Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Apr 2015, 08:52   #1
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Cannes 2015

Spre surprinderea mea am observat ca Stanleybet (cred ca au cel putin o agentie in fiecare oras din Romania) au cote pe Palme D'Or ! Partea si mai buna e ca la unele filme sunt chiar mai mari ca la online.

http://www.stanleybet.ro/ , din meniul Descarca Oferta downloadati pdf-ul, cotele Cannes sunt pe la sfarsit, mai simplu dati un search in pdf dupa "cannes" sau "palme".

Nu stiu cat o sa le tina, e foarte probabil sa le scoata inainte de a incepe festivalul sau chiar mai repede, asa ca daca vreti sa faceti un bannes cinstit ...

Ar fi bine sa va notati codul filmului din pdf si sa va duceti cu el pregatit, evenimentul fiind in mai nu l-au afisat pe oferta din agentie ci apare doar in oferta extinsa vizibila online.

Trailerele si informatiile despre filmele din competitie sunt inca putine dar dupa ce am cantarit filmele si juriul my money are on Son of Saul,cota 13. La PaddyPower (online) e 11. Doar Dolan (lil' prick) nu cred c-o sa voteze cu el, in rest...

Daca mai raman cotele si dupa ce incepe festivalul si incep sa curga review-uri / note / stele o sa mai mai pun pe 1-2 filme, in functie si de evolutia cotelor.

Last edited by Chambord : 22 Apr 2015 at 08:57.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2015, 09:20   #2
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
A început festivalul , dar văd ca pe aici nu mişcă nimic .Parcă cinemagia era cândva un forum despre filme .
Mai urmăresc şi eu când am timp ce mai scriu unii pe ici şi colo ( indiewire, hollywood reporter , s.a. ) despre Cannes . Pe ce bloguri , pagini de FB ,twitter vă informaţi despre ce se intamplă acolo ? E vreun loc unde sunt centralizate mai multe recenzii , unde se dau note ?

De la noi ştiu ca e plecată la Cannes doar Iulia Blaga .Mai sunt şi alti " corespondenţi " pe care-i citiţi ?
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2015, 10:45   #3
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Via liviu:

http://www.todaslascriticas.com.ar/cannes

http://cannes-rurban.rhcloud.com/2015

Filmul lui Muntean e primit foarte bine, are o medie a notelor de 7,31, so far . Stiu, o veste trista pt unii de pe aici, se intampla..
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2015, 12:21   #4
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by omudindulap:
Via liviu:

http://www.todaslascriticas.com.ar/cannes

http://cannes-rurban.rhcloud.com/2015

Filmul lui Muntean e primit foarte bine, are o medie a notelor de 7,31, so far . Stiu, o veste trista pt unii de pe aici, se intampla..


Mersi

Radu Muntean o sa ramana mereu in inima mea pentru .... reclamele la coniacul Unirea . Cultura curgeeeeeeeeeeee in pahare !
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2015, 13:05   #5
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Al doilea link postat de omuldindulap e baza. In dreapta paginii sunt cam cele mai importante resurse.

Printre ele http://www.screendaily.com/festivals/cannes/dailies/ cu the usual screen international panel la sfarsitul fiecarui numar. Apare un numar in fiecare zi (de obicei pe la pranz) si sunt notate cele doua filme care au rulat in ziua precedenta.

Si ioncinema.com au un tabel pe care-l actulizeaza o data pe zi. Si mai e si aici http://jury.critic.de/cannes/ un tabel marisor.

Eu pe twitter nu urmaresc pe nimeni (nici n-am cont), dar daca ma intereseaza f tare niste impresii dau un search dupa numele filmului. E cam cea mai rapida cale (urmata probabil de tabelul micropsia=todasloscriticas). Altfel in celelalte locuri tine putin mai mult pana scriu si cronica de film sau pana ziua urmatoare cand apare revista in cazul screen international.

Corespondenti nu prea stiu. Tot pe Iulia Blaga o mai citesc si eu de obicei, dar printre randuri. Chiar daca e f ok ea, nu prea ne potrivim la gusturi + nu-mi place sa citesc prea multe chestii despre un film inainte sa-l vad. Daca nu ma insel, e si Gloria pe acolo. La un search rapid si adevarul are niste corespondenti.

Ca prima observatie: Mad Max e pana acum cel mai bine primit Abia astept sa-l vad maine. Din competitie era cam greu de prezis pe unde o sa se situeze filmul lui Nemes, fiind la debut. Ofc, avand in vedere ca e primul film si a fost bagat direct cu aia mari + faptul ca a stat pe langa Bela Tarr, ar fi fost un indiciu ca e de urmarit, but shit can always happen, iar asta nu insemna ca e neaparat vreo capodopera. Ar fi ceva sa castige cu debutul, nu s-a mai intamplat de la Soderbergh in '89. Dar de fiecare data cand apare un film mai rasarit se trezesc unii sa spuna ca ala-i castigatorul. Pe baza asta anul trecut am vazut vreo jumatate din selectie castigatoare pana sa se dea trofeul (in mod previzibil si f corect ).
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2015, 15:25   #6
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Cannes-ul ar fi mai sarac fara plutonul de executie Micropsia. Carol are media 0 (zero) deocamdata. Son of Saul s-a instalat deja ca early front runner. Btw am mai pus un "bilet" si pe Dheepan la cota 10, deci o sa fac galerie pt astea 2. Vorba lui varu (btw nu l-am mai vazut pe aici parca), care si el vedea Son of Saul favorit, ar fi o lovitura gen 432. Mungiu nu era la debut dar nu auzise nimeni de el inainte de asta, deci a fost ca si cum ar fi castigat cu filmul de debut. Sunt mai multi factori care se leaga pentru filmul asta, pe langa tema si Bela Tarr, e si juriul care pare croit pt el si geneza filmului si background-ul actorului principal si regizorul (crescut in Franta, vorbitor fluent de engleza, tanar, etc ). Cred ca pe fratii Coen ii mananca degetele sa dea o "invartita" ca asta. Si pt Deephan as putea face un caz dar nu mai insist. In rest chiar nu vad nici un alt candidat cu sanse mari la momentul asta. The worst ar fi sa ia Sorrentino. E bineinteles prematur sa fac presupuneri dar Youth pare un obnoxious wankfest for the elderly, pe linia deschisa de Great Beauty.

LE Intre timp cele 2 note de 0 pt Carol au fost retrase. Nu va impacientati, vor aparea altele.

Imi amintesc cu nostalgie ca Tree of Life a luat Palme D'Or-ul cu o medie de 4 si ceva . In rest excelul asta a prezis foarte bine castigatorul premiului cel mare.

Last edited by Chambord : 15 May 2015 at 15:38.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2015, 15:38   #7
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Chambord:
Cannes-ul ar fi mai sarac fara plutonul de executie Micropsia.

Well said Dar na, ei nu dau puncte din oficiu. Mai punem noi un +2 acolo. Legat de Carol inca n-as lua de bune alea 3 note de 0. Uneori cred ca mai nimeresc gresit in tabel si baga fara voie. Actually, am verificat chiar in secunda asta... si le-au scos. Cand apar note singulare pt filme programate mult mai tarziu e mai sigur ca-i greseala.

Da, Son of Saul are mai multe chestii care l-ar impinge in fata. Nu mi-as face griji pt Sorrentino, nu cred ca o sa castige. Ba s-ar putea sa plece fara nimic. You know I'm gonna politely ignore the rest.

LE: Vezi ca pe mubi apare la popular reviews: "if this was a long advertisement, i only wish it was longer".

Last edited by Liviu- : 15 May 2015 at 15:45.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2015, 15:45   #8
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Ai dreptate cu Carol, si-or fi bagat deshtele aiurea si apoi au sters notele. Nu-mi convine asa. Eu vreau sa vad note note de 0, 1, 2. Cand imi trebuie sa vad note mari ma uit la rating-urile mele pe mubi.

Sorrentino mai are un setback. Are Oscar. A iesit deja din sfera indie a unui festival darling. E un boier imbuibat acum si n-o sa-i dea nimeni Palma Poporului. Cu atat mai mult nu fratii Coen.

Originally Posted by Liviu-:
LE: Vezi ca pe mubi apare la popular reviews: "if this was a long advertisement, i only wish it was longer".

Oh no, iar advertisement. Sper ca nu tot la Martini

Last edited by Chambord : 15 May 2015 at 15:50.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2015, 15:55   #9
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Chambord:
Sorrentino mai are un setback. Are Oscar. A iesit deja din sfera indie a unui festival darling. E un boier imbuibat acum si n-o sa-i dea nimeni Palma Poporului. Cu atat mai mult nu fratii Coen.

Nu stiu cat tine cont juriul de asta. Mie pur si simplu mi se pare ca n-are fata de Palme d'Or. Nu inseamna ca n-o sa-mi placa, desi am ceva retineri momentan.

Originally Posted by Liviu-:
Oh no, iar advertisement. Sper ca nu tot la Martini

Nu, nu. E vorba de La grande bellezza. Probabil cine a scris asta ti-a vazut comentariul.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2015, 16:09   #10
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by bremen1980:
Pe ce bloguri , pagini de FB ,twitter vă informaţi despre ce se intamplă acolo ?

Pe twitter poti urmari direct hashtag-ul fastivalului #Cannes2015, nu tre sa ai cont.

https://twitter.com/search?q=%23Cannes2015&src=typd

Eu imi fac filtrare dupa "People you follow" dar pt asta tre sa ai cont si evident sa fi dat follow la respectivii critici (majoritatea covarsitoare a criticilor internationali buni au cont twitter si posteaza la cald, uneori la cateva secunde dupa ce au iesit din sala)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2015, 16:46   #11
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Eu n-am nicio parere despre filmele de pana acum, dar sunt de aceeasi parere cu Colin Farrell.

varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2015, 22:32   #12
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Varu jongleaza cu lobsteru' mai ceva ca Woody Allen

Vad ca padurarii s-au suparat pe " The Sea of Tree " GVS din competitie . Se lasa cu defrisari ?

http://www.indiewire.com/article/can...movie-20150515
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2015, 22:39   #13
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Varu jongleaza cu lobsteru' mai ceva ca Woody Allen

Vad ca padurarii s-au suparat pe " The Sea of Tree " GVS din competitie . Se lasa cu defrisari ?

http://www.indiewire.com/article/can...movie-20150515


http://www.theguardian.com/film/2015...ew-mcconaughey
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2015, 23:20   #14
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
http://blogs.indiewire.com/criticwir...inker-20150515

"Every year a movie emerges as Cannes favorite whipping boy."

Chiar ma intrebam care o fi anul asta. Mi-as fi dorit sa fie ala al lui Michel Franco. Tare mi-a mai displacut filmul ala cu care a castigat UCR. Well, there's still time.

PS: Imaginea lui varu e.... e... oh ffs.

LE: "Can't believe I enthusiastically skipped a Naomi Kawase movie just to have Gus Van Sant somehow make a worse one. #Cannes2015"

I really feel this one

Last edited by Liviu- : 15 May 2015 at 23:26.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2015, 11:02   #15
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Intre timp Carol si-a luat viteza tare de tot. Se pare ca i-au priit falsele note de 0.

Sper totusi ca Eric Kohn are dreptate:

erickohn @erickohn · 17h 17 hours ago

Informed chatter among the most knowledgable apartment full of journalists at #Cannes2015 suggests the excellent SON OF SAUL will win Palme.




Also this means hope:

Aurélien Ferenczi @aurelferenczi · 22h 22 hours ago

Le Fils de Saul vendu a Sony Classics... Oscar fodder ! #Cannes2015 Bravo a la team @FilmsDistrib
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2015, 20:40   #16
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
So... premii UCR:

Prix du UCR: Rams
Prix du jury: The High Sun
Prix du mise-en-scene: Journey to the shore
Ceva premii speciale pt promitatori: Nahid / Masaan
Prix un certain talent: Comoara

FIPRESCI:

Competitie: Son of Saul
UCR: Masaan
si inca unul pt debut/al doilea film: La patata

Premiul Juriului Ecumenic: Mia Madre + mentiuni: La loi de marche si Taklub.

Found this and thought it was funny: https://twitter.com/Aldemarce/status...865921/photo/1

Si n-ar fi exclus sa aiba dreptate. In ultimii 4 ani, 3 dintre castigatori mi s-au parut groaznici. Au fost chiar filmele care m-au enervat cel mai tare in anii respectivi (ma refer la Arirang, After Lucia si White God). Noroc ca mai sunt altii care compenseaza: L'image manquante (desi Norte a fost mai misto imo), Moartea domnului Lazarescu, Hahaha, The Best of Youth, Moolaade si chiar unele care m-au atins mai putin, dar sunt cu siguranta niste eforturi demne: Blissfully Yours sau Dogtooth.

Premiul dat lui Porumboiu anul asta e proaspat inventat, probabil si-au dat seama in ultimul moment ca exita riscul sa fie linsati de criticii din sala daca nu premiaza nici pe Apichatpong, nici pe Porumboiu.

Ma bucur putin pt Kiyoshi Kurosawa (premiu de regie), desi parca nu suna f incantator filmul lui. Ce n-as da pt un alt Cure sau Kairo, doua din cele mai misto horror/thrillere vazute, dar din pacate asta pare sa n-aiba nimic de-a face cu ele.

Anyway, noi de saptamana viitoare avem liber la Comoara si filmul suna bine. Printre cele mai bine primite de la Cannes, trailerul arata foarte misto. Can't wait.

Last edited by Liviu- : 23 May 2015 at 20:47.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2015, 20:18   #17
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Dheepan ia Palme. Desi asta imi baga bani in buzunar trebuie sa recunosc ca e pretty insane choice (ok, very) raportat la receptia critica.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2015, 20:33   #18
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Chambord:
Dheepan ia Palme. Desi asta imi baga bani in buzunar trebuie sa recunosc ca e pretty insane choice (ok, very) raportat la receptia critica.

Ai avut inspiratie sa pariezi pe filmul asta cu nume de tigaie . Pare un film de pluton daca ne luam dupa notele acordate in mai multe locuri .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2015, 20:43   #19
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Chiar ca inspiratie. Desi probabil te bazai pe aprecierea lui Un prophet (+tema astuia), ca din ce am citit despre film pare cam neinteresant. Si primul castigator de Palme d'Or in ceva timp care a fost doar caldut primit... si tare mi-e ca reactia e pe merit. Ma intereseaza mai mult vreo 10 filme de acolo decat asta. Plus altele din UCR sau Quinzaine. Lista lunga de filme de vazut oricum.

Macar a luat Hou regia. La cum arata filmul in clipuri sunt sigur ca merita. Mi-ar fi placut sa fi luat si Zhangke Jia ceva, dar poate faptul ca n-a primit nimic de la juriul asta e mai degraba un semn pozitiv.

LE:

"Critics Round Up @CriticsRoundUp · 2h 2 hours ago
If the jury fucks up this year, I'm blaming Xavier Dolan. #Cannes2015"

Yup, that sounds about right to me. Ofc, probabil el a ales altceva, but what the heck, I want to blame him (I'm actually betting on the Coens)

LE: Aoleu, mi-am adus aminte ca de la Un prophete incoace Audiard a mai facut si Rust and bone...

"Justin ChangVerified account
‏@JustinCChang
Hou Hsiao-hsien may not have won his Palme, but there could be no more deserving recipient of the award for best director. #Cannesolation"

Last edited by Liviu- : 24 May 2015 at 22:08.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2015, 22:33   #20
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Xavier Dolan la conferinta " I'm amazed ... i feel like a better person " .Ăsta cred ca iarăşi s-a certat cu mă-sa , dar până la urmă s-a împăcat . Mama naturală ( Ethan Coen ) şi cea care l-a adoptat ( Joel Coen )
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells