelasi lucru. Fiecare e liber sa faca ce vrea el , dar la fel de liberi sunt si altii sa-si dea cu parerea atat timp cat vor. Eu sunt mai dintr-o bucata , faci / scrii / canti ceva pur penibil si cu asta sa mai dai si peste nas altora eu iti zic ca esti penibil.
Fals , ipocrit inseamna chiar fals si atat de ipocrit incat sa nu o recunoasca..nici macar in sinea lui.

Last edited by reivan : 01 Nov 2012 at 17:05.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 17:03   #312
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
a da , malombra sunt la fel de paralel cu facebook cum sunt cu fizica cuantica.n-am si nici nu vreau....asa cum un nene destept spunea "facebook e un gay parade imens in care toti cersesc , mai mult sau mai putin strident atentie."
la fel cum se face si pe forumuri cateodata.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 20:55   #313
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Gândeşti rar
Şi-ţi cad frunzele
Printre gânduri.

Gândesti atât de rar,
Că răsar păduri
Şi lumea toată
Şi tu eşti la amândouă marginile lumii,
Rar de tot.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2012, 16:45   #314
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Mai potoliţi-vă! E singura dată când spun.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2012, 17:08   #315
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Mai are cineva chef de haikuri sau a trecut sezonul?
Anyhow...

Old people burning
Old people burning
Put your hands up


Mirific, nu?
Eu am scapat si-o lacrima.

(cam atat pentru azi; tre' sa ies, ca de cand trage tigara asta de mine... )
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2012, 21:27   #316
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
I have emotions
that are like newspapers that
read themselves.

I go for days at a time
trapped in the want ads.

I feel as if I am an ad
for the sale of a haunted house:
18 rooms
$37,000
I’m yours
ghosts and all.


Richard Brautigan, “Real Estate”
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2012, 18:34   #317
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Alexandr Puskin - Libertatea

Regina slaba a Cytherii,
Sa-mi piei din ochi! Si iesi în fata,
Tu, ce pe tari cumplit îi sperii,
A libertatii cântareata!
Cununa frânge-mi mai curând
Si lira, gingasele-i tonuri,
Sa fulgere viciul de pe tronuri
Si libertatea sa o cânt.

Arata-mi calea-acelui Gal
Cu-avânturile-i îndârjite
Tu i-ai dat imnul triumfal
Prin aspre cumpene slavite.
Tirani ai lumii, tremurati,
Copii ai soartei schimbatoare!
Iar voi, caliti-va mai tare,
Sculati voi robi îngenuncheati!

Oriunde ochii mi-i arunc
Vad pretutindeni bice, fiare,
Vad al robiei plânset lung
Si rusinoase legi murdare,
Prejudecata- nour des-
Vad nedreptatea stapânirii
Si zeul crud al asupririi
Si goana dup-un sterp succes.

S-ar lumina desigur regii,
Popoare n-ar mai suferi
Acolo unde forta legii
Cu libertatea s-ar uni.
Unde-al lor scut e-al tuturor
Si cetatenii tin în mâna
O spada limpede, stapâna
În drumu-i nepartinitor.

De sus nelegiuirea grea
Ea o doboara, o reteaza.
Si mâna n-o poti cumpara
Nici prin avere, nici prin groaza.
Natura? Nu. Legea v-a dat,
Cârmuitori, cununi de rege.
Peste popoare v-ati urcat
Dar mai presus i-eterna lege.

Când doarme ea, e vai si-amar!
Când, fie gloata, fie regii
Dispun cum vor de soarta legii,
Te iau drept martor secular
Pe tine, mucenic vestit,
Tu care-n iuresul furtunii
Augustu-ti cap l-ai pravalit
Platind si ce-au gresit strabunii.

Spre moarte Ludovic urca.
Tacut, norodu-n jur se strânge.
Si capu-i dezgolit cadea
Pe esafodul plin de sânge.
Tacu si legea si popor.
Securea mortii va sa cada.
Si purpura de-asupritor
Cazu pe Galia-ncatusata.

O, tu, nelegiuit despot!
Cum mai urasc a ta domnie!
Pieirea ta cu prunci cu tot
Eu o privesc cu bucurie.
Pecetea blestemului greu
O vad pe fruntea ta popoare,
Tu, monstru-al astei lumi sub soare,
Mustrare pentru Dumnezeu!

Când sta pe Neva ceata grea
Si-un somn tihnit îngreuiaza
Un cap ce fara griji viseaza,
Si-n miezul noptii arde-o stea,
Un bard supus îngândurarii
Vede statuia de tiran.
Palatul prada dat uitarii,
În neguri, ca-ntr-un somn avan.

Si al lui Clio glas îl simte
De dupa-ngrozitorul zid
Si parca ochi-n ochi aievea prinde
Al lui Caligula sfârsit.
Cum îmbatati de vin si rele
Merg tainuitii ucigasi
La fete, dârzi, în inimi lasi,
Pe piept, cu panglici si cu stele.

Necredincioasa straja tace
Se lasa podul miscator
Si poarta-n noapte se desface
Prin mercenarii tradatori.
Rusinea veacul l-a patat.
Dau buzna ienicerii- fiare.
Cad lovituri fara onoare.
Pieri tiran-ncoronat.

Aminte luati, voi, împaratii!
Nici temniti, nici altarul sfânt,
Nici cazne, nici decoratii
N-o sa va apere nicicând.
Voi, crestetul, plecati-l, deci
Sub scutul legii-ocrotitoare,
Pacea-ntre libere popoare
Va strajui si tronu-n veci!
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2012, 09:51   #318
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
scuză-mă, iubito, voi întârzia puțin/ mai beau o bere cu băieții și dup-aia vin// (un betiv)
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2012, 10:18   #319
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
Originally Posted by omudindulap:
Gândeşti rar
Şi-ţi cad frunzele
Printre gânduri.

Gândesti atât de rar,
Că răsar păduri
Şi lumea toată
Şi tu eşti la amândouă marginile lumii,
Rar de tot.

Sorescu
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2012, 13:47   #320
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
am dat peste chestia asta..

"drumul spre şcoală-
în ghiozdanele mari
saltă castane"

si :


" fireşte / testicule de balen /
îţi pregătesc
cel mai lung şi odihnitor somn
într-o sticlă de ulei "

si mi-am amintit de Eminescu..
"E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune"
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells