View Single Post
Old 22 Mar 2015, 19:30   #16
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Mirodoni; Nu stiu de ce, dar imi vine foarte greu sa parcurg aceste ultime doua postari. Sunt prea incalcite si parca au idei fara subiectul de care sa le legi. Dar poate e doar parerea mea.

Per general suntem pe aceeasi lungime de unda din ceea ce am inteles eu. Si anume: filmele romanesti sunt slabe, ti-e jena de continut chiar si in cazul celor mult premiate, (acu' sa fim seriosi.vorbim de premii de parca dominam festivalurile. Avem cateva aparitii razlete, le numeri pe degete. Iar toate astea la festivale europene mai "rasarite", ca pe plan mondial, nu avem nicio selectie macar pe lista scurta. Si aici ma refer la Oscar, Globul de aur, Bafta), apoi lipsa mesajului si a personajelor si ar mai fi si alte puncte unde suntem deacord. Sincer, nu gasesc niciun punct discrepant intre parerile noastre. Poate unele nuante diferite ...

Cand afirm ca bugetul statului = banii nostri, e o lozinca, o fac pentru ca asta si e. Impozitele platite de noi care ajung acolo si taxele la fel... Ma lasa rece. Oricum odata dati, acei bani dispar. Nu se face si nu s-a facut nimic cu ei NEVER!

Legat de numarul spectatorilor, eu dadeam o replica la cineva care spunea ca lumea merge la film pentru bulangeala. Nu mi-am schimbat parerea si ca dovada, numarul spectatorilor creste, in conditiile in care biletul e destul de important ca implicare financiara. (Bineinteles ca mai sunt si simandicosi care nu pot sa priveasca arta din randul norodului ca ii deranjeaza popcornul, sucul, oamenii in general. Ipocrizie pura! La ce sonor ai acum in orice cinema, pot sa chiuie cei de langa tine ca nu ii auzi. Dar nah! Interesantii sunt pretentiosi. Prefera acasa la televizor din ala clasic inca, chiar daca filmul ruleaza in panoram si pierzi practic 35% din ecran). Scuze de aceasta paranteza, dar e o frustrare mai veche a mea pentru bocetele acestor femei de moravuri usoare, virgine bineinteles!
Asadar, revenind, referirea la spectatori eu o faceam pentru toate filmele, nu doar pentru filmele romanesti. Ca sincer, eu unul nu as da inca banii pentru niciun film romanesc produs, poate cu 2 exceptii. Aferimul si De ce eu.
Iata aici o alta palma data filmului romanesc. Lumea merge la film numarul de spectatori creste, s-a dublat in ultimii 5 ani, dar a scazut dramatic la productiile autohtone. De ce? Nu e un alt esec al "artistilor" nostri?

Cristian Orgonaş: 4.6 milioane de spectatori în sălile de cinema în 2009
http://www.blogurieconomice.ro/2010/...lioane-de.html
Iar in prezent s-a ajuns sa se depaseasca pragul de 10 milioane.

Cat priveste afirmatia celui care a declarat ca face film pentru el si prietenii lui, daca acel specimen a primit, primeste sau va primi vreun ban de la stat, atunci chiar ca tara aia e proasta rau. Sa il plateasca el si prietenii lui.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif