View Single Post
Old 11 Jan 2016, 19:58   #1013
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
RIP Thin White Duke

I was lucky enough to attend his last gig.
Scheeßel (undeva in nordul Germaniei), 25 June 2004.

Contextul nu mai are importanta acum. Eu student Erasmus, strans bani la ciorap. Greu sa traiesti cu 300 EUR/ luna in Germania, am avut noroc sa facem impreuna cu colegul de bursa un proiect si sa mai castigam cateva sute de EUR in alea 3-4 luni. Colegul meu de bursa a fost omul cel mai inteligent pe care l-am intalnit in viata mea si a murit si el. Am strans bani de festival, am umblat singur prin Germania pana la locul cu pricina, am pus cortul pe camp, era frig in Nordrhein-Westfalen la sfarsitul lui iunie ca la noi la inceput de martie. Parca traiam intr-un vis, nu-mi venea sa cred venind din Romania ca pot sa vad atatia unii dupa altii: David Bowie, The Cure, Pixies... A fost cel mai mare festival/eveniment rock la care am participat, singurul de felul asta.
Dupa concert Bowie a avut un preinfarct, l-au dus cu elicopterul la spital, si-a anulat tot turneul. De atunci n-a mai tinut niciun concert intreg, doar aparitii meteorice pe vreo scena pentru o melodie-doua. Pozele sunt facute cu un aparat de 2-3MP, la nivelul unui telefon mai prost de azi.

David didn't show up tonight.




Last edited by varu : 11 Jan 2016 at 20:11.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif