Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Feb 2010, 20:08   #41
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Cred ca te-ai aprins cam repejor, tot ce am scris a fost in inertia dezbaterii pe subiect, unele remarce mi s-au parut usor rautacioase si nefondate; cu privire la atitudini, intotdeauna raspund in oglinda, nu incerc sa impun nimic, nici nu privesc de sus. Poate registru' e de vina. In alta ordine de idei, prima interventie personala iti apartine (pe topicul cu Oscarurile). Cu toate astea, am sa fiu mai atent, te rog sa ma scuzi.

*

Cu ceva timp inainte de 500 vazusem Mysterious Skin, cred ca-i un contrast cel putin interesant ptr Gordon-Levitt, intre cele 2 interpretari.

In acelsi spirit, nu m-ar deranja deloc un 500 days of Autumn, ca sequel.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2010, 03:31   #42
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
La recomandarea unei prietene am vazut si eu 500 days of summer. Daca ar fi sa ii dau o nota, aceasta ar fi 8/10, poate parea cam mare insa pe mine m-a binedispus acest film, m-a facut ''sa traiesc'' povestea lor, ca si cum ar fi a mea proprie.
E puternic ancorata in realitate, se trece usor de la incertitudine la speranta, de la tristete la bucurie. Oricare din noi putem ''sa fim in al 9-lea cer'' iar mai tarziu sa ne trezim ''trantiti la pamant, in noroi''.
Mi-a placut scena in care erau puse laolalta ''expectation'', ceea ce eroul nostru spera sa se intample si ''reality'', ceea ce se intampla in realitate.
Ca si in viata de zi cu zi, incercam sa gasim motive, incercam sa intelegem de ce ni se intampla sau nu anumite lucruri, insa raspunsul il gasim intr-un cuvant banal, ce il folosim deseori : "soarta'' sau ''asa a fost sa fie''.
Iar in final, intotdeauna dupa vara vine toamna, insa aceasta nu vine asa cum ne-am fi asteptat cu melancolie si tristete ci vine cu multa ''speranta''
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2010, 11:58   #43
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am vazut aseara 500 Days of Summer si mi-a placut nesperat de mult. Ma bucur ca se mai fac comedii romantice care sa ma invite sa le revad. Si atmosfera filmului e geniala...nu degeaba e "sweet disposition" pe soundtrack!

Singura chestie care m-a deranjat un pic este ca melodiile de pe soundtrack sunt totusi prea fragmentate...apar zece secunde si se opresc brusc. Din punctul asta de vedere tins sa fiu de acord cu miercuri referitor la faptul ca anumite lucruri sunt puse ostentativ.

Mi-au placut insa animatiile si citatele din alte filme.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2013, 22:47   #44
remusn1
Novice
 
remusn1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 3
Dincolo de faptul ca filmul pare a fi facut dupa scrierile lui Alain de Botton si ca in film apare chiar o carte scrisa de el("Arhitectura fericirii"),nu am gasit nici o referire la vreun roman care sa stea la baza filmului cu pricina,vreun scenariu ceva dupa Alain.Deci,care-i legatura?
remusn1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells