Thread: The Fountain
View Single Post
Old 06 Apr 2007, 17:31   #29
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, n-ai de ce sä te scuzi, interventia ta n-a fost off-topic - dimpotrivä a pus punctul pe... y!
I-as putea räspunde foarte pe larg, pentru cä problema pe care ai abordat-o e realä si ne preocupä, dar voi cäuta totusi sä punctez succint si precis.

Comparatia cu präjitura - merge si nu prea. As da douä motive (la modul cel mai serios):
- Dacä o präjiturä ITI PLACE, înseamnä cä e fäcutä CA LA CARTE! Altfel, dacä are prea multä friscä, prea mult unt, prea mult nu-s' ce, BORASTI! Nu stii de ce, da tot o debordezi!
- Chiar NU se poate compara o receptie de film cu una de artä culinarä (decât când vrem sä ne alintäm). Sunt cäprärii diferite - alte mecanisme, alte sisteme, alte alea.

Pe urmä: DA, AI DREPTATE. Existä, din päcate, prea multi critici cârcotasi, care disecä destructiv, färä pic de consideratie pentru efortul de creatie de-acolo - doar ca s-arate cä asa e ei, destepti (sau, cum ai spus tu, mai elegant, "ca si cum ar da un perpetuu examen").
Personal, îi desconsider la fel de mult ca pe opusii lor - äia care fac "Ooo, ooo, ooo!!!" :w00t: :love: :love: :love: la te miri ce. In plus, eu sunt de meserie regisor de film, nu critic, deci am un motiv în plus sä fiu solidar cu breasla. Sunt exigent, da - dar niciodatä gratuit; dimpotrivä: din convingerea cä intransigenta mea le va fi utilä celor care vin dupä noi (si chiar si celor criticati... asa, la un nivel idealist! :happy: ).
M-ai întrebat de ce scriu cronici atât de lungi. TOCMAI DE-ASTA. Din respect pentru munca la un film - oricât de prost! Pânä si o vomä ca "Si totul era nimic" a fost filmatä de un operator bun, care mi-a fost coleg de facultate (de fapt, imaginea a fost singura calitate a acelei pelicule), au jucat acolo actori excelenti, care mi-s prieteni, si pentru care acele roluri erau adevärate insulte, din päcate... Sau, "Azucena" a fost montatä de excelenta Melania Oproiu, care mi-a montat si mie scurt metrajul. Ca regisor de film, sunt constient de toate aceste eforturi - si, dacä tot esueazä uneori, mäcar meritä ca acest lucru sä fie spus clar si cu argumente, nu expediat din douä mistouri si-un brânci.
Cu "Fântâna" n-am avut ABSOLUT NIMIC. Stiam foarte vag subiectul (doar atât: "cäutarea vietii vesnice"), si cä Aronoffsky e cotat bine. Asa cä l-am privit färä nici un fel de prejudecäti. Mä asteptam la ceva ce suna bine, interesant, incitant - mai mult, nu stiam... Ce sä-i fac dacä nu m-a convins? Dacä din primele trei secvente m-a decuplat - si decuplat m-a läsat? Si dacä am väzut, de la cap la coadä, toate cliseele si automatismele studentilor de la clasele lui Saizescu, Drägan si Vitanidis, ale cäror filme de institut, voit "Buñueliene" si "Bergmaniene" cicä, ne plictiseau acu' 25 de ani? Nu cred cä e vina mea.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif