Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jul 2011, 15:05   #61
AndreiStefan
Guru
 
AndreiStefan
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 325
Originally Posted by rvn:
una este sa fumezi putina iarba la o petrecere de fitze din an in paste

nu stiu ce intelegi tu prin "petrecere de fite", insa cu siguranta iarba nu prea are ce cauta in meniu...trabucuri...narghilea...astea fac deliciul.Iarba, dupa parerea mea, se "serveste" in anturaje mai restranse, tocmai datorita starii de "panica sau ras excesiv" care o poate induce.

Si referitor la subiectul facebook...serveste unui singur scop, Socializare. Ceva de care multi de pe Porror-magia fug(la propiu)...acei "baieteii" si acele "fetite" plini de ipocrizia "inteligenta", specifica celor cu frustrari...care au ceva de ascuns...atat la nivel fizic cat si la nivel social.

Cu exceptia a cateva topicuri, tot de "cocalareala" avem parte si pe forumurile astea, dar ne scaldam in ipocrizie(ma includ si pe mine aici, tinand cont ca am luat parte la numeroase argumente fara rost...inclusiv acesta), crezand ca suntem cu ceva mai presus decat alte forme de socializare pe internet.
AndreiStefan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 15:09   #62
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by rvn:
cunosc pe cineva care primeste consultatii de la medic pe aceasta cale.ti se pare normal? mie, nu! un om inteligent( cum se presupune ca este medicul) crezi ca foloseste chestia asta corect?

Nu stiu cine te-a pacalit ca medicul e inteligent (parca ti-am zis ceva in liniile astea pe mesaj privat) Medicii sunt oameni ca oricare altii. Pot fi foarte inteligent, de nivel mediu si, din pacate, prosti. Pana si prostii mai trebuie sa invete ceva, merg pe tocit din ce observ eu, dar tot prosti raman. Un medic bun face maxim ce a zis dragonfly. Apropo, facebook-ul mi-a fost foarte util pana acum pe partea de articole de interes medical. Uite ce am primit azi de exemplu: http://news.discovery.com/human/firs...nt-110708.html Desi legat de chestia asta am primit un alt articol (mult mai bine realizat) cu cateva zile inainte din alta sursa (tot pe fb).

PS: Si un medic de asta putea folosi multe alte surse pentru ce face. La fel de bine putea folosi mess-ul. Mai depinde si de alte lucruri. De exemplu daca l-a consultat inainte, precum si ce tipuri de sfaturi ii dadea.

Last edited by Liviu- : 14 Jul 2011 at 15:14.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 15:14   #63
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by AndreiStefan:
Si referitor la subiectul facebook...serveste unui singur scop, Socializare. Ceva de care multi de pe Porror-magia fug(la propiu)...acei "baieteii" si acele "fetite" plini de ipocrizia "inteligenta", specifica celor cu frustrari...care au ceva de ascuns...atat la nivel fizic cat si la nivel social.

mic party, you're back

socializarea nu se face pe internet, prin apasarea unor taste.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 15:15   #64
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
ba se face. look la filmul buna ce faci.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 15:16   #65
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Liviu-:
Asa si un cutit il poti folosi taind o bucata de paine sau omorand un om (stiu, deplasta comparatie).

Nu e deplasata deloc. E comparatia mea preferata O folosesc ori de cate ori ppl just won't get it otherways Si pana nu cu mult in urma credeam ca eu am descoperit-o ! Vorbesc serios. Adica n-am mai auzit-o decat la mine Chiar acu ca ai zis-o si tu imi pare putin rau ca s-au mai gandit si altii la ea Plm, era sansa mea cea mai buna de a intra in istorie ca proverbial

And btw am si eu cont pe FB de cateva luni bunisoare (stiti ca ma dadeam batzos k nu-mi fac). Guess what, e mega tare, dar nu pt ce considera majoritatea, ci pt ca e ca un ziar in care ai numai ce vrei tu sa citesti. De ex, m-am abonat la o groaza de site-uri de film, muzica, sport, etc si cum nenii aia baga un articol nou ... tzop il am si eu pe wall. In felul asta nu mai pierd vremea deschizand eu jdemii de siteuri si filtrand ce e bun de balarii. Imi vine doar "carnitza frageda" in farfurie.

In schimb pe partea ailalta cu prietenii, ii tin doar pe cei pe care ii cunosc personal, in carne si oase si chiar imi sunt prieteni. Deci n-am gen 1756 de preteni in lista din care cunosc doar vreo 50, cum se "obisnuieste". De aia nici nu mi-am dat adresa nimanui de pe forum si nici n-o s-o fac decat dupa ce, eventual, o sa cunosc persoana respectiva face to face. Si sper sa se intample asta cu unii din voi, vreodata.

Last edited by Chambord : 14 Jul 2011 at 15:26.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 15:17   #66
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by AndreiStefan:
Originally Posted by rvn:
una este sa fumezi putina iarba la o petrecere de fitze din an in paste
cred ca era clar ca e o figura de stil, o expresie pentru controlul dependentei.
sunt de acord. inclusiv forumul acesta pe care noi ne facem veacul, unii mai putin,altii mai mult,depinde de posibilitatea de acces la internet a fiecaruia este un mod de a comunica virtual si ...da, complexatii isi pot ascunde defectele in spatele unui astfel de mod de a comunica.
de-aia am si spus ca mi se pare grav ceea ce se intampla, ca fenomen social.
perceptia noastra despre interlocutorul virtual poate fi total deformata fata de realitate,mai ales daca nu il cunoastem efectiv.si chiar daca l-am cunoaste,putem citi randurile care ne apar scrise pe ecran,dar nu se poate compara cu contactul vizual.niciodata.indiferent de cat de inteligent am folosi noi internetul in general, nu numai retelele de socializare.

Last edited by rvn : 14 Jul 2011 at 15:20.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 15:18   #67
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by iiii:
ba se face. look la filmul buna ce faci.

stiu de film.
Dar aia nu e chiar socializare, e o forma handicapata si retardata.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 15:25   #68
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by danonino:
socializarea nu se face pe internet, prin apasarea unor taste.
macar imi dai voie sa te sustin cand zici chestia asta? ca sa nu zici ca fac nu stiu ce asocieri...
@liviu,
de dimineata am avut niste crampe la stomac.
crezi am cumva ulcer?
(asta-i un exemplu,cred ca te-ai prins!)

Last edited by rvn : 14 Jul 2011 at 15:27.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 15:31   #69
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by AndreiStefan:
Si referitor la subiectul facebook...serveste unui singur scop, Socializare.

Serios?... Jura-te
(ca sa il citez pe Danonino ca e rea tare replica... )

L.E. @ Chambord. Nici ca puteai explica mai bine...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 15:31   #70
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
actimel, cand vad cat de impotriva socializarii pe internet esti, banuiesc ca ti-ai luat cateva tepe in trecut, cand pe mIRC , asl-pls si tu si o "fata" cu , care ai vb ti-a zis sa va vedeti in punctul x, tu te-ai dus si acolo erau baieti care au ras de tine ....

din punctul meu de vedere, si mai ales pt ce am eu nevoie, facebookul e necesar.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 15:33   #71
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
da chiar, iiii... tu ce faci pe facebook?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 15:33   #72
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by rvn:
[@liviu,
de dimineata am avut niste crampe la stomac.
crezi am cumva ulcer?
(asta-i un exemplu,cred ca te-ai prins!)

M-am prins si iti raspund ce ar trebui sa-ti zica orice om normal. Du-te la un medic sa te vada. Daca vreau pot sa te intreb si sa-ti zic pareri, sa-ti dau explicatii despre ce e ulcerul, sa te intrreb de simptome, dar intotdeauna o sa te trimit la un medic. In anul 3, daca nu ma insel printre primele lucruri pe care le inveti (eu termin 2 acum, deci nu pot fi total sigur ca e la inceput, dar are logica sa fie) e diferenta dintre simptome si semne. Si, daca nu ma insel, diferenta e mare, simptom e ceea ce crede pacientul ca are, iar semn e ceea ce observa medicul. Pentru un diagnostic corect trebuie sa observi semnele, ori cum poti face asta prin internet? (Cristina ar trebui sa-ti spuna corect) Si oricum, orice m-ai intreba tu acum ti-as zice lucrul asta (pentru ca inca n-am competenta de a pune un diagnostic, nu numai pentru ca nu te vad).

Last edited by Liviu- : 14 Jul 2011 at 15:40.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 15:40   #73
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Originally Posted by dragonfly_drk:
da chiar, iiii... tu ce faci pe facebook?
vb cu persoane cunoscute, am ajuns sa folosesc mai rar messingeru, aflu noutati de la ziare... , clipuri funny, mai o muzica in grupu rockeri, regasesc vechi prieteni, mai arunc un ochi la poze misto facute de alti oameni, mai dau un like daca imi place ceva, mai aflu ceva despre cate un cocnert/festival etc
tu?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 15:45   #74
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by iiii:
actimel, cand vad cat de impotriva socializarii pe internet esti, banuiesc ca ti-ai luat cateva tepe in trecut, cand pe mIRC , asl-pls si tu si o "fata" cu , care ai vb ti-a zis sa va vedeti in punctul x, tu te-ai dus si acolo erau baieti care au ras de tine ....
Sau nu.

Pai, uite pentru asta cred ca exista facebook, hi5, etc. Niste persoane de pe un site sa se combine.

Toata acea libertate a internetului, socializare libera. Culmea, pe facebook nu poti da dislike

Last edited by danonino : 14 Jul 2011 at 15:47.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 15:46   #75
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by rvn:
[@liviu,
de dimineata am avut niste crampe la stomac.
crezi am cumva ulcer?
(asta-i un exemplu,cred ca te-ai prins!)

M-am prins si iti raspund ce ar trebui sa-ti zica orice om normal. Du-te la un medic sa te vada. Daca vreau pot sa te intreb si sa-ti zic pareri, sa-ti dau explicatii despre ce e ulcerul, sa te intrreb de simptome, dar intotdeauna o sa te trimit la un medic. In anul 3, daca nu ma insel printre primele lucruri pe care le inveti (eu termin 2 acum, deci nu pot fi total sigur ca e la inceput, dar are logica sa fie) e diferenta dintre simptome si semne. Si, daca nu ma insel, diferenta e mare, simptom e ceea ce crede pacientul ca are, iar semn e ceea ce observa medicul. Pentru un diagnostic corect trebuie sa observi semnele, ori cum poti face asta prin internet? (Cristina ar trebui sa-ti spuna corect) Si oricum, orice m-ai intreba tu acum ti-as zice lucrul asta (pentru ca inca n-am competenta de a pune un diagnostic, nu numai pentru ca nu te vad).
Anul viitor o sa faceti stagiu in clinica, o sa invatati semio, cum se face anamneza la pacient.Simptomele sunt ceea ce simte pacientul iar semnele sunt ceea ce observa/constata doctorul in urma consultului.@Liviu tu unde faci facultatea?
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 15:50   #76
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Originally Posted by danonino:
Originally Posted by iiii:
actimel, cand vad cat de impotriva socializarii pe internet esti, banuiesc ca ti-ai luat cateva tepe in trecut, cand pe mIRC , asl-pls si tu si o "fata" cu , care ai vb ti-a zis sa va vedeti in punctul x, tu te-ai dus si acolo erau baieti care au ras de tine ....
Sau nu.

Pai, uite pentru asta cred ca exista facebook, hi5, etc. Niste persoane de pe un site sa se combine.

Toata acea libertate a internetului, socializare libera. Culmea, pe facebook nu poti da dislike
pai merge .... daca dai like la o poza sau comment, si apoi dai click, scrie dislike
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 15:52   #77
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Bucuresti.

@rvn - Cred ca s-a spus ce era nevoie pe seama off-topicului de la... off-topic Hai sa lasam doar off-topicul principal (sa nu se inteleaga ca am vreo problema ca nu se vorbeste on-topic acum, din punctul meu de vedere e mai interesant decat ideea topicului).
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 16:00   #78
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by danonino:
Sau nu.

Pai, uite pentru asta cred ca exista facebook, hi5, etc. Niste persoane de pe un site sa se combine.

asta e intampla la nivel de 12-13 ani, domnule. deja de la o varsta cred ca poti si tu sa discerni ce e bine si ce nu... sau... nu?

Quote:
Toata acea libertate a internetului, socializare libera. Culmea, pe facebook nu poti da dislike

si ce, pe hi5 se poate da dislike? ahhh... si se poate da si dislike. numai ca tre sa fi destept
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 16:06   #79
AndreiStefan
Guru
 
AndreiStefan
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 325
Originally Posted by danonino:
socializarea nu se face pe internet, prin apasarea unor taste.

foarte bine, intelegi ce vrei prin socializare...n-am nimic impotriva.

Originally Posted by dragonfly_drk:
Serios?... Jura-te

Tare ciudate diferentele de perceptie asupra ceea ce se vrea a fi "caterinca"/"replici bune" intre judetele tarii...

"Retea de socializare". Faptul ca poti aduna si diferite informatii fara a intra in discutii, tot un fel de socializare este, pentru ca pe acea pagina sunt si alti ca tine care au dat un like sau au mentionat si altora despre evenimentul/persoana in cauza.

Dar ma poti contrazice linistita, tot ca tine e intr-un final.
AndreiStefan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 16:11   #80
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
eu nu te contrazic. dexul o face:

SOCIALIZÁRE, socializări, s. f. 1. Faptul de a (se) socializa. 2. Proces de integrare socială a unui individ într-o colectivitate. [Pr.: -ci-a-] – V. socializa.

cum naiba sa socializezi cu un articol?
sa socializezi inseamna sa discuti... cand nu discuti dar participi pasiv, nu mai e socializare ci mai mult observare...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells