Thread: Oscars 2011
View Single Post
Old 30 Jan 2011, 13:36   #43
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by ghost90:
Quote:
The King's Speech nu merita sa bada TSN nici la film, nici la regie, nici la categoriile tehnice.

Aici te contrazic.Din punctul meu de vedere The King's Speech e peste TSN la toate categoriile(calitatea filmului,regie,joc actoricesc,etc).TSN e un film comercial bun si cam atat.Favoritele mele ar fi Black Swan si The King's Speech..m-as bucura sa castige oricare dintre ele Best Picture.

TSN e mai bun decat TKS la toate capitolele, mai putin la actorie si asta pentru ca rolurile din filmul britanic sunt mai ofertante. In schimb TSN e cu cateva clase peste TKS la regie, Fincher realizandu-si cea mai matura opera din punctul asta de vedere. Sa dai unui film "despre Facebook" (mi se pare o insulta, totusi, sa fie catalogat atat de superficial) un ritm atat de accelerat si sa creezi o atmosfera excelenta, sa schimbi planurile cu atata usurinta si sa pastrezi o foarte buna coerenta (lucru realizat insa si mai bine in Inception, unul din motivele cele mai importante pentru care Inception ar fi meritat sa castige la editare) si, desigur, sa combini atat de bine muzica cu imaginea (idem Inception), asta nu-i o treaba usoara, iar TKS nu se aproprie in nici unul din punctele astea foarte importante de TSN. Pana si scenariul bun al lui TKS nu se compara cu cel din TSN, care practic e chiar punctul forte al filmului "despre Facebook". TSN are dialoguri excelente, are comic bine realizat prin replici inteligente (desi si TKS are putin din asta: "Makes it official then" de exemplu, pentru cine a vazut filmul), dar cel mai important e faptul ca are idei, prezinta geniul cum putine filme au mai facut-o, dar il prezinta in contextul actual al globalizarii fara precedent. TKS din pacate e vid de idei, e un film pe care-l vezi, iti place si apoi il uiti, singurul punct cu adevarat important fiind interpretarea lui Firth, nici ea, insa, printre cele mai bune din ultimul deceniu de exemplu.

Sunt de acord ca filmul lui Fincher e poate prea ridicat in slavi, dar cu siguranta e un film excelent.

PS: TKS mi se pare chiar mai comercial decat TSN, desi poate suna cam ciudat. Nu face decat sa prezinte o poveste banala si prezentarea nici macar nu e iesita din comun, binisor realizata, dar nimic special. E doar uzuala poveste de epoca mult iubita de membrii Academiei si mai greu de urat de public, spre deosebire de un film "despre Facebook", fenomen pe cat de iubit de unii, pe atat de urat de altii, lucru care se si rasfrange eronat asupra filmului. TKS e un film plat, nu-si asuma nici un fel de risc prin subiectul abordat, e un film de public garantat.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif