Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Nov 2004, 10:15   #601
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
e_e, nu sunt fan coen brothers, dar mi-au placut absolut toate filmele celor doi, cu mentiuni speciale pt big lebowsky si fargo
am vazut cam toata productia 'fratilor', mai putin finalul de la 'the man who wasn't there', difuzat la o ora imposibila pe tvr1...
keyzer soze is offline   sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 13:24   #602
alexedi
Junior
 
alexedi
 
Join Date: Feb 2003
Location: bucuresti
Posts: 72
Send a message via MSN to alexedi Send a message via Yahoo to alexedi
Originally Posted by europe_east:
Hai sa dau si eu o nota aici: The Incredibles - 9/10 adica Excelent! Eu 10 dau mai greu... Filmul e total hilar. Funny as hell, cum zice romanul. A, revazut a 14?-a oara The Big Lebowski. Asta da script! Te intrebi ca prostu' ce iti trebuie sa scrii o astfel de chestie... Nimic nu e intamplator... Cred ca ii dau 10/10.

p.s. Korben, tu suni a connaisseur in Fassbinder, ce zici nu ne incanti si pe noi astia nestiutorii in cum si cu ce se mananca Fassbinder - dincolo la rubrica Iconoclast - Clasic - to-be? Patria ti-ar fi etern recunoscatoare...

ADICA TU VREI SA SPUI CA DEJA A FOST RIPUIT THE INCREDIBLES???
alexedi is offline   sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 13:40   #603
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
The Forgotten 7/10
Training Day 8/10
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 14:20   #604
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Hearts in Atlantis-r Scott Hicks, 8/10
nume is offline   sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 16:40   #605
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by keyser soze:
pe aripile vinului - 7

ori sunt eu beat, ori rumenii chiar au inceput sa faca Filme adevarate...

'pe aripile vinului' ?? am citit eu bine??
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 16:46   #606
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
am vazut ieri la 'elvira popescu' 'rane' de srdjan dragojevic.

ii dau un 9/10 - a fost senzational, un fel de 'cidade de deus' meets 'thelma and louise'. trebuie neaparat vazut - are imagintia debordanta a lui meirelles, dar si ceva romantic si afabil... pacat ca a fost in proiectie unica...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 19:05   #607
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
da rumene, ai citit bine...pe aripile vinului!

astazi cred ca am avut cel mai mare orgasm cinematografic al ultimelor luni - 2046, regizat de wong kar wai - nota 10/10 fara nici o ezitare!
cum spunea als in vremurile bune (si asta ca sa ma asortez cu citatele lui notorious ) :"Atentie, capodopera!"
keyzer soze is offline   sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 19:16   #608
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Quote:
ADICA TU VREI SA SPUI CA DEJA A FOST RIPUIT THE INCREDIBLES???

Domle, eu de 'ripuit' n-am auzit. Sa fie oare de la 'rip off'? Doesn't make sense. Eu am vazut filmul in US, daca asta era intrebarea. Si dupa o prima vizionare, mi s-a parut excelent, am ras de m-am stricat.
europe_east is offline   sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 19:57   #609
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
don't try this at home 8)
europe east, se vede treaba ca nu stii ce inseamna cinemateca mok de acasa
'ripuit' means: iei frumusete de dvd si il piratezi, obtinand un 'dvd rip' - copie .avi a continutului... acum iti poti bucura toti prietenii cu capodopere!
keyzer soze is offline   sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 21:11   #610
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Originally Posted by keyzer soze:
e_e, nu sunt fan coen brothers, dar mi-au placut absolut toate filmele celor doi, cu mentiuni speciale pt big lebowsky si fargo
am vazut cam toata productia 'fratilor', mai putin finalul de la 'the man who wasn't there', difuzat la o ora imposibila pe tvr1...

Keyzer, finalul acela este unul din cele mai geniale finale vreodata facute, dupa parerea mea. Fraza de la sfarsit -n-o spun aici, ca nu vreau sa iti stric placerea- este una din cele mai frumoase pe care le-am auzit vredoadat intr-un film...

Despre ripuri, ha, interesant, multumesc ca m-ai luminat. Daca e o chestie accesibila, m-ar interesa si pe mine sa vad 2046... Poate facem un schimb, ceva?
europe_east is offline   sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 21:17   #611
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Three Extremes - trei scurtmetraje exrtraordinare, unul de Takashi Miike, unul de Fruit Chan si unul de Park Chan Wok (japonez, chinez si coreean - The Holy Trinity).
Primul scurtmetraj, al lui Takashi Miike, BOX, este pura poezie in imagini. E o povestioara horror foarte stilata si foarte bine pusa in scena. Al doilea scurtmetraj, al lui Fruit Chan, Dumplings , transforma avortul in cea mai poetica "lucrare" a omului. Al treilea scurtmetraj, al lui Park Chan Wok, CUT , aduce thriller-ul pe noi culmi, nascand un nou gen de psycho-killer, cel care omoara oameni doar pentru ca sunt buni. Nota? 10/10

Rane - vazut cu Notorious, in cadrul festivalului Balkan Boom. Thelma & Louise meets Stand By Me. Destul de bun filmul, are momente memorabile (batranica drogata). Nota 8/10

Frida - dementiala intercalarea picturilor cu bucatile din film. 9/10
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 21:48   #612
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
The Isle (Kim Ki Duk) - un film tampit de-a binelea... am zis, gata, de azi inainte nu mai mananc peshte... in viata mea n-am vazut atatia pesti chinuiti ca in The Isle... pestii ca pestii, dar sa vezi personajele, si alea chinuite de libodou... traind numai pe lac alaturi de pesti, imprumutasera multe chestii de la ei, nu vorbeau, nu-si spuneau "te iubesc", iar ca sa-si transmita sentimentele se automutilau, isi bagau cate un carlig ba in gura, ba in alte parti moi si sensibile si trageau tare, ca sa intre acul si sa curga sange... unde mai pui ca se mai si trageau unul pe celalalt cu undita pe lac, carligul fiind undeva in buza/ gura... si eu care credeam ca dragostea nu are nici o legatura cu durerea fizica... maestre Warhol, te-ai inselat si tu... Kim Ki Duk e de alta parere...

totusi, muzica si peisajele sunt absolut feerice ... dar ele te duc cu gandul la cu totul altfel de film...
__________________
cherryblossom is offline   sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 23:00   #613
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Leon - 9/10
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 23:06   #614
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
revazut leon pe pro, la a 2 a vizionare nu l-am mai gasit ca la prima, 7/10
nume is offline   sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 23:15   #615
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Originally Posted by cherryblossom:
The Isle (Kim Ki Duk) - un film tampit de-a binelea...

sper ca 'tampit' in sensul iconoclast al termenului
pe mine m-a surprins deosebit de placut... dimpotriva, eu chiar ma asteptam doar la 'm*** si sange', si s-a dovedit a fi mai mult 'sex and sensibility'

@europe-east: schimb? why not? eu chiar pusesem botul ca te bucuri prin state :?
keyzer soze is offline   sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 23:39   #616
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
Les quatre cent coups - super atmosfera + poveste, asta spre deosebire de Wild Strawberries, care e facut cam in aceeiasi perioada in Europa (de regizori total diferiti, asa e) dar care m-a cam plictisit...era foarte previzibil. Apreciez insa faptul ca el a initiat smecheria personajului care se intalneste cu el insusi...mort.
capitain is offline   sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 06:08   #617
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Mi se pare intersant ca desi Bergman, cu putine exceptii, pare a fi relativ ignorat pe pagina unde i s-a deschis subiect special, in schimb toata lumea face referire la el si la filmele lui...

Originally Posted by keyzer soze:
@europe-east: schimb? why not? eu chiar pusesem botul ca te bucuri prin state :?
Ha? Cum adica nu ma bucur? Vreau si eu 2046, asta-i tot.
europe_east is offline   sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 06:15   #618
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
hai sa ne ascundem in 'private', europe-east, ca ne baneaza astia pt piraterie
keyzer soze is offline   sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 11:35   #619
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
The Dirty Dozen - 10/10
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 13:10   #620
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Leon 9/10 Film bun, interesant, actori buni, tot ce vrei...

ProTV-ul avea versiunea in franceza, dar am inteles ca actorii francezi vorbeau franceza si cei englezi in engleza, si au facut o vers (total in eng) pt america si o vers (total franceza) pt. franta etc... Ciudat. Chiar ma gandeam: "Gary Oldman vorbeste franceza?" :happy:
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells