View Single Post
Old 04 May 2015, 22:08   #120
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by mirodoni:
Nici despre „Legea cinematografiei” , cum zice rvn, care permite producătorilor să dea la CNC nu banii încasați, ci filmul realizat, să se spele cu el pe cap, contra mătreții!
asta-mi intareste convingerea ca, in Romania contemporana, filmul care se produce pe banii statului, are acelasi scop propagandistic, dar nu unul atat de brutal, de impus cu forta, ci, unul mult mai siret si care, repet pentru a nu stiu cata oara, nu are nici in clin, nici in maneca, cu cheful romanului de a se deplasa la cinema pentru a savura o portie din aceasta minuscula (dar majuscula in alte contexte) productie artistica.
citind mesajul lui alali despre ceea ce spun spaniolii ca inseamna productie de film pe-acolo, nu pot decat sa-i dau crezare si sa sper ca, poate, vreodata, in Romanica noastra, se vor gasi oameni vizionari, cu mintea agera si isteata, care vor pricepe ca, filmului romanesc nu-i lipseste valoarea (neaparat), sau nu asta-i lucrul cel mai important, ii lipseste popularizarea. poti produce gramezi de filme bune, pe scenarii care se pot selecta dupa cele mai corecte punctaje, pot pune pariu ca si daca vor face selectia niste martieni, caz in care, ar fi exclus presupusul trafic de influenta si asocierea in scop matrapazlicios, tot nu ar avea ca efect navalirea in masa a romanilor in cinematografe, atunci cand ruleaza un film romanesc.
pur si simplu, sunt doua probleme diferite. statul produce, dar nu-l intereseaza profitul, privatul este pe invers, dar nu se leaga la cap, din motive foarte bine stiute. unul dintre ele, ar putea fi si legea. intre ele, eu astept inca, rabdatoare, sa se nasca interesul de a face filmul romanesc vandabil, chestie care nu are absolut nici o legatura cu arta scenaristului, a regizorului, a scenografului, a directorului de imagine sau a creatorului de costume. are legatura cu arta de face comert, iar pentru asta iti trebuie fler si stiinta despre cum se misca piata.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif