View Single Post
Old 27 Apr 2015, 11:38   #113
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
@ Mercutio
Bineînțeles că și regia e o artă. Totul este artă. Există și artă culinară, există și arta de a minți, sau de a înșela.
Spuneam undeva că artă există și într-un aspirator. Se numește design. Acesta te determină să-l cumperi, dar dacă nu funcționează faci reclamație la producător.

@rvn
Frumoase cuvinte spui despre rolul statului în promovarea culturii!
Dar cum poți promova cultura printr-un film care are doar 681 de spectatori?!
Cum poți face o promovare acerbă unui film care nu spune nimic sau este fals?!
Nu m-ai plictisit, ți-am spus doar că și eu cunosc acele lucruri.
Repet, însă, de ce unele filme românești au o mie de spectatori, altele 10 mii, altele 100 de mii? Aceasta e problema!
Răspunsul este simplu: pentru că unele au prezentat interes, altele nu. În funcție de aceasta, românul a lăsat televizorul și alte preocupări și a venit la film.

Am văzut aseară „Cel Ales”. O încercare încrâncenată de copiere a filmului occidental.
Rezultatul, un colos cu picioare de lut. Asta pentru că scenariul este cusut cu ață albă.
Dar și din cauza unor greșeli incredibile ale producătorului/scenarist/regizor.
Păcat de eforturile de producție și de prestația extraordinară a câtorva actori! Chiar și de replicile în mare majoritate foarte potrivite personajelor.

@Alali
Ar fi și mai multe de discutat, dar timpul nu-mi permite.
Văd că ești chiar mai supărat decât mine!
Eu încă mai văd unele filme rămânești, scurtmetraje în special, care merită, sau chiar sunt extraordinare. Pe acelea, da, mi-aș dori să le promovez!

@Liviu
Sunt de acord cu ce ai scris despre „Taxi”. Parcă e un film românesc fără înjurături. Chiar sunt îngrijorat pentru nivelul festivalului de la Berlin dacă a luat „Ursul de Aur”.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif