View Single Post
Old 23 Aug 2017, 10:34   #4
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by ArsDeViu:
Hmm! A fost vreun film horror care te a impresionat ?

Raspuns:
Originally Posted by Cretzulynne:

Toata perioada tineretii (de la 7 ani, de cand am vazut Equus la 4 a.m., pana la 15 ani) a apartinut horror-urilor.
Mi-au placut in aceea vreme si am savurat tot ce putea acest gen sa imi ofere, pana cand m-am maturizat. Mai tarziu, chiar am asteptat sa apara horror-uri pe masura mea... Nu au aparut.

Daca discutam de ele ca filme, e in regula, dar, daca discutam de ele ca horror-uri, nu mai e in regula pentru mine. Chiar deloc. Singurul horror ce a trecut proba timpului e Exorcistul. E singurul care te introduce in atmosfera si te face sa crezi ca lucrurile alea chiar se intampla.

Desi, daca ma intrebati pe mine, as desfiinta genul si as baga filmele cu fantome la genul fantasy, (cu toate ca exista cercetari ca ele exista si atunci ar trebui bagate la drama..., ei, ma rog), si restul la thrillere si as infiinta genurile psihologic si gore. Asa am mai sta de vorba.

Inca mai astept capodopera genului care sa fie inteligenta si construita dintr-o bucata, cu atmosfera in crescendo, ca o piesa muzicala geniala. Pentru creiere mature. Iar groaza sa apara din situatie. Sa suga spectatorul in film. Sa te faca sa crezi ca nu mai ai scapare. Sa satisfaca chiar si pe cel mai exigent terrian. Pentru asta ne trebuie un maestru al psihologiei si al neurostiintelor. Cineva care si-a dat doctoratul in psihologie. Si e as la regie. Un geniu in ambele domenii.
Ce ar iesi din mana unui astfel de om ?
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif