View Single Post
Old 16 Apr 2019, 13:30   #18
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by StefanDo:

sunt multe aspecte de discutat aici, dar principala problemă în "crezul" citat este faptul că reprezentantul României la Oscar într-un anumit an este ales CU MULT ÎNAINTE de decernarea Gopo-urilor pentru anul respectiv. Deci un premiu Gopo nu va fi niciodată un permis de trecere pentru Oscar, este cronologic imposibil.

Exact. Mulțumesc că ai intrat în horă.
În decursul unui an, auzi de premiile X, Y și Z. Și o mie și una de elogii la adresa unui film.
Unde vreau să ajung? Chestia e că se face o triere, o decantare a filmelor. Un exemplu recent ar fi filmul lui Cuaron. Se știa de el de la început până a ajuns la a fi nominalizat, astfel că nu era nicio surpriză în privința lui. Era de așteptat a se regăsi în lista nominalizărilor. Al nostru film judean ? Era cunoscut la nivel național? Da. La nivel internațional? Nu prea...
A fost lansat în cinematografe și a rulat timp de 7 zile consecutiv? Da.
A fost între 1.10.2017 - 30.09.2018 ? Da. Deci, se putea face o triere și la nivel național.
În schimb, ce s-a întâmplat? Ceea ce se întâmplă dintotdeauna.
CNC "aleg" un proiect, desemnează un regizor A și merg cu el până la capăt, fără a se mai uita și la celelalte filme lansate. Deci, fără triere, fără premiere, fără nimic! Nu tu indicatori de valoare, nu tu indicatori de niciun fel!
Scrie pe wikipedia că un juriu de la CNC selectează filmul pentru a fi propus. Chiar așa?
Soluția? Ori Gopo, ori UCIN să se decerneze mai devreme! Măcar așa știm ce filme sunt pe piață...
Nu mă interesează cum fac alții lucrurile, ci cum le fac românii. Ar trebui să fim deștepți.
Deci, Crezul meu este că statueta aia (dacă asta se vrea Gopo, și dacă UCIN nu vrea titlul ăsta) acordată filmului pentru "cel mai bun film românesc", ar trebui să fie un permis de trecere pentru a fi nominalizat mai departe, la "cel mai bun film străin" de la Oscarurile americane.
Dacă logica mea nu-i bună, tac și nu mai vorbesc vreodată despre asta.

Dincolo de cum vreau eu să se întâmple, dincolo de cum se întâmplă în prezent și dincolo de cum ar trebui să se întâmple lucrurile, vreau să se ajungă acolo unde ar trebui să fim, dacă s-ar face lucrurile cu cap.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif