View Single Post
Old 03 May 2015, 17:50   #119
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
tocmai am reusit sa asist la o intalnire a producatorilor si nu numai, ce se organizeaza de 3 ani consecutiv la Barcelona sub patronajul Riskmedia... Este ceva destul de retras ca si event. Nu este mediatizat deloc, ... mare pacat. Am gasit o referire la aceast tip de intruniri tocmai din 2013. De atunci nu s-a mai ostenit nimeni sa popularizeze aceasta serata dedicata culiselor filmului.
http://www.riskmediagroup.com/eng-no...l#.VUY5QKmSjIU
M-am bucurat ca s-a vorbit doar in castellana si nu in catalana asa cum se obisnuieste. Bine; mai mult s-a comunicat in engleza, dar per total a fost foarte ok ca nivel al meu de intelegere.
A participat Fernando Bovaira, Bernat Elias ca si conducator de discutii si au mai fost, dar pe ceilalti nu ii stiam.
Oricum, ideea centrala a fost ca film fara producator este aproape imposibil. Rar de tot poate aparea un film de autor mai deosebit intr-o tara, dar ala e de obicei unu la un deceniu. S-a dat exemplul poloniei dar si al romaniei.
Asa se explica si cresterea cinematografului Spaniol. Tot mai multi producatori de aici au reusit sa se impuna in afara si sa fie cooptati de case de productie puternice. Daca pana acum 15 ani filmul spaniol avea doar productie de autor, acum are productie de public, de cinema. Chiar si un titan consacrat deja ca Almodovar, nu mai poate concepe sa faca film fara un producator puternic in spate. Reminescentele au ramas, acelea de a-si coopta fratele in echipa, dar apeleaza si la producatori cu greutate mai nou.
Idea centrala se muleaza perfect pe ultimele doua pagini de discutii pe care le-am purtat in acest topic. Aceia a scenariului si importanta lui. Producatorul citeste scenariul, asculta viziunea regizorala asupra scenariului si merge cu dosarul la o casa de productie. Acolo cere finantare, punandu-si in joc cariera si numele.
Spuneau ei ca un regizor e greu sa vina si cu 2 povesti geniale, (adica scenarii), daramite cu 10-20 sau cate filme realizeaza intr-o cariera. De aceea trebuie sa fie acest liant intre scenarist si regizor si intre regizor si finantare. Ei chiar merg cu scenarii la diferiti regizori care, in viziunea lor ar fi capabili sa scoata ce e mai bun dintr-un scenariu pe care ei il considera cu potential. Fac si aceasta munca de caraus... orice pentru ca un scenariu bun si cu potential sa isi gaseasca si "nasul".- cum spuneau ei.
Cand s-a vorbit de filmul romanesc s-a vorbit de un film de autor in care de la o productie la alta se vede aceeasi mana, aceeasi patina. Greu poti identifica unicitatea in 3-4 productii ale aceluiasi autor. Si asta pentru ca nu au si producatori cu viziune care sa "altereze"- mi-a placut aceasta expresie- intr-un mod pozitiv, stilul regizoral. E ca si cand urmaresti o productie intr-un serial.
Bine, ei nu gandeau ca scenariile sunt scrise peste noapte de catre regizori sau mai stiu eu ce prieteni. Sau modificate din temelii ca sa iasa tot ce fel de poveste vrea regizorul. Asta o stim noi si e de ajuns.

Asa ca, discutia cu scenariile si selectia lor este reala, dar este doar la baza problemei. Poti sa ai selectia cea mai buna, dar niciun regizor sa nu vrea sa produca acel film castigator. La ei e adevarata problema cum bine spunea djinjis. Daca ei considera eu stiu ce mizerie vulgara si oripilanta ca o capodopera, cu potential, atunci aia e cea mai buna si pe aiai o vor produce. Cat timp nu ai o echipa, poti scrie cele mai geniale scenarii si sa ti le respinga toti. La fel de bine te poti inhaita sa spun asa cu vreun regizor cat de cat cu nume si "intrare" in sistem si care sa nu fie capabil sa iti speculeze scenariile. Sa scoata o mizerie din ceva genial. Dar tu sa trebuiasca sa accepti acest gen de prostitutie din simplul motiv ca altfel nu mai pupi tu ecranizari ale scenariilor tale.

deci mirodoni, treci peste remarcele gen "neavizat", pentru ca vin de la o somitate in mai toate domeniile, careia tu nu ii poti exprima propria opinie, (o bagatela si o idiotenie pentru respectivul, la care nu doar ca se gandise acum mult timp, dar la care a gasit si solutii si le-a si implementat, roadele fiind evidente) si gandeste problema din punct de vedere a lipsei producatorilor autentici. La filmele romanesti producatorii de regula sunt copiii sau fratii regizorului. Sau in cea mai disperata situatie, un om cu relatii in sistem. Si de regula sunt 2-3. La un film cat de cat facut profesionist sunt cu duiumul. (producatori, co-producatori, executivi, consultanti... etc.).

Orice scenariu ai face, cel mai bun este acela care isi gaseste si echipa care sa-l produca. Daca nu ai echipa, castigator este cel mai bun dintre cele care se doresc sa fie realizate. PUNCT!

Last edited by alali : 03 May 2015 at 17:56.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif