View Single Post
Old 10 Jul 2013, 08:43   #1494
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Chambord:
Si eu am citit tot doar Swann . Si chiar recent. In cursul lecturii deja imi formasem un plan sa achizitioneaz tot ciclul, dar una cate una, buy / read / repeat. Insa dupa ce am terminat-o m-am dezumflat putin. E foarte bine scrisa, dar fiecare personaj parca te invita sa-l detesti. Si nu caut oameni ideali, nici in carti. Dar astia imi pareau atat de straini. Ei saracii, sufereau, fiecare in felul lui. Dar era o durere egoista. Si-o doreau. Si nu voiau s-o imparta cu nimeni. Nici macar cu cititorul.
Cartea asta are personaje?
Da, e putina actiune si putin dialog. Nu prea ai ocazia sa te apropii de ele. Desi intr-un fel problema este ca esti prea apropiat. Esti scufundat prea adinc in capul lor si privelistea devine o ceata abstracta. Eu am luat-o ca pe un film anti-mainstream: poveste vaga si personaje cu care iti e greu sa te indentifici si sa empatizezi. Ca pe un Malick sau un Tarkovski. Mi-a fost de ajuns felul in care e scrisa. Plasticitatea si acuratetea cu care gaseste cuvintele potrivite pentru a descrie o imagine sau un fenomen natural (ca inceputul unei ploi) sau o tara psihologica (tipa care nu era in stare sa se sustraga agendei sale hedoniste pentru a-i face o favoare cuiva e denuntata ca 'o apa informa care se modeleaza docil dupa povirnisul pe care aluneca' - citat aproximativ din memorie) sint brrrrr... nu stiam ca poti faci asta. Ca si la Ulysses: de cind am fost facut martor la ritualul defecatoriu al lui Bloom prin prisma constiintei lui J. parca nimic n-a mai fost la fel.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif