View Single Post
Old 26 Apr 2015, 21:18   #111
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by mirodoni:
Să încerc un răspuns și pentru rvn.
Cele două lucruri sunt strâns legate: românii nu mai sunt interesați să vadă filme românești pentru că acestea nu se ridică la nivelul așteptărilor lor din cauză sistemului de evaluare, respectiv a selecției scenariilor. În primul rând! Mai sunt și alte cauze.
cred ca ceea ce consideri tu, ca este primul motiv pentru care romanii nu mai sunt interesati de filme romanesti, mi se pare a fi o cauza putin probabila. cei care cocheteaza cu scrisul scenariilor, care nu se concretizeaza in filme cu finantare din fonduri publice, se lupta cu morile de vant. este o batalie pierduta din start, iar eu, daca as fi in locul lor, mi-as consuma energia facand lucruri care au probabilitatea de a se finaliza, mult mai mare.
imi pare rau daca te-am plictisit cu povestea mea despre trecut, dar, sunt convinsa ca o comparatie trecut/prezent este binevenita intotdeauna, mai mult chiar, filmul romanesc, aproape ucis de trecut in 1989, abia iesit din coma dupa 25 de ani, asteapta minunea renasterii complete.
de ce iti este greu sa accepti ceea este evident? filmul romanesc nu mai are spectatori fiindca a pierdut piata, nu poate face fata in nici un fel de conditii, produselor cinematografiei de import, pe de-o parte, si invaziei productiilor tv cu iz de seriale/telenovele, pe care, sub nici o forma nu cred ca am putea sa le subestimam din punct de vedere al capacitatii de absorbtie a pietei din domeniu. nu cred ca trebuie sa ai studii de specialitate ca sa-ti dai seama de lucrul acesta si nici nu cred ca trebuie sa ai de-a face cu domeniul cinematografiei. toti userii care si-au spus parerea, au mentionat acest lucru si mi se pare cel mai realist motiv posibil si cel mai probabil.
restul...sunt discutii pe margine, dorinta de a face filme la modul profesionist, cel putin in Romania, ramane, pentru multi, la stadiu de proiect. si nu este deloc vina statului, eu nu o vad asa, fiindca statul,la ora actuala,are cu totul alt scop, in ceea ce priveste productia de filme, iar acest scop nu are legatura cu profitul, in sens material, banesc, ci, are legatura cu prestigiul, cu promovarea culturii romanesti in lume. faca scopul acesta este atins, practic, nu mai conteaza cate zeci, sute, sau mii de spectatori afla pe la colturi de nu stiu care film romanesc ce ruleaza in cinematografe. marea problema filmul romanesc actual este lipsa aproape totala a unei strategii de promovare. exista un dezinteres total pentru a readuce filmul romanesc pe piata, iar asta, pentru mine, este un semnal ca mediul privat, mult mai potent financiar decat statul, si-a facut niste calcule ale caror rezultat, n-a fost deloc incurajator.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif