Thread: 365 în 2014
View Single Post
Old 01 Feb 2014, 13:28   #18
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Nici nu o sa ma chinui prea tare sa ajung pe ultimul loc la sfarsitul anului in topicul asta , conform principiului "viata bate filmele & toate discutiile despre ele"

Ianuarie:
1. Hour of the Wolf 4/5
2. O Fantasma 1.5/5 M-a lasat cu sechele. It's not for the faintest of the hearts.
3. Les rendez-vous d'Anna 4/5 Film convingator despre singuratate & vid emotional. Gesturile, privirile in gol, camerele impersonale de hotel, compartimentele de tren sunt la fel de importante ca discutiile personajelor.
4. 12 years a slave 4/5 Asta ar cam trebui sa ia Oscarul pentrul cel mai bun film.
5. Cursa 3.5/5 Vazut pe TVR2. Daneliuc at his best.
6. O Último Mergulho Probabil 4/5 per total & 6/5 pentru final. Inenarabil, de neimaginat, unul dintre cele mai frumoase finaluri dintre toate filmele pe care le-am vazut. O sa revin cand mai pun niste lucruri cap la cap.
7. The wolf of Wall Street 2/5 Fac parte din tabara detractorilor. Mizerie (MTV-ista, neMTV-ista, nu conteaza). Mizerie. Nu ma duc la Scorsese ca la Hangover-uri cu brokeri jnapani & de doua ori mai lungi. Plictisitor de repetitiv in mizerabilismul lui.
8. Ko to tamo peva? 3/5 Multumita lui Pepper. L-am ghicit ca aveam in alt tab o lista/top de MUBI cu cele mai bune filme ever din ex_Yugoslavia. Krugovi era pe locul 42, asta era pe locul 1. Umor balcanic a la Kusturica (& care l-a inspirat pe Kusturica sa faca filme asa cum le face). Nu m-a prins in starea necesara sa-l apreciez.
9. American Hustle 2/5 Nu o sa ma mai duc la niciun film viitor al lui David O Russel.
10. L'âge atomique 2.5/5 Pentru fanii Xavier Dolan. Un fel de "Les amours imaginaires". Mai slab, mai putin stilizat, mai snob, mai scurt.
11. Aprili 5/5 Capodopera. Daca iubesti filmele lui Tati, o sa iubesti fiecare cadru din filmul asta. Poate fi considerat filmul de debut al lui Iosseliani, ceea ce-l face cu atat mai remarcabil. Sa atingi perfectiunea de la prima incercare.
12. Nymphomaniac: Volume 1 N-am cum sa-l notez, am vazut o jumatate de film.
13. Ce vieux rêve qui bouge 3/5 Debutul regizorului cu lacul, ridicat in slavi de Godard. Muult mai cuminte decat L'inconnu, fara exhibitionisme, filmata o felie de viata fara inceput & fara sfarsit. Se pare ca asta are o obsesie cu filme facute intr-o singura locatie.
14. L'important c'est d'aimer 3/5 cu indulgenta. Cam teribilist, cu overacting, cu socuri, cu muzica din aia grava sa-ti bubuie in cap la orice scena dramatica, sa intelegi cat de sfasaietoare e toata povestea, noi aicisia nu ne jucam.
15. Slacker 4/5 Prefer oricand the early Linklater (Slacker, Dazed & confused, Tape) acelui Linklater din trilogie. M-am distrat mult la filmul asta.

Last edited by varu : 01 Feb 2014 at 15:13.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif