Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Dec 2011, 07:12   #1
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Oscars 2012

Hai sa ne dam cu parerea. Eu prevad ca printre nominalizati la cel mai bun film se vor gasi The Artist, The Descendants si Moneyball. Preferatul meu este de departe The Artist.

Contrar preferintelor mele in materie de regie si productie, la cel mai bun actor il votez pe George Clooney.
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2011, 09:48   #2
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
La cel mai bun film eu as vota The Help.

La restul categoriilor mai am dubii inca.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2011, 10:58   #3
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Slavery ended like 150 years ago. Get over it already.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2011, 11:16   #4
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
Dar nu e o alegere legata de subiectul sclavagism dragule. La film ma refer, mie chiar mi se pare atat de bun. Momentan, cel putin. Scenariu adaptat s-ar putea sa mai ia, de asemenea. Asteptam si vedem.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2011, 11:33   #5
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
„Dragule” să-i spui iubitului.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2011, 11:49   #6
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
Ma abtin, ca esti mai in varsta.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2011, 18:07   #7
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Oameni buni, dezbatem idei sau ce facem aici?
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2011, 18:49   #8
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Windom:
„Dragule” să-i spui iubitului.

Epic.




on: n-am vazut nimic din titlurile enumerate in primul mesaj dar sunt FOARTE curios vizavi de filmul lui Payne avand in vedere ca tipul asta n-am mai dat niciun semn de viata de vreo 5 ani, parca, de cand a scos "Sideways" (pe care-l consider unul dintre cele mai bune filme ale deceniului trecut... si care are si mare insemnatate subiectiva pt. mine, fiind unul din motoarele care m-au propulsat decisiv spre cinefilie; l-am vazut cand l-au dat prima oara pe HBO si apoi l-am am vazut si in celelate 6-7 redifuzari din urmatoarele cateva luni... dar asta-i mai putin relevant ).
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2011, 19:33   #9
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Si eu sunt foarte curios fata de filmul lui Payne (la fel, placut mult Sideways ), dar mai ales fata de The Artist, ca tot il vad laudat peste tot. Moneyball apare si la noi in weekend, probabil o sa fac o vizita la cinema.

The Help n-are nicio sansa la film. La scenariu adapatat nu stiu cine mai participa, dar n-as zice ca-i foarte solid nici din punctul asta de vedere. E, insa, un film placut, relaxant, tipic hollywoodian si, cel mai important, joaca Emma Stone :X Probabil o sa primeasca nominalizare la film, dar probabil singura categorie la care are o sansa reala e cea mai buna actrita (Viola Davis), desi nu mi se pare un rol extraordinar.

N-am vazut multe filme care aparent au sanse la nominalizare: Carnage, Extremely loud and incredibly close, Hugo, Shame (ma cam indoiesc ca o sa fie nominalizat la film), Take Shelter, The girl with the dragon tatoo si celelalte 3 de mai sus.

Din ce am vazut nu cred ca ToL are vreo sansa sa castige, desi e preferatul meu. Drive probabil prinde nominalizarea, dar nu-l vad castigand vreo ceva (din pacate). Ma intreb cum intra Melancholia in ecuatie, la film strain sau direct la cel mai bun film (fiind in engleza). Oricum n-ar castiga la nicio categorie, din moment ce pentru cel mai bun film e prea distantat de Hollywood, iar la film strain e A separation, un film excelent si care probabil ca va impresiona mult mai usor votantii. Sper si cred ca ar merita si Tinker, tailor, soldier, spy o nominalizare la film, dar poate imi schimb parerea dupa ce reusesc sa vad mai toate filmele implicate. Chiar de nu prinde la film, la actori e imposibili sa nu aiba nominalizati. Ides of March cred ca-i cam in aceeasi situatie, desi eu zic ca un film net inferior celui britanic.

La strain mi-ar placea sa vad printre nominalizati si Once upon a time in Anatolia, desi nu cred ca prinde ultimele 5 locuri (nu e stilul academiei). Foarte probabil apare si filmul lui Almodovar. Insa eu tot pe A Separation mizez.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2011, 20:53   #10
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Si mie mi-a placut The Help.Toata distributia feminina din film e in forma,mai ales Viola Davis, care sigur o sa primeasca o nominalizare pentru rol.Am mai descoperit o actrita foarte buna si prin Jessica Chastain care m-a impresionat in The Debt si vad ca isi face treaba si aici,ca sa nu mai zic ca e si frumoasa.Pacat totusi de scenariu,care doar zgarie suprafata in loc sa intre mai adanc in subiect, insa tot ramane un film bun din punctul meu de vedere.
La animatie eu zic ca Tintin e favorit,dar are sanse si Rango.Tot Tintin vad ca e dat ca favorit si la original score si pe buna dreptate, ca doar a fost compusa de John Williams coloana sonora.
As vrea sa-l vad si pe Daniel Henshall nominalizat la best male pentru rolul din Snowtown, pentru ca ar fi pacat sa-l ignore la ce rol a facut.
Christopher Plummer vad ca s-ar putea sa primeasca o nominalizare pentru Beginners si poate o sa si ia oscarul tinand cont ca a fost ignorat de-a lungul carierei.
Inca astept sa bage la cinema la noi Take shelter,Tinker,tailor,soldier,spy,Moneyball,Shame, Hugo si Ides of March desi la cum m-am obisnuit o sa le bage dupa 2-3 saptamani dupa ce are premiera la Bucuresti.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 07 Dec 2011 at 21:20.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2011, 21:16   #11
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Presupun ca te refereai la Jessica Chastain. Ea a avut un an extraordinar: The Tree of Life, Take Shelter, The Help, Coriolanus. Probabil o sa apara la actrita in rol secundar macar pentru unul din rolurile astea.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2011, 21:24   #12
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Da,ai dreptate,am incurcat Jennifer cu Jessica.Ma uitam si pe profilul altei actrite si am incurcat numele.In urmatorii ani e posibil sa si castige un trofeu pentru rol principal sau secundar la ce potential are.Inca am de vazut Tree of life, dar parca n-am deocamdata starea necesara pentru el si mai astept sa o vad si in Take shelter alaturi de Michael Shannon al carui fan sunt de cand l-am vazut in Revolutionary Road.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2011, 00:59   #13
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
Originally Posted by Federico:

on: n-am vazut nimic din titlurile enumerate in primul mesaj dar sunt FOARTE curios vizavi de filmul lui Payne avand in vedere ca tipul asta n-am mai dat niciun semn de viata de vreo 5 ani, parca, de cand a scos "Sideways" (pe care-l consider unul dintre cele mai bune filme ale deceniului trecut... si care are si mare insemnatate subiectiva pt. mine, fiind unul din motoarele care m-au propulsat decisiv spre cinefilie; l-am vazut cand l-au dat prima oara pe HBO si apoi l-am am vazut si in celelate 6-7 redifuzari din urmatoarele cateva luni... dar asta-i mai putin relevant ).

On-topic despre Oscaruri 2012, cu 7 randuri despre un film din 2004.

Prima propozitie cel putin, a pus punctul pe "i". "I"-ul din epic, bineinteles.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2011, 01:15   #14
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Dooma, te poti abtine de la a ataca userii?
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2011, 01:32   #15
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
Desigur, insa daca vei privi atent, am inceput thread-ul cu un reply decent si la subiect.

Astfel incat nu-s extrem de sigur daca mie ar trebui sa mi te adresezi. Read up please.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2011, 01:37   #16
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Tu ai fost cel care ai atacat un utilizator. Win a atacat o idee. qed.
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2011, 01:40   #17
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
Oops, inca un adept. Sorry, my bad.

Continuam cu Oscarurile atunci...

Totusi, ca sa vezi cat de logic e QED-ul tau, al doilea post al meu i-a explicat foarte frumos lui Windom care e opinia mea despre film. Niciun atac acolo. Deci, QED, IQ, tot pe-acolo.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2011, 01:43   #18
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Eu mi-am spus parerea la vremea respectiva. Pot sa mi-o mai schimb - am zis din start ca ne dam cu parerea. Si da, hai sa discutam, dar fara magarii "personale". K?
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2011, 01:46   #19
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
Ca sa fie personale, hai sa fim persoane intai. Momentan am vazut doar useri aici. Si eu prefer opiniile in fata animozitatilor, insa intai sa avem cu cine.

Revenim la topic, asteptam si maine pareri, titluri, previziuni si alte asemenea. Cred ca vor fi mai disputate decat in 2010 premiile.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2011, 01:53   #20
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
In primul rand vezi-ti de treaba cu referirea la IQ - iti dau niste ecuatii de nu treci clasa aia a saptea in care te cred.

Hai sa vorbim de filme mai bine.
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells