View Single Post
Old 18 May 2005, 03:41   #18
Korneille
Novice
 
Korneille
 
Join Date: May 2005
Posts: 4
In primul rand nimeni nu a vazut versiunea finala ca sa putem judeca Scott & Co.Cat despre aceasta 'miniatura', ea se vrea ceva istorico-interesant dar nu prea e.Ideia cea mai principala a fost 'musamalizata' de sloganurile religioase si existentiale ale eroului, gen:"WHAT BECOMES OF US..." mai la fiecare pas si "GOD DON'T SPEEK TO ME".Ca s-a referit la persoana lui sau la 'relatia' lui cu regina Sybilla (trebuia si aici bagata o femeie 'puternica' altfel nu ajungea la maretia Gladiatorului - care dupa toate este o porcarie frumoasa - ai vazut-o si ai uitat-o), Sybilla care a avut doi soti: primul sot William Longsword of Montferrat (de la care a ramas gravida cu un fiu - Baldwin V - si peste un an sotul moare) dupa care au urmat Guy de Lusignan (si dupa toate mariajul lor a fost fericit soldat cu 2 fiice, ea fiind cel mai puternic membru al familiei care l-a influentat pe Guy!!!); sau poate eroul s-a referit la destinul unui regat?Nu se stie, posibil vorbea de toate si nu am inteles eu.Saladin alaturi de regele Baldwin IV nici nu pot fi clasificati ca personaje istorice in acest film!!! aici foarte mare atentie - sunt ICOANE, niste figuri idealizate pana la infinit.De fapt acel frate iubitor precum este el, saracu e si lepros pe langa toate, a tinut ca sora s-a sa nu-l urmeze la tron dupa moartea s-a o data ce Guy nu a mai fost agreat de mama fratilor.

Acum de unde vine acest Balian!Din Franta, pe cand familia sa avea posesiuni importante in regat si tatal sau (pe care il chema Baldwin si nu Godfrey) avea nu un fiu ci trei.Balian se pare fiind cel mai tanar care de fapt a participat alaturi de toti ceilalti si a supravietuit bataliei de la Hattin.

Apropo in versiunea finala apare Humphrey IV de Toron (casatorit cu sora Sybillei, Isabela) care posibil a fost figura cea mai proeminenta a evenimentelor dupa moartea lui Baldwin IV si care a fost incurajat de catre baronii aflati in opozitie sa se incoroneze rege avand in vedere mariajul sau.De fapt a fost Humphrey cel care a refuzat coroana si nu Balian cum zice Scott.Dupa toate el a jurat supunere Sybillei si l-a sustinut pe Guy care de abia prin Humphfrey a castigat prietenia lui Raynald de Chatillon.

Deci e o porcarie filmul asta pe langa intrigele si disputele din interiorul regatului la acea vreme.Personajele au fost multe si complexe cu tradari si rasturnari de situatii spectaculoase, cu asasini platiti de ambele partide sa elimine cat mai multi adversari politici si... de abia aici apare Saladin si-i matura pe toti in colturi.Dintr-un subiect ca asta se putea face o trilogie pe masura.LOTR putea sa se duca la culcare fara nici o treaba.Cat sange a curs in perioada aia si lacrimi si minciuni...pe cand LOTR e o poveste de adormit copiii cu balauri si pitici urati.

Cam asta e ce-am vrut eu sa zic.Pacea fie cu voi.
Korneille is offline   Reply With Quote sendpm.gif