View Single Post
Old 26 Mar 2013, 02:39   #93
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Originally Posted by Mercutio:
acuma, drept sa-ti spun, nici consideratiunile lui als n-au nici o treaba cu filmul: o insiruire de truisme si generalitati care se potrivesc si la critica artei (culinare).
What every film critic must know
Nu-i lucru puțin și nici la îndemîna oricui să stăpînească taxonomia artei, să găsească acele locuri comune dintre arte, să le exprime coerent și într-o manieră nepretențioasă. Acolo unde-o face la niv teoretic, nu metaforic, e mai mult decît decent. (deocamdată arta culinară e artă doar cu numele, mai aproape de techne decît de ars).
In plus, ALȘescu a fost și lector universitar și mi-e tare greu să cred că se prezenta în fața studenților cu texte din Libertatea (acolo a scris pentru bani, evident, a și recunoscut-o!), iar dovadă stau textele sale din alte ziare/reviste, acolo unde i s-a oferit “spațiul și timpul” necesar.

Originally Posted by Federico:
ma apucase un dor ('sete' e mai precis spus) de stilul lui de scris de nu era adevarat
Am găsit recent asta (click pe rubrica comentarii cititori). Cică a fost scrisă în engleză, în Argentina. Aici, un extract și prefața lui H-RP.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif