Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Jun 2011, 11:29   #21
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Lady_Skar:
un fel de "intelectual bullshit". Drept exemplu, Dune-ul lui David Lynch cred ca ar intra aici. (multe dintre chestiile lui Lynch ar intra pentru mine in categoria asta dar deja cred ca-mi atrag injuraturi).

tot la subiectivism ajungem,indiferent de unde am pleca.
nici un autor nu poate multumi pe toata lumea,cum nici noi,spectatorii,nu gasim toti,la unison,acelasi lucru intr-un anume film.
ideal inseamna uniformizare.in cazul asta am fi ca oile.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 11:43   #22
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Stai asa ca nu inteleg de ce m-ai citat pe mine pentru reply-ul tau. Eu am explicat care e filmul ideal pentru mine, nu pentru toata omenirea. And hey, some people might like David Lynch's intelectual bullshit, I don't.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 11:49   #23
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
reply-ul tau a fost doar un exemplu.s-a nimerit.de-aia am si precizat ca nu putem avea toti aceeasi optica despre filmul ideal,fiindca ar insemna sa ne copiem unii pe altii.
deci, e normal sa-l incluzi pe Lynch in ce categorie vrei tu fara sa capeti nici un fel de injuratura.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 11:53   #24
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Ah, okey. I just felt targeted. David Lynch are oameni peste tot.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 12:06   #25
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Lady_Skar:
David Lynch are oameni peste tot.
ha ha
eu sunt nimic in comparatie cu windom.

si ca sa revin la idee: chiar daca sa presupunem prin absurd,ca am gasi idealul in materie de filme,chestia asta ne-ar mai motiva sa incercam lucruri noi,care ne-ar putea satisface mai bine poate,sau,din contra, am ramane "prinsi" in ceea ce consideram noi ca a atins perfectiunea ?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 12:10   #26
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,623
Originally Posted by Lady_Skar:
Si ce, dorinta de a face bani nu este sincera? ) Ai in mare parte dreptate, dar in acelasi timp as pune titlul de bullshit si la orice chestie facuta... de chestie. Orice conventie artificiala. Gen filmele care vor sa fie mai "artsy-fartsy" decat trebuie. As zice ca este un fel de "intelectual bullshit". Drept exemplu, Dune-ul lui David Lynch cred ca ar intra aici. (multe dintre chestiile lui Lynch ar intra pentru mine in categoria asta dar deja cred ca-mi atrag injuraturi).
Da, dorinta de a face bani e sincera, nu produsul care te ajuta sa iti atingi scopul
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 12:23   #27
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by Lady_Skar:
David Lynch are oameni peste tot.
ha ha
eu sunt nimic in comparatie cu windom.

si ca sa revin la idee: chiar daca sa presupunem prin absurd,ca am gasi idealul in materie de filme,chestia asta ne-ar mai motiva sa incercam lucruri noi,care ne-ar putea satisface mai bine poate,sau,din contra, am ramane "prinsi" in ceea ce consideram noi ca a atins perfectiunea ?

Mai, deci eu in romantismul meu exuberant am o vorba. Te indragostesti de filme cum te indragostesti de oameni. Niciodata in acelasi mod. Cert este ca a existat un moment in viata ta cand ai vazut filmul perfect pentru momentul ala si a devenit filmul ideal pentru tine. Filmul care a transmis un maxim de mesaj cu un minim de efort. Eu am vazut Star Wars prima data la 3 ani si am ramas marcata pe viata. Am vazut Waking Life la 16 ani si am ramas marcata pe viata. Am vazut Clerks la 18 ani si am ramas marcata pe viata. And so on and so forth.

Cand vorbesc despre un film ideal, nu vorbesc numai despre ce este filmul ala, ci despre cine sunt eu. Filmele ideale sunt filmele in care te regasesti, in care afli ceva despre tine, si dup-aia ce faci cu informatia aia sau cum te lasi afectat/a is entirely up to you. Dar alea 90 - 120 de minute in care ai simtit ca un regizor la mii de kilometri departare a facut un film doar pentru tine, well... that's an ideal situation.
__________________
Tis better to be brief then tedious.

Last edited by Lady_Skar : 20 Jun 2011 at 12:26.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2011, 20:50   #28
arnoldroland
Guru
 
arnoldroland
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 329
Arrow

pai, deocamdata o sa ma refer strict la filmele horror-thriller. un film ideal de acest gen ar arata cam asa: fara tentative de sex, atentie, am spus "tentative", actori si actrite frumoase, fara mosi sau babe care sa prevesteasca raul, sa fie concentrata multa actiune si mai putina vorbaraie goala, doar pe alocuri, cand se povesteste legenda respectivei povesti de groaza si explicatii, foarte multe explicatii in legatura cu ceea ce se intampla, dar, nu in ultimul rand, tinerii implicati in actiune sa lupte in cel mai serios si brutal mod posibil pentru a-si salva viata, nu suport sa mai vad cum se lasa foarte usor ucisi sau ca nu se impotrivesc raului, in majoritatea filmelor, de multe ori se ajunge in prostie si chiar par penibile astfel de scene. in concluzie, nu prea am vazut filme de genul acesta, decat foarte rar si astept sa se limpezeasca lucrurile si regizorii, scenaristii, actorii sa se trezeasca putin la realitate si sa se gandeasca la faptul ca, poate de aceea, majoritatea filmelor horror nu sunt apreciate la adevarata valoare.
arnoldroland is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 11:01   #29
office20ro
Novice
 
office20ro
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 13
28 zile

Poate ar trebui sa incerci 28 days later si 28 weeks later. Cateva din cerintele tale le gasesti acolo.

Pe de alta parte, ai folosit 178 de cuvinte si doar 3 puncte, Ziceam doar!
office20ro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 13:18   #30
arnoldroland
Guru
 
arnoldroland
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 329
daca era un raspuns la comentariul meu, nultumesc, insa am vazut filmele acelea
arnoldroland is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 13:35   #31
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Mie mi se pare ca parca vorbesti despre Battle Royale
http://www.youtube.com/watch?v=Y-T7yPJVvXw


Cu sau fara puncte
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 14:10   #32
arnoldroland
Guru
 
arnoldroland
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 329
multumesc de sugestie, pe asta nu cred ca l-am vazut, dar stiu un film in genul astuia care mi-a placut. o sa-l vad cand am timp
arnoldroland is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 14:17   #33
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Originally Posted by Lady_Skar:
Mie mi se pare ca parca vorbesti despre Battle Royale
http://www.youtube.com/watch?v=Y-T7yPJVvXw


Cu sau fara puncte

A fost fain Battle Royale.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells