View Single Post
Old 23 May 2014, 21:28   #4623
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
n-am mai insirat cam demultisor pe-aici,impresiile mele despre filmele vazute. motivele au fost diverse si fara importanta pentru voi, asa ca trecem peste ele. imi place cand mai multi forumisti se uita la filme in acelasi timp si apoi le comenteaza, dar, din pacate, vremurile acelea s-au dus si-atunci, nu ne ramane decat sa ne consolam cu ideea ca altii, citesc despre ce se scrie pe-aici si daca reusim sa le captam un pic atentia, tot e bine, nu este chiar un timp pierdut.

"Cod 46" din 2003 si un regizor britanic complet necunoscut mie, Michael Winterbottom.
un film cu anumite pretentii, insa nejustificate. scenariul a vrut sa fie un pic altfel, o combinatie de mai multe clisee, imbracate in haina unui futurism ce epateaza. Tim Robbins, un actor mare, la propriu si la figurat, aparent tot tanar,ca in filmul care l-a consacrat, abordeaza rolul unui detectiv american plecat in Shanghai, cu o oarecare lehamite. practic, filmul castiga mult prin imagine si prin elementele de high-tech strecurate abil de regizor, ori de cate ori a avut ocazia, ba urmarind traseul detectivului prin imensa metropola, ba incercand sa ne faca sa pricepem cum sta treaba cu virusul empatic si indragosteala de clona mamei sale. filmul vrea sa imbine accente science-fiction cu intamplari care pun personajele in ipostaze normale, in asa fel incat, esti cumva cucerit de o relatie erotica intensa, intre doi protagonisti care nu prea se potrivesc, dar care, reusesc sa te tina aproape,daca nu prin ceea ce reusesc la nivel sentimental, macar prin actiunile lor, care sunt previzibile, dar care, macar, nu ne lasa sa dezlegam misterul codului cu pricina, chiar de la inceput.
nu de alta, dar nu ne-am mai fi intrebat aproape o ora intreaga,care-i spilu' cu degetul Mariei, care o mai chema si Gonzales, desi nu era fiica lui Speedy si nici n-avea figura de latino-americana.
asadar, puteti incerca experienta vizionarii unui film interesant, mai ales ca nu aveti tot timpul ocazia, sa vedeti panorama unui oras atat de viu si aglomerat, cum este Shanghaiul. un motiv in plus sa nu va plictisiti, este muzica aleasa pentru coloana sonora (The Free Association),un stil care se potriveste perfect si care ofera filmului, multa savoare.
Untitled1.jpg
Untitled2.jpg
Untitled4.jpg

Last edited by rvn : 23 May 2014 at 21:30.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif