Thread: als
View Single Post
Old 10 Apr 2011, 15:16   #12
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
O, Doamne... Ce pierdere! Ce imensa pierdere! Tristete, suferinta, lacrimi sterse de sub ochi de catre colegi de breasla, la aflarea nimicitoarei vesti, s-au putut vedea si in ultima zi a NexT-ului. La seminarul de critica de film, la care am participat, s-a tinut un moment de reculegere, anuntat brusc, care a socat tinerii critici aspiranti (carora li se adresa programul), dar si colegi mai vechi care inca nu aflasera socanta veste. De fapt, si inaintea premierii filmelor castigatoare, Ada Solomon a anuntat, cu o voce gatuita, decesul marelui critic si om de cultura, "care nu va mai participa niciodata la o dezbatere critica": Alex Leo Serban.
Imi mai amintesc ca orice discutie pe care am avut-o ieri cu Valerian Sava - pe tema criticii de film - ajungea, la un moment dat, la ALS. Ma intreaba: "Ai auzit de <<Critica Bunicii>>? (eseu scris de ALS la "Cahiers du cinema", in care contesta "babaciunile" ce se inversunau sa scrie despre cinema, la noi, in Romania). Ii zic ca stiu doar titlul eseului, insa necitindu-l vreodata. Rade. Imi zice ca trebuie neaparat s-o fac: e delicios, e hilar, e adevarat. Mi-l imprumuta, imi promite... Apoi isi exprima regretul polemicilor pe care le-a initiat cu ALS, ba chiar se indoieste de verticalitatea parerilor pe care le-a avut, marturisindu-mi: "Divagam, eram furios!". Ii intind mana, cu lacrimi in ochi, spunandu-i: "Bine ati venit in club, dar eu nici macar furios n-am fost, eram un teribilist cu idei preconcepute."
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif