Thread: Whiplash
View Single Post
Old 12 Feb 2015, 16:06   #11
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
@faraimaginatie: aa, pai zi asa, vazutul filmelor sub influenta bauturilor alcoolice e contraventie sau chiar infractiune daca nu ma insel, dar totusi vinul ala ar fi trebuit sa-ti mai inmoaie inima nu sa te faca mai rea

@oneflyride: "glorifica un personaj psihopatic". Realizezi si tu cat de amuzanta e bucata asta. Pe langa faptul ca e o afirmatie lenesa (si neadevarata), parca e desprinsa din aparatul critic al cenzurii comuniste. Nu glorifica nimic, din contra, Fletcher se revela singur ca un caracter respingator / dezumanizat. Nu te lasa pacalita de zambetele si pacea din final. Ala e smokescreen. Filmul se opreste cand toata lumea e fericita dar senzatia pe care a lasat-o in mine e ca dupa "caderea cortinei" jocul cat-mouse va continua si se va amplifica. Nu e prima data cand Fletcher plays nice. But it never lasts.

@Namaste: o sa vorbesc ca un pusti de 12 ani care tocmai a auzit cuvantul cu f dar this is the way some people actually fucking speak in the real fucking world when things get fucking high. Ca reprezentanta a sexului frumos n-ai facut nici armata si nici n-ai avut profesori (inainte de epoca inregistrarilor cu telefonul mobil ce-i drept) care chiar vorbesc "cam urat" cu baietii. It happens. Believe me

@Mr. Brenner: "madly thinking this is the way to lead the boy to his utmost potential". Sir, you didn't get jackshit about what's actually happening, didja ? That muthafucker DOES NOT think "this is the way to lead the boy to his utmost potential". When he's telling that to Neyman, he's just the cat playing with his little mouse. He's a predator, he enjoys playing mind games and dominating his victim. He admits the brutal tactics didn't lead to finding a single great musician but he tried. It's not the outcome he's really after. That would be a bonus. It's the "trying", the game, not the victory. He's a dominatrix. It's his "beautiful dark twisted fantasy", to quote a jackass as big as him.


Apropo de JK Simmons. Nu l-am mai vazut decat intr-un singur rol, acum ceva ani, dar e unul din cele mai bune roluri pe care le-am vazut. Vern Schillinger in serialul "Oz". A fost pe ProCinema parca acum cativa ani. Foarte tare serialul.
Terrence Fletcher e zana florilor pe langa Vern. Si orice alt film / serial prison themed e Sex and the city pe langa el.

@Liviu: Am renunta si eu la Gorzo de vreo 2 ani. Il citeam in Dilema, o cumparam intr-o vreme, pana mi-am dat seama ca 80% din continutul ei ma plictiseste L-am mai citit online o perioada dar era din ce in ce mai didactico-formalist, cronicile lui n-aveau nici cap nici coada si am renuntat in cele din urma.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif