View Single Post
Old 21 Aug 2009, 14:34   #13
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Cu siguranta IMDB nu poate fi luat ca etalon. Personal consider toate filmele din top ca fiind macar bune, chiar daca unele sunt melodrame hollywoodiene, dar cred ca o mare parte din ele nu au ce cauta pe locul pe care se afla momentan, in timp ce altele, precum enumera si Pitbull, nici macar nu se regasesc in top.

Ca sa vedem cat de irelevant e IMDB-ul ne putem uita la ce note s-au dat filmelor. Iau The Godfather de exemplu pentru ca este un film foarte cunoscut si cand ma uit la voturile lui vad ca a primit aprox. 23 000 de nota 1, adica 6.4% din total voturilor primite de film. Un alt exemplu pe care l-am observat e faptul ca unele filme sunt mai prost receptate de publicul feminin sub 18 ani. In the mood for love a primit nota 2.9 din partea publicului feminin sub 18 ani, si chiar daca sunt doar 39 de voturi si nu schimba mare lucru in nota filmului, tot nu e un lucru de trecut cu vederea daca vrem sa vedem relevanta IMDB-ului.

Din cate am observat, cele mai mici note sunt aproape tot timpul la publicul feminin de peste 45 de ani insa. Poate o fi mai sever, dar cand toate celelelalte categorii de varsta/sex ii dau unui film peste nota 8 si aceasta ii da undeva intre 3 si 7 (si sunt foarte multe cazuri, Calauza avand 3.7 de exemplu), iar da de gandit.

Si o completare la ce a zis Pitbull despre locurile filmelor unor regizori, mai mult ca sa nu dezinformam, desi ma indoiesc ca i-ar pasa cuiva, primul film de Kurosawa e Seven Samurai pe locul 14. Va invit insa sa vedeti ce note a primit la categoriile feminin sub 18 si peste 45 de ani

Revenind la subiectul topicului, mie niciodata Star Wars nu mi s-a parut extraordinar. E intr-adevar un film bun din punct de vedere tehnic, dar dupa parerea mea povestea nu impresioneaza. Nu zic nici ca nu e un film bun per total, dar nicidecum cel mai bun film SF al tuturor timpurilor cum e de multe ori clasificat. Asta in relatie cu filmele SF, dar adevarata supraevaluare a lui mi se pare ca se face in general fata de celelalte genuri. Si aici ma uit la topuri mai serioase precum AFI sau They shoot pictures, don't they? (care pana la urma sunt parerile criticilor si a oamenilor din domeniu de-a lungul timpului), dar si la topuri precum cel despre care vorbeam mai sus, IMDB. Star Wars e cu siguranta unul din cele mai populare filme si mi se pare ca asta il face sa fie confundat de obicei cu unul dintre cele mai bune filme, ceea ce mie nu mi se pare ca e. De punctat un lucru. Faptul ca am adus acest nume in topic nu inseamna ca il consider un film prost, ba din contra e chiar un film foarte bun, dar titlul spune overrated si eu asa il consider.

Last edited by Liviu- : 21 Aug 2009 at 14:45.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif