Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Dec 2004, 18:21   #1
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Leni Riefenstahl sau Triumful Vointei

Triumful vointei - Goebbels decerneaza in 1935 "Premiul national al filmului" documentarului Triumph des Willens, film de propaganda realizat cu prilejul celui de al VI-lea Congres al Partidului nazist de la Nurenberg. Redand atat ceremoniile oficiale , cat si pregatirile congresului, acest film monumental, realizat cu risipa de mijloace ( 30 de aparate , 16 operatori, 14 asistenti tehnici, 130 000 m de pelicula), costituie o apologie a a fascismului german.


Avand in vedere ca filmul era oarecum in his early days, nu-i de mirare ca pelicula amintita, alaturi de Olympia, a impresionat atat de mult poporul german. Este si una din posibilele explicatii a faptului ca nemtii au tolerat atat de bine sistemul si nu s-au opus nazismului.
Propaganda functiona perfect. Filmul impresioneaza si azi.
Regizoarea , disparuta de curand dintre cei vii, a lasat, pe langa creatiile lui Eisenstein (Crucisatorul Potemkin), cele mai bune exemple de manipulare prin film. Renegata de compatrioti si colegi de breasla, Riefenstahl s-a retras in realizarea de filmari subacvatice, continuand sa faca asta pana la venerabila varsta de 80 de ani.

Olympia, 1938, documentar de lung metraj realizat cu ocazia Jocurilor Olimpice de la Berlin din 1936. Acest "imn inchinat fortei si frumusetii omului" este de fapt un film de propaganda ilustrand preceptul hitlerist ca "forta si abilitatea corporala trebuie sa ne insufle credinta in invincibilitatea poporului german ". Cei 800 000 metri de pelicula , filmati de cei 45 de operatori si tehnicieni cu aparate plasate in cele mai diverse locuri (in baloane captive , sub apa sau pe travelinguri imense ) sint montati timp de 18 luni.

De curand in cadrul documentarului Hitler's women , de pe discovery un episod a fost dedicat lui Leni Riefenstahl.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2004, 19:48   #2
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
a fost intr-adevar talentata... pacat de orientarile politice
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2004, 20:54   #3
Nazgulu'
Novice
 
Nazgulu'
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 12
N-am auzit decat recent de ea, si n-am prins nici documentarul de pe discovery. Tot ce stiu e din cateva surse raspandite(ba un clip publicitar, ba un forum...). Sper sa gasesc un documentar ceva mai detaliat cat de curand.
__________________
It´s only after you have lost everything that you´re free to do anything.
Nazgulu' is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2004, 21:35   #4
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by radu83:
a fost intr-adevar talentata... pacat de orientarile politice

Se pare ca a motivat intr-un documentar realizat de francezi , ca nu si-a facut decat meseria: "Ce vroiati mai, sa mor de foame ? Voi daca erati in locul meu ce faceati ? Il infruntati pe Hitler ? "
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2004, 06:22   #5
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Nu va grabiti asa sa va luati de L. R... Din cate stiu eu, Triumful Vointei figureaza in lista celor mai bune documentare facute VREODATA, lista facuta de o asociatie de critici din America. Nu cred ca exista dubii ca a fost o mare si inovatoare cineasta, si unde mai pui una dintre primele. Eu am vazut de ea doar The Holy Mountain si am vazut un documentar fascinant care se cheama The Wonderful and Horrible Life of Leni Riefensthal. Care da interviuri masive cu ea. Nu a spus niciodata ca ar fi facut ce a facut pentru ca sa nu moara de foame. Nu, a spus doar ca ea era o idealista si ca vroia sa creeze, no matter what. Era o femeie extrem de frumoasa si talentata... si nu cred ca i-a fost greu sa ii castige pe toti, inclusiv pe Hitler. Goebbels se pare facuse o pasiune pentru ea, si care de altfel i-a adus belele, ca ea se pare ca nu-i impartasea sentimentele... Si asa cum in vremuri din astea unii artisti isi baga capul in nisip ca strutii si pretind ca nu au nici o datorie morala, ci doar cea de a-si materializa talentul, asa s-a intamplat si cu ea... A fost complet oarba la ce se intampla... Cel putin asta a declarat. Ca toti nemtii probabil, care au aflat de camerele de gazare abia dupa razboi... Din pacate pentru ea, dupa razboi a fost total izolata de breasla, si desi inca facea lucruri minunate- vezi niste documentare cu niste triburi din Africa, filmate excelent!- lumea o ignora... si ii punea bete in roate. Ba inca si mai mult, ceea ce ea considera o estetica, o anumita maniera de a filma, a fost acuzat din nou ca fiind o propanganda pentru o rasa superioara! Desi de data asta cei in cauza erau de culoare... Ironic, nu? N-am vazut din Triumful Vointei decat niste secvente, dar, sorry, erau superbe. Din cate stiu eu, a inovat, tehnic vorbind, foarte multe chestii in cinema, chestii recunoscute de regizori mari. Ca sa nu mai vorbim ca a si fost o super-femeie -stiu ca suna prost, da' cum sa numesti pe cineva care era dansatoare (profesionista!), regizoare, care facea inconjurul lumii, traia cu triburi prin Africa, se catara pe munti si facea scuba-diving la 80 de ani (mintind ca are 65, ca altfel nu o lasau sa se bage in apa)? A fost un fenomen. Tragedia ei a fost ca i-a lipsit total orice simt al vremurilor... Ceea ce mie mi se pare de neiertat pentru un artist.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2004, 07:04   #6
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
Originally Posted by nume:
Originally Posted by radu83:
a fost intr-adevar talentata... pacat de orientarile politice

Se pare ca a motivat intr-un documentar realizat de francezi , ca nu si-a facut decat meseria: "Ce vroiati mai, sa mor de foame ? Voi daca erati in locul meu ce faceati ? Il infruntati pe Hitler ? "

stiu, tocmai din cauza asta am cautat sa trec peste partea de propaganda. In ciuda controversei, va ramane mare...
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2004, 07:12   #7
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Nu domle, pai nu v-am zis? Nu era vorba ca murea de foame... Vroia sa creeze, INDIFERENT cum. Si daca Hitler i-a dat bani de film, ea l-a facut! Si a facut o capodopera, se pare. NU avea convingeri politice!! Era afoana, cum zice englezul. A vazut in asta o ocazie de a face ce vroia. Nu murea de foame.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2004, 10:17   #8
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
@ europe_east Multumim pt. precizari, cred ca erau necesare. Le stiam si eu, dar din pacate nu toti stiu sa scrie asa de bine ca tine.

The Wonderful and Horrible Life of Leni Riefensthal. l-am vazut si eu , plus cel frantuzesc (i-am uitat numele) si cel de pe discovery.
Iti dai seama ca daca nu-mi placea subiectul nu-l mai propuneam spre dezbatere.

Mie imi plac filmele de propoganda , daca sunt bine facute , iar la Triumful Vointei am ramas masca. Adica te facea sa crezi ca aia nu-s oameni, si ma gandeam ce trebuie sa fi simtit cei ce au vazut filmul in anii '30 , care nu aveau tv , internet si care nu vedeau ca noi "n" filme pe an.
Am scris asta in urma vizionarii unui unui alt episod din Hitler's women, in care se vorbea de Zarah Leander, mare vedeta de film a epocii naziste.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2004, 14:08   #9
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
am vazut episodul dedicat lui leni riefenstahl din hitler's women. antologica scena [cenzurata] cu fuhrerul intr-o stare de extrema agitatie, bitiindu-se necontrolat in tribuna, la olimpiada.
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2008, 22:34   #10
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Leni Riefenstahl

Leni Riefenstahl,pentru unii o artista ,o inovatoare.
Pentru altii o propagandista odioasa care a constientizat gravitatea faptelor sale.O condamnati pentru reclama facuta lui Hitler si nazistilor sau nu?
Eu personal ,o condamn,stia ce face,trebuia sa se responsabilizeze.Poate daca ar fi filmat tinerele evreice sau copiii gazati la Auschwitz ,in direct,live,ar fi tremurat de placere ca guzgancele la orgasm..

http://www.youtube.com/watch?v=58N73cAF97Y
Dupe terminarea regimului lugubru,s-a retras in Africa.Ingrata.Cucoana perfida,ne indusese in eroare..

http://www.youtube.com/watch?v=0cf1Rv_PZqo
http://www.youtube.com/watch?v=sT2_5...eature=related
Am o pasiune pentru Africa.Dar faptul ca nu e cunoscuta si respectata se datoreaza propagandei naziste pe care a practicat-o cu nonsalanta cu care nevasta lui Goebbles si-a omorat copiii in somn cand" imperiul "agoniza.
Riefenstahl n-avea convingeri,se dadea drept victima colaterala si neinteleasa.Fiind exclusã din lumea filmului dupã rãzboi, s-a dedicat fotografiei ºi filmelor despre viaþa marinã,peisajelor si (paradoxal)frumusetii trupurilor africane in salbaticie...

Oricum,mi se pare jalnica.NU trebuie condamnata ca spala mintile adolescentilor cu filmele ei mincinoase care promiteau raiul (iadul) pe Pamant?
Argumentati.Unii ar explica totul printr-un antisemitism feroce,adica i-ar scuza pe nemti prin faptul ca evreii nu-s usa de altar,ii omoara si ii fura pe palestinieni,sunt violenti de la Vechiul Testament citire..(Dar nemtii ii omorau si pe handicapati,omosecsuali,tigani etc.)
Trebuie sa ne asumam faptele,Riefenstahl manipula,ar fi trebuit sa emigreze si azi era respectata.

Ce parere aveti de faptul ca Leni Riefenstahl a fost discreditata si redusa ca artist si toata munca si talentul ei s-au dus pe apa sambetei din cauza nazismului ?
http://rammstein-europe.com/people-a......nstahl&l=ro
Daca nemtii nu o plateau atat de bine pe Riefenstahl,nu ar fi avut deplina libertate pe care a avut-o,sa experimenteze lucruri noi,avea idei dublate de o ambitie fara limite..daca n-ar fi fost un personaj atat de controversat,poate nu ar fi fost deloc cunoscuta...Sportiva,dansatoare,actrita,regizor,pr imul om care a purtat o camera portabila...in brate..A murit acum 5 ani,la 101 ani.
Ar fi iubit-o americanii.
Daca se nastea dupa razboi.

Exista nazisti buni?Poate doar in filmele lui Spielberg(daca il gazau aia nu mai vedeati ET).
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2008, 03:03   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Am o mare admiratie pentru Leni, una dintre documentaristele de geniu ale istoriei cinematografului. Deplâng toatä propaganda istericä declansatä împotriva ei, din motive politice, si pentru toate mäscärile care i s-au aruncat în cârcä, îi aduc piosul meu omagiu. Din fericire, timpul nu stä pe loc, si treptat adevärul este repus în drepturi - atât cu privire la WW2 (desi, oficial, încä se mai impune istoria fabricatä de Criminalul Betivan, Proxenetul Paralitic si Mäcelarul Georgian), cât si fatä de aceastä Doamnä a artei si meseriei filmului.
"Camerele de gazare" de la Auschwitz nu le-a putut filma din mai multe motive - inclusiv acela cä au fost construite de cätre polonezi, dupä räzboi, în timp ce se amenaja muzeul. Teoretic, ar fi putut filma cämäruta de la Belzec, unde au fost gazati câteva zeci de detinuti, cu monoxid de carbon de la camion - dar comandantul care comisese acest abuz a fost imediat arestat si închis de autoritätile Reich-ului si, oricum, cazul era izolat. Intr-adevär, au existat si nazisti räi, la fel cum existä si nazisti buni. Chiar mai aproape decât s-ar crede.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2008, 19:19   #12
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Pitbull:
Am o mare admiratie pentru Leni, una dintre documentaristele de geniu ale istoriei cinematografului. Deplâng toatä propaganda istericä declansatä împotriva ei, din motive politice, si pentru toate mäscärile care i s-au aruncat în cârcä, îi aduc piosul meu omagiu. Din fericire, timpul nu stä pe loc, si treptat adevärul este repus în drepturi - atât cu privire la WW2 (desi, oficial, încä se mai impune istoria fabricatä de Criminalul Betivan, Proxenetul Paralitic si Mäcelarul Georgian), cât si fatä de aceastä Doamnä a artei si meseriei filmului.
"Camerele de gazare" de la Auschwitz nu le-a putut filma din mai multe motive - inclusiv acela cä au fost construite de cätre polonezi, dupä räzboi, în timp ce se amenaja muzeul. Teoretic, ar fi putut filma cämäruta de la Belzec, unde au fost gazati câteva zeci de detinuti, cu monoxid de carbon de la camion - dar comandantul care comisese acest abuz a fost imediat arestat si închis de autoritätile Reich-ului si, oricum, cazul era izolat. Intr-adevär, au existat si nazisti räi, la fel cum existä si nazisti buni. Chiar mai aproape decât s-ar crede.
Am ezitat sa raspund,dar apreciez ca ati bagat inseama topicul.
Despre admiratia artistica,e de inteles.Daca era de geniu,nu prea cred,in afara de o inovatie(camera portabila) si multa perseverenta ca sa nu mai vb de ajutorul material oferit de nazi nu prea vad geniul.
In rest mi se pare destul de grav sa afirmati ca ororile celui de-al doilea razboi reprezinta o inscenare.
Cred ca e tot un fel de propaganda mascata sau nu,a filogermanismului,ca sa ma exprim eufemistic si inofensiv.
Fiecare om are dreptul la propria opinie,la propriile alegeri.Cu conditia ca ele sa fie morale.
Eu deplang prostia si egoismul lui Leni.Era talentata dar marginita ca si perspective ,iar caracterul,inflexibil si indiferenta i-au fost fatale.Cu alte cuvinte,ce-a cautat ,aia a gasit.
Alles gute.

Quote:
Intr-adevär, au existat si nazisti räi, la fel cum existä si nazisti buni. Chiar mai aproape decât s-ar crede.
Idealismul asta al lui Goethe si iadul pavat cu bune intentii...
Care sunt nazistii buni si aproape? Sa plece atunci,pe alta planeta.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2008, 22:28   #13
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
http://youtube.com/watch?v=2FLeXPeArdQ
Il cantau soldatii germani pe front,dar nu de placere..
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2008, 12:29   #14
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Credeti ca Riefenstahl a fost nedreptatita sau merita uitarea totala? Mi se pare logic sa fie tratata cu indiferenta. :hmm:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2008, 17:04   #15
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Heh Pauline, esti funny ca deschizi un topic despre Riefenstahl ca s-o "ciufulesti" Vad ca Pit a luat apararea femeii si cred ca bine a facut. Nu cunosc si nici nu pot sa spun ca au existat nazisti buni si nazisti rai, atata stiu e ca Riefenstahl a fost extrem de inovatoare la vremea ei. Contactul ei cu regimul nazist poate sa demonstreze un lucru interesant, ca al Treilea Reich poate ca era antisemit, poate ca era genoicidal dar in nici un caz nu era misogin. Doar in Germania nazista o femeie a putut ajunge seful directiei de film a propagandei hitleriste. Oamenii erau vizionari ce mai!

Daca a meritat Riefenstahl sa fie ostracizata dupa razboi sau nu, mi se pare corect ca da. Daca s-a asociat cu regimul nazist, putea nici sa nu fie media evrieasca de dupa razboi ca tot ajungea sa fie detestata. Iar ea si-a dat seama de asta si a luat calea sihastriei in Africa. Ceea ce insa nu-mi convine e ce s-a intamplat cu multi alti oameni de litere si artisti de la noi care in tinerete pupau mantaua Garzii de Fier, ca la batranete sa se dezica de absolut tot si sa faca pe intelectuali nihilisti si exuberanti (Cioran, Eliade). Si bineinteles, nimeni sa nu se ia de ei. De aceea, Riefenstahl care in mod clar nu facea atata politica de dreapta cat facea Cioran in aceeasi perioada (1938-1944), mi se pare incorect sa ajungi s-o ostracizezi pe ea dar pe el sa-l ridici la rangul de cel mai mare filosof scriitor de limba franceza din secolul XX. E o aberatie!!!
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2008, 10:04   #16
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
@ Se7en

Nu ai vrea sa-ti schimbi avatarul? Nu pot sa-ti citesc mesajele fiindca ametesc dand din cap!
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2008, 18:26   #17
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Se7en,stii ca iti ador avatarul! Si iti voi raspunde la postarea ta de mai sus.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2008, 22:21   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Se7en, avatarul täu nici nu-mi place, nici nu-mi displace.

Si mä bucur cä o pretuiesti pe Leni.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2008, 10:14   #19
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Pitbull:
Se7en, avatarul täu nici nu-mi place, nici nu-mi displace.

Si mä bucur cä o pretuiesti pe Leni.
Enervant de laconic si de expeditiv,ca mai mereu,P.Se inteleg mult mai multe din postarea lui Se7en,dar cand am timp si disponibilitate ,raspund,dar nu prin "da" sau "neah" ca Pitbull. :alien:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2008, 20:03   #20
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Se7en:
Heh Pauline, esti funny ca deschizi un topic despre Riefenstahl ca s-o "ciufulesti" Vad ca Pit a luat apararea femeii si cred ca bine a facut. Nu cunosc si nici nu pot sa spun ca au existat nazisti buni si nazisti rai, atata stiu e ca Riefenstahl a fost extrem de inovatoare la vremea ei. Contactul ei cu regimul nazist poate sa demonstreze un lucru interesant, ca al Treilea Reich poate ca era antisemit, poate ca era genoicidal dar in nici un caz nu era misogin. Doar in Germania nazista o femeie a putut ajunge seful directiei de film a propagandei hitleriste. Oamenii erau vizionari ce mai!

Daca a meritat Riefenstahl sa fie ostracizata dupa razboi sau nu, mi se pare corect ca da. Daca s-a asociat cu regimul nazist, putea nici sa nu fie media evrieasca de dupa razboi ca tot ajungea sa fie detestata. Iar ea si-a dat seama de asta si a luat calea sihastriei in Africa. Ceea ce insa nu-mi convine e ce s-a intamplat cu multi alti oameni de litere si artisti de la noi care in tinerete pupau mantaua Garzii de Fier, ca la batranete sa se dezica de absolut tot si sa faca pe intelectuali nihilisti si exuberanti (Cioran, Eliade). Si bineinteles, nimeni sa nu se ia de ei. De aceea, Riefenstahl care in mod clar nu facea atata politica de dreapta cat facea Cioran in aceeasi perioada (1938-1944), mi se pare incorect sa ajungi s-o ostracizezi pe ea dar pe el sa-l ridici la rangul de cel mai mare filosof scriitor de limba franceza din secolul XX. E o aberatie!!!
Imi pregatisem o postare lunga pro/contra Leni si pro/contra scriitorii romani din perioada interbelica.
Se7en,nu crezi ca nazistii erau cam prea"vizionari"?E adevarat ca daca e sa comparam situatia tarilor africane sau din Orientul Mijlociu cu ce a lui Leni,rezulta ca nemtii erau niste moderni in ceea ce priveste situatia femeilor.....Dar e doar o iluzie.In lagarele naziste felul in care erau distrusi ,torturati oamenii ,femeile si copiii nu o absolva pe Leni de vinovatia ei de complice,propagatoare..
Femeile nu erau tratate in regimul nazist cu respect.Prin anii'30 in Suedia si Germania s-au creat ferme unde 63.ooo de femei au fost sterilizate ! si alte mii se imperecheau cu oricine ,oricand pt perpetuarea rasei ariene(vax,cu toate ca o sa ma alint si zic ca sunt blonda,ochi verzi,nas fin,conformatie osoasa la fel,etc)..Ce sens are spalarea rasei?
@@@[Pitbull n-a citit partea pe care am subliniat-o cu portocaliu,crede ca o simpatizezi,iata dovada ,subestimeaza userii! :lol:
Mda,ai dreptate cu Cioran,Eliade,Noica,aveam o carte scrisa de Petre Tutea in care el spunea ca au fost rataciri.Oricum dintre toti,Ionesco isi merita locul...bun.
Cred ca o sa scriu postarea aia lunga
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells