View Single Post
Old 21 Aug 2009, 09:44   #8
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
De ce avem nevoie neapärat de un etalon universal, fix si rigid? Cred cä suntem destul de informati ca sä putem judeca nivelul de succes si/sau valoare intrinsecä al unui film observând toti indicatorii: cifra de box-office (la nivel local si mondial), timpul cât rezistä în zona de interes a publicului, comentariile critice din presä (si, mai târziu, din studiile de specialitate - dacä l-au tinut curelele sä ajungä acolo), palmaresul de la festivaluri - si, nu în ultimul rând, propriul nostru aparat critic.
In fond, discutäm aici ca sä facem schimb de päreri, sä ne autoverificäm, sä ne exprimäm si sä ne maturizäm opiniile - nu ca sä däm verdicte universale, sau finantäri de milioane, pentru care am avea nevoie, într-adevär, de normative imuabile.
Uite, în topul IMDb, duda aia ridicolä de "The Prestige" e imediat deasupra lui "2001: A Space Odyssey" (si a altor capodopere SF, aflate si mai jos; iar "A Clockwork Orange" lipseste cu desävârsire din top-50) - adicä, sä mä ierte Dumnezeu!
Ce sä mai zic de topul general 250, unde "Citizen Kane" e pe locul 35, "City Lights" pe 62, primul titlu de Kurosawa apare pe 76, primul de Sica pe 93, primul Bergman pe 131, primul Fellini pe 150, iar alde Antonioni, Tarkovski, Wajda, Mihalkov, lipsesc cu desävârsire (sau nu i-am observat, prin ceata de lacrimi de furie si ciudä care-mi umpluserä ochii). Päi decât asa "etalon", mai bine-mi iau un metru de croitorie si fac nädragi la toti vecinii.
Si-apoi, deocamdatä IMDb-ul e un indicator extrem de limitat fie si numai ca esantion statistic. In pollurile lui voteazä doar posesorii de computere si internet, si dintre ei doar cei preocupati de cinema, si dintre ei doar ei destul de familiarizati cu site-urile si procedurile de votare... Marea majoritate a masei spectatorilor e încä off-IMDb. Si chiar dacä peste 10-20 de ani, sau mai stiu eu când, balanta se va mai apropia putin de un echilibru real, ce ne facem cu milioanele de spectatori ai marilor capodopere clasice (sau marilor succese de casä) din secolul trecut, cärora Sf. Petru n-o sä le dea conexiune la Internet, nici la Sf. Asteaptä!?

Last edited by Pitbull : 21 Aug 2009 at 09:51.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif