Thread: Spartacus
View Single Post
Old 18 Apr 2010, 11:58   #11
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by Avalhon:
Vad ca prinde la audienta. M-am uitat la vreo 5 episode si mi-a fost de-ajuns. M-am luat cu mainile de cap. Sex sales. Violenta deja e mai veche. Mie insa mi-a calcat in picioare patima pentru istorie si nu mai suport. Astept o zi cand or sa faca un film istoric bun. Si Spartacus e si personajul meu istoric preferat. Pentru cei care vor sa cunoasca adevarat istorie, sugerez documentarele de pe Viasat History. Pentru cei care vor doar entertainment pur american, uitati-va la show.

E entertainment. Atat. Orice show sau film istoric nu te invata istorie decat la nivel general, gen Spartacus a condus rascoala sclavilor candva in antichitate, Wallace a fost liderul scotienilor impotriva englezilor candva undeva. Pana la urma povestea conteaza, nu datele istorice. De asta se studiaza acest obiect, si nu ne luam dupa filme. Sa ceri acuratete istorica de la un film e un simptom al snobismului pseudo-criticului plin de sine. Pentru ca se uita ca filmul artistic e, asa cum se scrie si citeste, artistic, si nu documentar.
Kubrick s-a pisat efectiv pe istorie si pe personajul istoric Spartacus acum 50 de ani. Asta nu inseamna ca filmul nu are valoare artistica.
__________________
Always look on the bright side of life!

Last edited by marius_em : 18 Apr 2010 at 12:01.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif