Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Apr 2017, 08:28   #1
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Ce vreau sa vad pe ecran

Am avut multe dorințe. Decât să le mai țin în mine, vi le împărtășesc. Legați-vă centurile!


Filme românești:

1. Luceafărul de Eminescu
Ecranizare fidelă și reușită a sursei - animație tradițională (adică nu pe CGI) - să aibă paleta coloristică pastelată și dulce ca în O menino e o Mundo, succesiune ca în Persepolis, personajele să se miște precum cele din Ernest et Célestine, dragostea ca în La tortue rouge, și nu în ultimul rând, suavitatea din filmele lui Miyazaki.
Și de ce nu? Să câștige premiul Annie și să fie pe lista scurtă a premiilor Oscar, la cel mai bun film de animație (lungmetraj).
2. Ecranizări serioase după legende românești (mitologie românească) - menționez aici doar pe cele care le știu, voi să scoateți la lumină mai multe:
Legenda Babei Dochia
3. Legenda Meșterului Manole
4. Miorița
5. Mai multe cazuri reale. Cunoaștem tot despre cultura americanilor fiindcă ei scot filme pe bandă rulantă “based on true story”. Însă, noi? Despre noi, pentru noi?
Nu mi-s de ajuns filme precum Dupa dealuri, Aferim!, De ce eu? etc. Mai multe, vă rog!
6. Comedii românești. Se acceptă și dramediile
Există o comedie despre locatarii unui bloc?
Despre corupție? Despre nebunia creștină? Despre prejudecățile diverse ale românilor? Despre, despre, despre...
7. O poveste de dragoste gay / lesbiană / queer. Nu drame!
8. Filme SF românești. Ecranizări după romane SF românești!
9. Iona de Marin Sorescu
10. Un film de epocă, pe fundalul Bucureștiului anilor 1890.
11. Biografiile acestor personalități importante:
Emil Racoviță
12. Grigore Antipa
13. Henri Coandă
14. George Emil Palade
15. Constantin Brâncuși
16. George Enescu
17. Mihail Kogălniceanu
18. Mihai Eminescu
19. I. L. Caragiale
20. Nicolaus Olahus
21. Alexandru Ioan Cuza
22. George Bacovia
23. Ion Barbu
24. Nicolae Grigorescu
25. Constantin Lăcătușu
26. Dumitru Prunariu
Sunt binevenite și alte biografii, însă cred că acestea au prioritate.
27. După ce mai trec încă vreo 30 ani pentru a se desecretiza dosarele Loviturii de Stat din '89.
Film istoric fidel evenimentelor premergătoare loviturii până la judecata ad-hoc a Ceaușeștilor. (din martie până în decembrie). Este un film așteptat de întreaga planetă, nu numai de români.



Filme străine:

28. Un film de război excelent!
acțiune pe 1000 de fronturi și să fie la fel de palpitant ca și când ai urmări acțiunea pe un singur front
+ actori necunoscuți care să acționeze și să arate precum soldații adevărați
+ cazuri reale din istoria modernă
+ sa dispara toate senzatiile cum ca americanii sunt cei mai tari si toti ceilalti oameni din peisaj sunt niste crengi subtiri ce se pot frange oricand
+ tensiune mentinuta mai mult de doua ore
+ poveste complexa
+ realism
+ relatarea povestii din ambele puncte de vedere in acelasi film: al americanilor si al opozitiei.
S-a realizat o primă etapă cu 13 Hours.
Nu mă deranjează să fie un film de 4-5 ore ca să cuprindă tot ce doresc.
29. Un film horror excelent! Încă nu a apărut.
30. Câte un film horror axat pe fiecare dintre fobiile umane: nyctofobie, acrofobie, sociofobie, agorafobie, claustrofobie etc.
31. Un film cu un singur personaj, nud și chel, aflat într-o lume albă, apoi neagră. A nu se înțelege că e film alb-negru, ci color! Și să fie minimalism pur!
32. O dezbatere inteligentă, la nivel academician, despre religiile lumii. Un film-crescendo, cu replici inteligente, savuroase. Personajele - câțiva sceptici, 1 fundamentalist, 1 astrofizician, 1 istoric al religiilor etc. Un film care să pună pe gânduri la modul serios.
33. Mai multe filme axate strict pe cursele de mașini, fie ele pe piste ori ilegale. Ce naiba, suntem atâția iubitori de mașini, și doar aprox. 100 filme cu mașini?!



Seriale (fiindcă nu cred că se pot face filme, datorită acțiunii prea elaborate):

34. Toată povestea Marii Curse a îndurării din 1925, din perspectiva tuturor celor 20 atelaje. - vreau să îi cunosc pe toți câinii, nu doar pe Balto și Togo. Vreau toată istoria: cum a izbucnit epidemia, cum s-a ajuns la decizia cursei, cum s-a desfășurat cursa și ce s-a întâmplat după.

Voi ?
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 22 Dec 2019 at 13:00.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2017, 19:58   #2
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Cretzulynne:
Cunoastem tot despre cultura americanilor fiindca ei scot filme pe banda rulanta “based on true story”. Insa, noi ? Despre noi, pentru noi ?
Noi nu platim biletul. Nici la restaurant nu iti aduce mancare, daca nu platesti.
Originally Posted by Cretzulynne:
Exista o comedie despre locatarii unui bloc ?
Da, ii spune Delicatessen. Si nu e nici romana, nici cu Luceafarul. Who cares? Conteaza calitatile filmului, nu ca a fost facut de americani, romani sau chinezi.
Originally Posted by Cretzulynne:
O poveste de dragoste gay / lesbiana / queer. Nu drame!
Pentru ca se stie ca viata de gay la noi in Romania e foarte amuzanta si lipsita de drame.
Originally Posted by Cretzulynne:
10. Un film de razboi excelent!
11. Un film horror excelent! Inca nu a aparut.
Ti-am mai zis, R-Point. Le combina pe amandoua.Oricum, il loc sa zici ca n-a aparut niciun horror excelent, poate ar trebui sa te intrebi daca nu e o problema de perceptie la tine.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2017, 20:27   #3
into_the_labyrinth
Senior
 
into_the_labyrinth
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 131
Da, partea cu legendele mi se pare interesantă.

Anyway, dacă ar fi să răspund şi eu, pe moment aş fi mai puţin pretenţios în cantitate, dar probabil la fel de exigent în calitate.

Adică:

1. Un film de excepţie, aproape de capodoperă, care să NU fie o ecranizare de roman sau nuvelă, ci unul în care scenaristul, din propria minte, din preaplinul gândirii sale , să fie capabil să construiască acel story care să uluiască.

2. Un film românesc la fel de intens ca Glissando, adaptat vremurilor noastre, care să impresioneze, dar să nu fie nici despre comunism, nici despre totalitarism, nici despre găşti de cartier, nici despre avort, şi să nu conţină limbaj licenţios (nu că n-aş suporta deloc, dar în filmele noastre - şi posibil nu doar ale noastre - este introdus total aiurea).

3. Un film în care tema religiei să fie tratată într-un mod superior, şi nu prezentată ca o dogmă absurdă propovăduită de adepţi fanatici şi niţel cretini. (Personal, cred că religia trebuie adaptată, (re)interpretată, şi nu eliminată).

4. Un horror rafinat şi bun, ceva care să amintească de Suspiria sau de The Dark, şi nu unul care să impresioneze doar prin violenţă excesivă. (Nu am aceeaşi părere cu iniţiatorul topicului, dar nu mă apuc să polemizez aici. Cel puţin deocamdată).

Nu spun că astfel de filme nu există. Dar asta aş vrea, între altele, să văd în viitor. Vom mai vedea ce şanse sunt

Last edited by into_the_labyrinth : 27 Apr 2017 at 20:31.
into_the_labyrinth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2017, 21:21   #4
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Ok, Twinsen, multumesc ca ai comentat despre ce-mi doresc eu si ai uitat sa spui ce doresti tu
Ai ramas dator sa dezvalui dorintele tale.

Delicatessen e comedie neagra. Eu vreau una alba Cu actori romani! Si daca se poate pune cireasa pe tort - Stela Popescu

Ce-i rau in a dori sa vad o poveste de dargoste LGBT de fictiune. Unde ai citit ca vreau sa fie bazata pe realitate precum Soldatii. O poveste din Ferentari ?
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2017, 21:36   #5
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by into_the_labyrinth:
3. Un film în care tema religiei să fie tratată într-un mod superior, şi nu prezentată ca o dogmă absurdă propovăduită de adepţi fanatici şi niţel cretini. (Personal, cred că religia trebuie adaptată, (re)interpretată, şi nu eliminată).

Da. Uitasem de asta. O sa introduc ca nr. 32 in postul original. Au fost multe. O sa-mi mai amintesc pe parcurs.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 10 May 2017 at 09:27.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2017, 22:11   #6
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Eu mi-as dori sa vad un film romanesc cu moroi care joaca oina in padurea Baciu si sunt arbitrati de Muma Padurii care e arestata de DNA pentru ca a vandut meciul sub influenta unui grup infractional organizat. Cu Stela Popescu. In rol de minge de oina.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2017, 23:34   #7
into_the_labyrinth
Senior
 
into_the_labyrinth
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 131
Originally Posted by Twinsen:
Eu mi-as dori sa vad un film romanesc cu moroi care joaca oina in padurea Baciu si sunt arbitrati de Muma Padurii care e arestata de DNA pentru ca a vandut meciul sub influenta unui grup infractional organizat. Cu Stela Popescu. In rol de minge de oina.

Ouahaha, hai că într-adevăr am râs Fără să vreau a aluneca prea off-topic, dar nu ai impresia că filmul ăsta rulează deja la noi sub formă de miniserie pe posturile tv? Iar o adaptare pentru marele ecran ar avea toate şansele să fie multipremiată?
into_the_labyrinth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2017, 10:21   #8
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by Twinsen:
Eu mi-as dori sa vad un film romanesc cu moroi care joaca oina in padurea Baciu si sunt arbitrati de Muma Padurii care e arestata de DNA pentru ca a vandut meciul sub influenta unui grup infractional organizat. Cu Stela Popescu. In rol de minge de oina.



Daca ziceam de Tamara Buciuceanu, o propuneai pe ea in rol de minge de oina
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2017, 10:26   #9
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by into_the_labyrinth:
Anyway, dacă ar fi să răspund şi eu, pe moment aş fi mai puţin pretenţios în cantitate, dar probabil la fel de exigent în calitate.

Am o vorba si pentru asta:

"Ador calitatea si complexitatea. Nu este un secret ca sunt o persoana cu standarde inalte. Singura data cand sunt de acord cu cantitatea: atunci cand filmele de calitate sunt in cantitate! Si nu de aia mica, ci de aia mare! Si e cu atat mai bine, cu cat sunt mai complexe!" de Cretzulynne
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 28 Apr 2017 at 11:38.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells