View Single Post
Old 04 Apr 2012, 18:02   #8
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Mi-a plãcut suprarealismul filmului, cu bucãţile de carne care ne reduc la ceea ce suntem de fapt cu toţii: o adunãturã de impulsuri fizice fundamentale, indiferent dacã trãim în libertate absolutã (sau, în fine, pe-acolo) sau sub cel mai violent regim de opresiune. In fond, libertatea nu poate exista într-un azil de nebuni, o imagine foarte potrivitã pentru întreaga omenire.

Si mi-a plãcut ideea imposibilitãţii certitudinii privind oamenii; nu poţi sã ştii care e într-adevãr nebun, sau dacã nebunia unuia e preferabilã celei a altuia, pentru cã, la urma urmei, suntem cu toţii ţicniţi. Iar animaţia cu hãlcile de carne şi organe este reuşitã, mai întrerupe o scenã care ţi-ar da prea mult de gândit şi ar deveni nepermis de serioasã. La final, toţi suntem nişte corpuri care respirãm împachetaţi sub ambalajul societãţii, al civilizaţiei, al familiei, al ideilor de sãnãtate mentalã, moralitate etc. aranjaţi frumos în rafturi pentru a fi consumaţi.

Pentru cã e sumbru-ironic, resemnat şi cu imagini absurde, dar visceral-reale, îi dau 3 ***

Deja mi-am fãcut listã cu filmele lui Svankmajer şi am de gând sã îl aprofundez pe îndelete. Pare sã fie genul meu de regizor.

Last edited by aniela07 : 04 Apr 2012 at 18:04.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif