Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jun 2011, 00:24   #41
tonka91
Novice
 
tonka91
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1
Game of thrones

Mai e vreun serial in genul Game of thrones..recent?
Ca daca se termina primul sezon nu prea mai am la ce sa ma uitt..sa caut demult un serial in genul acestaa!!!
daca stiti dati-mi un PM

MS
tonka91 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2011, 16:04   #42
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Dupa acest prim sezon, Game of Thrones e pe cale sa devina my new Battlestar Galactica. Pacat ca trebuie sa fie o pauza asa de lunga acum. Per total, aceasta finala mi s-a parut poate usor anti-climatic in comparatie cu episodul 9, dar per total un final mai mult decat decent. Adica dupa ce s-a intamplat, normal ca personajele astea aveau nevoie de un respiro.

Nu inteleg o chestie. Why do people hate Roz? Da, exista acolo ca o jucarie sexuala, dar imi place contrastul dintre ea si personajele cu care are de-a face. Adica daca stai sa te gandesti, Roz este cel mai aproape de principalii urzitori. The things she knows... Si asta doar prin virtutea faptului ca e "fata profesionista". Roz is awesome. Sper sa o mai vad si in sezonul 2.

Full review la finala si consideratii asupra sezonului aici.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2011, 17:07   #43
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
ATENTIE! POATE CONTINE SPOILERE!!!
Primul sezon din valorosul serial "Game of Thrones" s-a incheiat seara trecuta la HBO. La capatul primelor zece episoade raul sta mai bine in lupta sa cu binele dar epopeea nu a ajuns la final, dovada cea mai elocventa fiind ca al doilea sezon e deja pe drum. Sunt multe intrebari care asteapta sa primeasca raspuns: Cum se va descurca si cat va rezista in postura de rege uzurpatorul ticalos Joffrey? Care va fi destinul Aryei,cea care cu siguranta ca nu va lasa lucrurile ca la finalul primului sezon? Cat de demn va fi Robb de renumele tatalui sau? Cum vor continua urezelile diabolicei Cersei? Se va resemna lordul Snow la Rondul de noapte? Cum se va descurca Tyrion in postura de noua "Mana" a Regelui? Cum va suporta Daenerys transformarea radicala prin care a trecut? Vom afla cel mai probabil anul viitor...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2011, 19:58   #44
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
SPOILER ALERT!!!
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!

Last edited by SoX : 05 Jun 2012 at 14:58.
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2011, 12:14   #45
WildR0se
Senior
 
WildR0se
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 75
Foarte interesante observatiile tale SoX, o singura obiectie am de facut (asa, ca de la cineva care a citit cartile...): Don't expect any spring, Winter is yet to come...
WildR0se is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2011, 12:47   #46
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Foarte tare "Urzeala tronurilor", zic acu' la finele primului sezon. Da' raman in expectativa...

SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2011, 13:56   #47
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by WildR0se:
Foarte interesante observatiile tale SoX, o singura obiectie am de facut (asa, ca de la cineva care a citit cartile...): Don't expect any spring, Winter is yet to come...

De fapt, am facut aluzie la perioada aparitiei sezonului 2.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2011, 23:27   #48
WildR0se
Senior
 
WildR0se
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 75
Pfff... pai eu sper sa nu ne faca sa asteptam chiar pana la primavara cu Clash of Kings...
WildR0se is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2011, 18:21   #49
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
15 April 2012, mai exact.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2011, 21:13   #50
WildR0se
Senior
 
WildR0se
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 75
Mda... Intre timp am dat si eu o cautare pe IMDB si am vazut... Asteptarile mele erau mai mult legate de o speranta de marketing in forta... avand in vedere ca in iulie George R. R. Martin lanseaza in sfarsit indelung-asteptatul al 5-lea volum al seriei, ma asteptam la o strategie de lansare combinata cu sezonul 2, dar se pare ca m-am inselat...
WildR0se is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2011, 16:58   #51
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Ai scris bine, Sox, dar ai uitat sa spui de sex. Tzatze-cur cat incape, un plus din punctul meu de vedere.

Eu l-am vazut pe tot in 3 zile, desi nu aveam de gand sa-l vad intr-un interval atat de scurt. M-a prins, si personaje care la inceput imi pareau antipatice, cum e piticul, au devenit preferate pe parcurs.

E un serial chiar bun, mult escapism, dar cumva ancorat in actualitate. Ideile de feminism, de jocuri politice, de prejudecati, ambitii, tipologii de personalitati, cumva le asociezi lumii reale.
__________________
Always look on the bright side of life!

Last edited by marius_em : 19 May 2012 at 02:54.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2011, 14:17   #52
NiniZ
Novice
 
NiniZ
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1
stie cineva cate sezoane vor fi?
NiniZ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2011, 13:19   #53
WildR0se
Senior
 
WildR0se
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 75
Originally Posted by NiniZ:
stie cineva cate sezoane vor fi?

Cartea este impartita in 7 parti, dintre care au fost lansate doar primele 5:

A Game of Thrones (1996)
A Clash of Kings (1998)
A Storm of Swords (2000)
A Feast for Crows (2005)
A Dance with Dragons (2011)
The Winds of Winter
A Dream of Spring

...eu sper ca vor fi tot atatea sezoane (eventual chiar cu mai mult de 10 episoade fiecare)
WildR0se is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2011, 14:21   #54
HankMoody
Novice
 
HankMoody
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 6
Primul sezon a fost ok. O cam lungesc pe alocuri ...sper ca sezonul 2 sa fie mult mai bun .
HankMoody is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2011, 23:19   #55
Qube86
Senior
 
Qube86
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 137
Mi-a placut primul sezon...Sper ca si al 2-lea sa fie la fel daca nu chiar mai bun...
Qube86 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2012, 07:02   #56
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
The winter's coming! Se apropie sezonul 2! Dupa 1 aprilie!!!
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2012, 18:45   #57
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
2.1.S-a intors "Urzeala tronurilor"! Episoadele se difuzeaza tot la o zi dupa premiera americana. Primul episod din noul sezon a fost mai degraba de incalzire. Se simte lipsa personajului Ned Stark, se simte lipsa lui Sean Bean de pe afis. Au intrat in schimb in scena Stannis si Melisandre, doua personaje "negative" foarte promitatoare, mai ales ea care deja a avut ocazia sa-si arate cruzimea...

Last edited by sabinalin : 18 Apr 2012 at 06:34.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2012, 06:50   #58
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
2.2: Tyrion nu vrea sa sfarseasca precum a facut-o Ned Stark si stie si ce masuri sa ea. E "tare" piticul, e greu de clintit... La fel e si sora Cersei. Cei doi fac casa buna dar oare incap doua sabii in aceeasi teaca?

Last edited by sabinalin : 11 Apr 2012 at 16:49.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2012, 06:33   #59
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
2.3: Se puteau abtine sa nu introduca scene gay explicite si in acest serial ? Nu se puteau. In plus exista si promisiunea unui menage a trois ca sa fie si mai cool. Ca asa-i pollitically correct, sa fii impotriva naturii. N-am nimic cu pidosnicii dar parca prea mult ni-i baga pe gat societatea actuala... Alta smecherie a lui Tyrion, mic da' priceput, stie sa se strecoare.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2012, 22:56   #60
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Eu sunt un mare fan al universului creat de G.R.R. Martin si am devorat primul sezon in 3 zile (din care 6 episoade le'-am dat gata intr-una singura si in conditiile in care un episod tine aproximativ 1 ora). Apoi a venit asteptarea de aproape un an timp in care am citit primul volum si sunt deja pe finish cu prima parte din ¨Clash Of Kings¨. Stau si ma intreb ce mecanisme trebuie sa existe in capul unui om pentru a crea o lume atat de vasta si captivanta. Observ grija lui Martin pentru personaje precum Tyrion, Jon Snow, Theon Greyjoy, Bran Stark, Arya Stark, Sandor Clegane, Jaime Lannister, adica bastarzi, pitici, invalizi, ignorati, mutilati, ucigasi de regi toit cei care sunt definiti de calitati cumva negative. De asemenea, autorul manifesta incredere si pentru personajele care trebuie sa creasca si sa aiba o imagine noua in fata cititorilor cum ar fi Sansa Stark sau Daenerys Targaryen.
Credeam ca totul s-a sfarsit odata cu Lord Of The Rings si ca nicio serie nu va mai avea puterea sa egaleze magnitudinea creatiei lui Tolkien, insa A Song Of Fire And Ice a schimbat total aceasta optica si va asigur ca nu ati vazut nimic. Ceea ce urmeaza este de-a dreptul colosal.
Sunt de asemenea curios si in legatura cu seria lui Stephen King, ¨The Dark Tower¨ care se pare ca va fi ecranizata tot de HBO. Viitorul suna bine!
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells