View Single Post
Old 11 Jan 2007, 23:21   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: The Illusionist vs The Prestige

Originally Posted by Leonard:
... în ambele filme se face referire la personaje din istorie, fabricînd poveºti care probabil n-au nicio legãturã cu realitatea: în Prestige, legat de personaje ca Tesla, Edison, în Illusionist împãratul ºi prinþul moºtenitor al Imperiului Austro-Ungar. sã-mi fie cu iertare dacã greºesc, dar nu cred cã ºtiinþa ar fi ignorat o astfel de invenþie de clonare instant ca a lui Tesla ºi nici nu cred cã istoria ar fi ignorat faptul cã un prinþ s-ar fi sinucis din cauza unui magician escroc care ar fi înscenat cã prinþul ºi-a ucis soþia. ambele filme sunt ficþiune, dar puþinã veridicitate (sau dacã nu, sã nu se lege de personaje reale) nu strica.
Apropo de Prestij, reflectam si eu la asta, dar în cronicä am atins-o doar în treacät - dacä insistam prea mult, îmi stricam ritmul de fleoscäire. Asa cum spui, asemenea "conventii" s-au mai tot fäcut prin filme (vezi de pildä personajul H.G. Wells si "a sa" masinä a timpului, în "Time After Time"), iar problema care se pune nu e neapärat a veridicitätii, cât a acceptärii neverosimilului - la fel ca-n Hitchcock sau în James Bond; adicä, acel wink spre spectator - care aici nu existä. Nolan parcä ar vrea, într-adevär, sä-i credem chesla cu Tesla... ää, chestia cu Testia... ptiu, AIA, na.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif