Thread: The Fountain
View Single Post
Old 07 Apr 2007, 08:19   #33
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mda
nu stiu dk sa ma (mai) bag si eu intr-un face-to-face in kre unu asculta iar celalalt face product placement (vai! cum scriu eu, vai! cita atentie la detalii, vai! cum fac dreptate fiecarui lucru bun dintr-un film - mai ales dk e facut d vreun fost coleg d fac...), kestia e k toate aceste nobile fapte pur si simplu nu s vad in cronik la 'the fountain' (sau la '300') a lui musiu pitbull!
geaba zice el k inceark sa 'weigh things' si sa nu cada in extreme - in practice it sucks
iar asta pt k pitbullik face parte din categoria exaltatilor - nu in scris (in txt adik), ci un atitudine: dk nu i-a placut un film, il rade fara mila (exceptiile, exact c spune el: vreun fost coleg implikkt...), nu-i mai gaseste NICIUN merit

in c ma priveste, am preferat intotdeauna sa gresesc din generozitate decit din zgircenie: prefer sa s spuna k am dat mai mult unui film kre nu merita atit decit sa dau prea putin unuia kre - poate - merita mai mult
si asta, dintr-un motiv f simplu: prefer sa laud - si sa am motive d admiratie (indiferent pt c fleac!) - decit sa rad sistematic...
d ex: NU m-am innebunit nici dupa 'lotr', nici dupa filmele dlui eastwood (cele mai proaste parindu-mi-se telenovela isterik kre s keama 'mystic river' si p-nedrept-oscarizatul 'million $ baby'!), DAR nici nu le-am considerat ultimele jeguri - cre k le-am 'cintarit' corect.
e ceea c incerc sa fac d fiekre data: sa evaluez corect
fara ura si partinire
(vezi 'cache': imi displace profund politik stingista a lui haneke si felul manipulator in kre t conduce catre concluziile lui, DAR recunosc k e vba acolo d mare cinema si k 'cache' e un film important)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif