Thread: Prometheus
View Single Post
Old 13 Jun 2012, 20:48   #26
Hattifnatt
Junior
 
Hattifnatt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 55
Trebuie sa recunosc ca eu nu mi-am dat seama de toate bubele din scenariu in sala de cinema. Am avut la un moment dat un sentiment straniu, cum ca briefing-ul misiunii seamana suspect de mult cu cel din primul AVP. Chiar asa, cum e posibil ca briefing-ul unei misiuni atat de importante sa dureze 5 minute maxim ?? Dar multe chestii absolut ilogice mi-au scapat total... de ce? pentru ca eram autosugestionat de acasa ca e vorba de Ridley Scott, tata lor, ca au fost excelente campania de promovare si clipurile virale (cel cu androidul a fost genial), ca e vorba de un semi-prequel la Alien care imi place enorm, ca TREBUIE sa fie bun filmul... vroiam si speram atat de mult sa vad un film bun incat am inchis ochii la toate minusurile. Abia acasa am intrat pe diverse forumuri, am citit ce au avut de scris unii si altii si trebuie sa le dau dreptate, scenariul e de tot rahatul. La cinema am vazut ceea ce am vrut sa vad. La o privire mai rece si mai atenta, gaurile din scenariu iau proportii gigantice.

Dar cum spuneam, sa lasam scenariul si sa vorbim de ideile din spate. Daca ma gandesc bine, si alea sunt subtiri. Ok, omul a fost creat de extraterestrii, suntem un experiment. Dar asta e o idee veche, deloc originala, si in afara de asta nu prea se leaga cu ce se intampla mai departe.

De ce inginerul din scena initiala se sacrifica atunci cand isi imprastie adn-ul pe Terra, sau pe cine stie ce planeta era aia ? sunt convins ca o civilizatie atat de avansata putea gasi alta metoda ca sa-si imprastie adn-ul in fluviul ala sau ce era.... Poate sunt si ei religiosi la randul lor, si asa se explica cumva sacrificiul ? dar asta nu prea se pupa cu comportarea lor ulterioara... deloc crestineasca

Ok.... intr-un fel sau altul, ne-au creat, nu sunt multumiti de noi, si dintr-un motiv deloc explicat in film, se pare ca vor sa ne extermine. Asta n-ar trebui sa fie o problema pentru o specie atat de avansata. "Nuke the site from orbit" ar fi cea mai simpla varianta. Dar in loc de asta, ei vin cu un plan foarte complicat, care nu are nici un sens. Hai sa facem o arma biologica (chestia aia neagra), hai sa o stocam in niste conditii atat de amatoricesti incat sa ne scape de sub control si sa dam chiar noi ortu' popii, hai sa ii invitam pe oamenii sa ne viziteze, sa vada ce incompetenti suntem si eventual sa si moara cativa (ce mare lucru rezolva cu asta), hai sa mergem noi la ei sa le livram dracia.... ce sens are sa-i cheme pe oameni acolo daca oricum aveau de gand sa vina ei peste noi ?? N-are nici un sens toata treaba...

Ca sa complice si mai mult schema, ultimul inginer ramas in viata si pe care il trezesc aia nu se poarta deloc ca o fiinta rationala, inteligenta si avansata, ci mai degraba ca American Psycho.

Sunt curios cum o sa il lege de primul Alien, pentru ca acolo comportarea inginerilor (sau Space Jockeys, cum vreti sa le spuneti) are mult mai multa logica. Faimosul SOS interceptat de Nostromo se dovedeste a fi de fapt un semnal de avertisment, ceva de genul "noi am patit-o, stati departe", ceea ce are sens si e mult mai credibil decat incalceala din Prometheus.
Hattifnatt is offline   Reply With Quote sendpm.gif