Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jun 2005, 08:41   #2621
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Sméagol-Gollum:
Apocalyspe now 5/10 nu stiu ce treaba are titlul filmului cu actiunea, in afara faptului ca am vazut scris pe un perete "apocalypse now"
Dude, nici mie nu-mi (prea) place "Apocalypse Now", dar titlul e foarte bine ales. Este modul in care razboiul din Vietnam este receptionat, in ceea ce priveste dezumanizarea. In plus, sunt cateva replici ale lui Brando care explica (mai bine decat graffiti-ul), iar personajul lui Dennis Hopper (parca) zice ceva de genul: This is the way the world ends: not with a loud bang, but with a whimper...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 29 Jun 2005, 09:37   #2622
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Si mai imi place ce zice colonelul, generealul sau ce-o fi ala in dimineata ceea cand sunt bombardate niste paduri cu nepalm...personaj cheie in orice (aproape) film de razboi, nu ii este frica de nimic din jurul lui, de gloante, de inamici, de inamici, anyway cred ca e o replica originala...

"I love the smell of nepalm in the morning..."

on-topic:

Kill Bill vol. 1 - 8.50/10 Tarantino asta...ce mai...he's a fu*kin' genius, man...just my kind of directing...super tari scenele de lupta...mai ales cu cei 88 de nebuni, Lucy Liu a luat premiul pentru cel mai tare Villan la mtv movie awards in 2004 si si-a meritat premiul...partea din film cand era un anime was a very nice touch my Quentin...de vazut...

Kill Bill vol. 2 - 8.40/10 nu la fel de multa actiune, aici s-a pus pata mai mult pe partea sentimentala a Miresei/Black Mamba/Beatrix Kiddo/Mommy...with her kid and all...parca a prins putin din blestemul continuarii dar f f f putin...de vazut si asta...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 29 Jun 2005, 10:26   #2623
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Italiencele 3/10 Film de aruncat la gunoi,pleaca in Spania si se intorc din Italia de la struguri,dar cu un alt adevar.Mai bine ma uitam la stiri,decat sa pierd timpul.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Old 29 Jun 2005, 10:46   #2624
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
dezumanizarea..dezumanizarea...i don't think that's the right word for it...the best word would be insanity! exact ce s-a intamplat cu Kurtz/Brando...cand era tanar era the best of the best dar cand a venit in Nam, razboiul i-a luat mintile: "We must kill them. We must incinerate them. Pig after pig. Cow after cow. Village after village. Army after army." , "I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream. That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight... razor... and surviving."......ar mai prezenta si neincrederea in ofiteri si lupta fara rost a soldatilor: "You are fighting for the biggest nothing in history."


The virgin suicides 7/10 foarte misto prezentat subiectul..actiunea este povestita din perspectiva unor baieti care erau indragostiti de cele 5 fete lisbon..
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 29 Jun 2005, 13:10   #2625
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
It's A Mad, Mad, Mad, Mad, World de Stanley Kramer

...sarea si piperul tuturor comediilor...sarind cu vederea cele cateva scapari "tehnice", filmul e o analiza perfecta a conditiei umane, a caracterului marsav pus la bataie cand e vorba de "money, money. money" ...Kramer reuseste sa ne faca sa ironizam ceea ce se ascunde in fiecare dintre noi..."radeti oameni buni pana va doare burta", pare sa ne indemne...nu scapa nici o ocazie de a diseca in detaliu trasaturile umane...despre performantele actorilor s-ar putea scrie o carte...10/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 29 Jun 2005, 13:13   #2626
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Sméagol-Gollum:
dezumanizarea..dezumanizarea...i don't think that's the right word for it...the best word would be insanity!
Dezumanizarea ca indepartare de idealuri (si de 'esenta')... In "Apocalypse Now", totul e intors cu curu'-n sus!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 29 Jun 2005, 13:59   #2627
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Trapped 6/10 Un film contra cronometru despre un plan ciudat.Dar oricum fetele au jucat bine,cu exceptia lui Charlze Theron,dar pustoaica ajunge star de nota 10.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Old 29 Jun 2005, 20:52   #2628
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
One hour photo 7/10 Un Robin Williams plictistor la inceput,dar la sfarsit cu calitati dure.Thriller nu e deloc,drama la putere cu suspansul.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Old 30 Jun 2005, 11:03   #2629
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
El maquinista - un rol de zile mari reusit de Christian Bale; o atmosfera thriller-noir ce-ti da furnicaturi in ceafa; amprenta lui Brad Anderson am simtit-o deja in Session 9, un film, de altfel, simplut, dar "complicat" de Brad 10/10...pt The Machinist

Haute Tension (de Alexandre Aja) - de incercat, au incercat, incet, dar sigur s-au impiedicat, si-n cur cu totii au picat...asa s-ar putea caracteriza acest psycho-thriller, un mix al ultimelor horror-uri care au impanzit cinematografele...cu ce-am ramas: scena in care Marie (Cécile De France) se masturbeaza (foarte convingatoare); imaginea mosului slinos si puturos si ucigas de oameni (despre a carui identitate nu putem decat specula); prezenta Oanei Pellea si a lui Bogdan Uritescu; the final twist, cu precizarea: UAU, it kicks ass, numai ca e pentru alt film :shock: 6/10 (dar numai pentru fazele gory)

Layer Cake - acuma stiu si eu de ce a inceput lumea sa-l tot laude pe actorul Daniel Craig; joaca foarte convingator intr-un film care pleaca de la reteta mai batranului Snatch (regizorul Matthew Vaughn este producatorul lui Snatch), ia o supradoza de stil si ofera o imagine mai clara si "serioasa" a lumii interlope 8/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 30 Jun 2005, 14:57   #2630
amemo
Novice
 
amemo
 
Join Date: May 2005
Location: CLUJ
Posts: 20
masinistul

masinistul - o poveste excelent de bine spusa; un rol grozav; mici balbe la imagine (scena primei intalniri trevor&ivan - desi, pe de alta parte bine transpusa la nivel simbolic), de altfel frumos filmat, frumos cadrat
amemo is offline   sendpm.gif
Old 30 Jun 2005, 16:30   #2631
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
1 the longest yard 3/5 :hmm:
adam sandler
in puscarie
unde mai e si chris rock
totally shitty mtv-produced movie
pe felia lui (de rahat, gen comedioare d tot kktu americacanesti) e chiar enjoyable
ah, da si mai e si nelly
2 bewitced 0/5 :sick: :sick: :sick: :sick:
cu nikole kiman!!! (gen siktir garantat)
deci nici nostalgic, nici actual, nici amuzant
d absolut tot rahatu
si cu pretentii de witty directing
gagica responsabila de sobolanelu familiei (aka stewart little) la comanda unu film deja ingropat
3 miranda 5/5 :shock: :love: :love: :love: :w00t:
tinto brass
veriga lipsa dintre antonioni si wkw, un regizor-autor absolut colosal
glumeam
e ca antonioni in sensu ca e tot italian
si ca wkw in pasiunea (onanista) pt funduri bine developate alu unor doamne planturoase
filmul vazut ieri p tvr2 e din 1985 si se poate ruzuma
ea+el se freaca intr-o camera
sani mari
ei si ele se freaca in alta camera
ele isi ridica fustele
vadem niste tzatze incredibil de mari
ei le careseaza dragastos pe fundurile lor mari
si pe sanii fabulosi
panoramare printre scandurile podelei cu budigai gen bridget jones si o optime de labie paroasa
ele danseaza si isi ridica fustele in jurul gatului
o duduie e pipaita pe sanii inimaginabili de mari langa o capita
in timpul unei partide de sex el adoarme, asa ca biata miranda trebuie sa se mastrurbeze
ploua; panoramare cu tarani in padure si o lupta in noroi
ea, in timpul unei partide de sex anal isi duce aminte un sex oral cu alt individ;
doar ca individul din amintirea ei e mort
se mangaie pe sanii gigantici
americanul pleaca pe motocicleta
logic, ea se casatoreste cu un localnic
sex in pat
sfarsit
4 ceva gen ultimele 10 minute dintr-un film frncez cu un pusti si o pustoaica
psihotic
n-am idee ce era da mia placut
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 30 Jun 2005, 19:35   #2632
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
War OF The Worlds , prefer sa-mi bat cuie in co*ie decat sa mai vad jegul asta inca o data. Nota: Orice nota sub zero ar fi prea mare
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 30 Jun 2005, 20:53   #2633
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
War of the Worlds - 8-8.5/10: ...mda... s-ar putea sa fie cea mai mare greseala de notare pe care am facut-o vreodata, dar nu pot sa vad filmul asta altfel.

The Purple Rose of Cairo - 9/10: doua Woody Allen-uri intr-o saptamana (de bac)... Sper sa nu ma obosesc de ele...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 30 Jun 2005, 21:05   #2634
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
sa notez si eu woody allen-urile de sapt asta :

purple rose of cairo - 9/10 - prob. preferatul meu de allen. flawless...aproape

sleeper 6/10 - my g-o-d . in afara de momentele in care allen o arde cu replicile lui, toate fazele in care se scalambaie ba ca robot, ba ca undahcova rebel scum, ba ca nu mai stiu, sunt dated, neamuzante si nu mai merg. eject. mi-a placut insa bila aia facuta posta la bairam.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 30 Jun 2005, 21:57   #2635
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Waking Life
9/10: FIlmul asta pur si simplu a luat latura mea filosofica, stuffed it full of stuff! Animatia este asa de ciudata si totusi frumoasa. Si de fiecare data cand il vad descopar noi legaturi intre animatie si ceea ce spun personajele, ceea ce simte personajul principal. Beautiful.

The Emperor's New groove
7/10
Silly lama...
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   sendpm.gif
Old 30 Jun 2005, 22:42   #2636
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Forrest Gump - 9/10 nu mai e ce sa adaug la ce a-ti adaugat voi, probabil in trecut...oricum...un film foarte bun, cam siropos avand in vedere ca americanilor le plac filme cu persoane cu handicap mintal...i don't get it...cam multe evenimente nemaipomenite in viata unui om...deci uau...prima, poate sa fuga super rapid; a doua, fotbal american (cel mai bun, bineinteles...doar e personajul principal); a treia, razboiul (salveaza 5 persoane de la moarte singur singurel si ii mai este inmanata si medalia de onoare); a patra, ping-pong impotriva Chinei si bineinteles castiga; a cincea, shrimp la greu si se face milionar; a sasea, fuga inainte si inapoi timp de 3 ani...

Fantezii...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 01 Jul 2005, 12:31   #2637
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Longshot:
sleeper 6/10 - my g-o-d . in afara de momentele in care allen o arde cu replicile lui, toate fazele in care se scalambaie ba ca robot, ba ca undahcova rebel scum, ba ca nu mai stiu, sunt dated, neamuzante si nu mai merg.
Pai, erau dated si in '73 (sau cand e facut filmul) si se vroiau un omagiu adus comediilor mute (slapstick). Mie mi s-au parut ca inca merg si ca au ramas destul de amuzante (poate din cauza muzicii).


Hamlet-ul lui Olivier - 8/10: dupa prima jumatate de ora am crezut ca nu rezist... Insa - spre surprinderea mea - filmul a reusit sa ma acapareze la un moment dat. Desi face exces de dialog (nu mai mult ca alte versiuni, insa) mi s-a parut inventiv si din punct de vedere vizual, remarcandu-se fluiditatea aparatului de filmat (acum citesc ca Olivier s-a inspirat din "Citizen Kane" - respect!).
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 01 Jul 2005, 14:44   #2638
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
INTERIORS, 1978. daca tot s-a scris de woody allen in pagina asta, m-am gindit sa vad unul din filmele serioase ale maestrului. si vreau sa spun ca n-am pierdut timpul. oricum e amuzanta distanta parcursa de woody in numai citiva ani. sleeper e o vrajeala [mult mai bun mi s-a parut bananas, din '71], interiors sau stardust memories sunt filme sofisticate, cu trimiteri la bergman sau fellini etc.
crissis is offline   sendpm.gif
Old 01 Jul 2005, 15:59   #2639
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Mar Adentro - 6/10 - Pe cat de plictisitor, pe atat de subiectiv si neonest. El (Ramon) are dreptate si toata lumea care nu e de acord cu eutanasia e proasta (frati-su si restul). Si in mod miraculos, datorita faptului ca are un corp atrofiat si nu-si poate misca decat capul, e mai destept decat toata lumea. Nici macar nu e despre eutanasie, e vorba despre un tip trist, care smulge cat mai multe lacrimi posibile, toti plang in jurul lui, plange si el, plange si sala si toata lumea. Above all, Amenabar a tinut sa-si compuna muzica. Gen Splatter Farm Godfather Remix. Foarte proasta si penibila. Si intr-un moment cu potential, se gasesc sa puna un individ sa alerge dupa o dubita ca un caine. Mai penibila decat muzica faza. Cu adevarat remarcabil e doar cum merge camera prin si peste munti pana la mare. Aia da. Thank God ca am intrat la vizionarea de presa si nu am dat banii pe asa ceva.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 01 Jul 2005, 16:57   #2640
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by MinRep:
Originally Posted by Longshot:
sleeper 6/10 - my g-o-d . in afara de momentele in care allen o arde cu replicile lui, toate fazele in care se scalambaie ba ca robot, ba ca undahcova rebel scum, ba ca nu mai stiu, sunt dated, neamuzante si nu mai merg.
Pai, erau dated si in '73 (sau cand e facut filmul) si se vroiau un omagiu adus comediilor mute (slapstick). Mie mi s-au parut ca inca merg si ca au ramas destul de amuzante (poate din cauza muzicii).
Mie mi se pare de fiecare datã cînd vãd vreun SF mai nou sau mai vechi din astea cu extratereºtii care se vor serioase, mi se pare cã sunt deja parodiate în Sleeper avant-la-lettre ºi-mi zic cã regizorii care fac mizeriile astea ar trebui sã vadã sleeper ca sã-ºi dea seama cît de penibile sunt.
8-8,5/10
din pãcate singurul SF al lui Allen. unul dar bun!
oricum cuplul Diane Keaton - Woody Allen este unul dintre cele mai comice ever
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells