View Single Post
Old 21 Nov 2010, 04:15   #642
lalaby
Senior
 
lalaby
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 95
Wink

Mai, eu nu va inteleg. Cand scrieti aici atat de siguri pe voi ca anumite filme au scos bani... ori sunteti "acei regizori/producatori" si atunci ok, stiti cati bani ati scos (dar va intreb daca ati virat la CNC banii) sau vorbiti din auzite, sau din nestiinta.

Bai, puteti discuta nepartinitor si pe bune?

Dupa site-ul CNC nici un film nu si-a recuperat banii! A! Poate pentru buzunarul lor/al vostru, doar.

AMINTIRI ... (din copilarie cum spun eu)... pai, ia studiati voi acelasi site CNC sa vedeti o chestie absolut ciudata... Mungiu a castigat intr-un an un lung metraj, pe care nu l-a predat niciodata. In acelasi an 3 dintre semnatarii scurt metrajelor incluse in amintiri au castigat bani pentru scurt metraje. Toate 3 produse de Mungiu. Cu ce a iesit Mungiu??? Cu doua AMINTIRI... pai, asa zic si eu cum poti castiga bani ca producator.

Iar celui care il lauda pe Mungiu cu AMINTIRILE... fiecare serie este un colaj de scurt metraje, finantate ca mai sus. Unde e regia lui Mungiu? Tot pe site am vazut ca la ultimul concurs nu a avut nimic. Deci zero idei... nu zero bani! Daca scenariul e bun poate castiga bani ca doar are puncte (ok, micsorate multumita lui... dar le are).

In schimb l-am vazut ca un mic activist, dupa figura si comportament, in calitate de distribuitor la AUTOBIOGRAFIA... Pai fiu de activist de partid (e de notorietate familia lui in orasul natal) cum naiba sa nu promoveze un film de propaganda

Hai mai baieti si fete! Voi sunteti din domeniu, de aia va e frica sa scrieti adevarul... dar, recunoasteti in sinea voastra ca de fapt sunt unii gonflati si altii carora li se da in cap. La asta se rezuma lumea voastra.

Pe mine ma distreaza un singur lucru: nu fac parte din lumea voastra, dar citesc mult. Si va vad aici cum scrieti de Mungiu cu AMINTIRILE ... "lui". Da' nici unul nu aveti habar cum a pacalit el CNC-ul. Pai cititi!

Si mai citesc si site-urile straine si mai citesc si alti critici... pai de POLITIST, ADJECTIV se spune pe afara ca iesea un foarte bun scurt metraj. De ce voi il gonflati in asa hal?

Femeile romance din SUA au scris despre 4,3,2 ca e complet aiurea fata de realitatea de atunci. Pai si eu am trait-o... filmul e ok pentru Marinca, foarte prost pentru Vasiliu, foarte bun pentru Ivanovici... da' va intreb (am vazut ca sunteti tari la scenarii)... pai, ce fata se sacrifica sa fie penetrata doar ca sa scape o prietena de o sarcina nedorita? Si sa mai aibe si prezervativ? in geanta??? Nimeni nu facea asa ceva!

Of, Doamne... pai Mungiu putea s-o intrebe pe sora lui cam ce era pe vremea aia. Si sa nu comentati ca filmul este o conventie ... nu vad aceeasi intelegere la alte filme. Iar sa arati avortonul camerei vreo 10 min mi se pare de prost gust. Toata lumea stie ca a avut noroc la Cannes! Si e foarte bine pentru cinematografia noastra! Super. Am reusit sa ne descurcam... dar, atat.

Si ultimele rezultate se vad. Un film pe care il consider foarte bun (al lui Netzer) a luat doar premiu la Bratislava. Nu e corect! Dar asa ne vom duce de acum inainte. Trebuie sa intelegeti ca deja am luat premii mari si multe. E timpul sa cadem.

Hai sa trimitem publivul sa vada filmele romanesti.
lalaby is offline   Reply With Quote sendpm.gif