View Single Post
Old 31 Aug 2009, 09:37   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, dar nesemnificative si discutabile:
"Hyperion" (Mircea Veroiu)
"Comedie fantasticä"
"Povestea dragostei"
"Rämäsagul"
"Pasi spre Lunä"

(Ion Popescu-Gopo - nu tocmai SF-uri, ci elemente SF inserate în alte genuri: comedie, basm, alegorie, etc...)

In prezent, se lucreazä la un film semi-SF (post-apocaliptic), de lung metraj, productie independentä (nu pot spune mai multe, nu stiu cât vor autorii sä se afle, si cât nu). Am citit scenariul, avea mari calitäti, dar si defecte, m-a sfätuit cu autorul, i-am fäcut unele recomandäri, a încercat sä-l îmbunätäteascä. Acum astept cu neräbdare - dar si un anume scepticism - rezultatele.

In afara acestui film independent, nu mai stiu de nici un proiect SF Românesc propriu-zis pentru viitorul apropiat (sau îndepärtat), si oricum nici n-ar fi cazul. N-ar avea cine sä facä un asemenea film. Oricât îi admir pe regisorii români din generatia actualä, n-am idee dacä vreunul dintre ei ascunde în sinea lui läuntricä germenele SF-ului; sau dacä i-ar interesa mäcar. (Deocamdatä, sä vedem cum iese filmul mentionat mai sus...)
Spre deosebire de SF-ul Românesc literar, care are un trecut respectabil, în film nu avem deloc asemenea traditii... Dac-ar fi sä existe cândva si un curent de film SF românesc... are nevoie de timp, ca sä se nascä si sä creascä...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif