Thread: Prometheus
View Single Post
Old 20 Jun 2012, 17:05   #72
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Adica nu am fost clar pana acum in legatura cu sumerienii. Sumerienii nu credeau nici ca sunt sclavi(in sensul literal folosit de rifa) si nu credeau in extraterestrii(cum literal crede rifa). Vrei sa explic de ce nu credeau in extraterestrii ? Nu e clar ? Am explicat deja care e treaba cu cerul, zeii, si fiintele ce coboara din cer, zic eu scurt si la obiect.

In legatura cu cat de bine o sa fie privit filmul asta, cred ca te inseli grav de tot. Cine suntem noi exact ? De ce existam ? Cu ce scop suntem aici ? Cat conteaza viata ? Cine este creatorul ? Exista un creator ? Astea sunt intrebari pe care oamenii si le vor pune in continuare si la care nu exista un raspuns exact. Eu pentru mine am si lumea stiintifica are cateva dar sa nu intram acolo.

Aceste interebari sunt importante si nu filmul. Filmul nu a fost primul care a adresat aceste intrebari si nu va fi nici singurul. Filmul nu este important din punctul ala de vedere. Faptul ca a adus in discutie aceasta tema si a adresat-o intr-un stil atat de tampit este penibil, mai ales de la un regizor cu o cariera imensa in spate.

Originally Posted by Aeryn_Sun:
Asa ca, acea chestie neagra, scapata de sub controlul Inginerilor, desigur ca are alt efect, si unul negativ; de aceea si cresterea rapida a creaturilor, si a oamenilor infectati, care aveau puteri fizice inzecite. Si de aceea se si vedea viermisorul in ochiul sotului lui Elizabeth, nu avea sa stie nimeni ce efect avea, si totusi au vazut-o cand a iesit din burtica lui Shaw, mai bine zis ea l-a scos/
Originally Posted by redy:
3. Viermele din ochi poate fi explicat mult mai usor. Este un instrument pentru prostii din sala care au nevoie de un indicator vizual, altul decat ochii rosii pentru a intelege ce s-a intamplat. Viermele in ochi este un organism in alt organism, o infectie si nu i-a bagat nimeni un vierme in fund aluia. Transformarea de care are parte geologul-zombie, desi hilara, reprezinta o tranformare totala a intregului corp si nu o infectie. "Copilul" lui Shaw nu are o explicatie ca forma dar nu asta conteaza asa de tare, nu asta e problema, de ce e o caracatita. Om + om infectat= caracatita. Caracatita + inginer = ceva cu 4 picioare si cap alungit. Doesn`t make a lick of sense. In fine, nu asta e problema mare. Viermele nu are legatura cu caracatita si viermele nu poate fi explicat decat cum am zis mai sus, ca un indicator pentru retarzii din cinema care au nevoie de mai multe informatii sa se prinda. Nu are o importanta mai mare decat atat
Originally Posted by Aeryn_Sun:
3. Ai fost vreodata infectat cu acea chestie neagra? NU. Bun, atunci odata ce este in corpul tau, logic ca apar niste transformari, asadar cand a avut contact sexual cu Elizabeth, lasand-o gravida, cand el nu putea face copii, e clar explicat pentru ca organismul lui devenea din ce in ce mai abnormal, si capata o alta forma, de aceea si puterea fizica, totul este legat de corp; si eu zic ca era o kraken care iesise din Shaw, pentru ca era intamplarea. Iarasi este pur si simplu ceea ce s-a intamplat, putea foarte bine sa iasa un iepure cu coada de dragon; caracatita aia era o anomalie. si crestea rapid.
Am fost vreodata infectat cu chestia neagra ? Nu, intradevar. Ce legatura are cu ce am zis eu ? De ce ai scris asa ceva ? Am si spus ca nu conteaza ca a iesit un cercopitec din ea. Am spus asta.
Da, au loc transformari, asa e.
Ala a lasat-o gravida pe aia. Ok. Si asta s-a intamplat.
Organismul lui se transforma. Da, am stabilit asta 2 randuri mai sus.
Oraganismul capata o alta forma si o putere fizica superioara. Da, la fel am stabilit asta mai sus. Puterea fizica este aratata insa de geolog si nu de papagalu` cu vierme in ochi. In fine.
A iesi un baby-squid din ea. Ok, am si zis ca nu ma intereseaza daca iesea din ea un bivol cu 3 coarne si 2 anusuri.

Tu mi-ai povestit filmul fara sa comentezi nimic asupra ceea ce am spus eu. Mah, voi sunteti normali la cap, ce aveti frate ? Nu am fost destul de clar, ce mama dracu se intampla aici.NU AM ZIS CA CE S-A INTAMPLAT IN FILM NU S-A INTAMPLAT. [/quote]

Da-l dracu de cub, ajuta-ma sa inteleg ce ai spus aici. O iau propozitie cu propozitie si afirmatie cu afirmatie, parafrazand unde e nevoie de clarificare.

Originally Posted by Aeryn_Sun:
Asa ca, acea chestie neagra, scapata de sub controlul Inginerilor, desigur ca are alt efect, si unul negativ; de aceea si cresterea rapida a creaturilor, si a oamenilor infectati, care aveau puteri fizice inzecite. Si de aceea se si vedea viermisorul in ochiul sotului lui Elizabeth, nu avea sa stie nimeni ce efect avea, si totusi au vazut-o cand a iesit din burtica lui Shaw, mai bine zis ea l-a scos/

1 .Chestia neagra a scapat de sub controlul inginerilor. Desigur ca are alt efect -> Alt efect cum exact afecteaza oamenii altfel decat inginerii, posibil. Ok. Ce importanta are ca are alt efect ? Nu stiu

2. Efectul este unul negativ, efectul negativ fiind cresterea rapida a creaturilor si infectarea oamenilor. ->Ok, care este efectul opus celui negativ si unde a fost aratat in film pentru a vedea intreg spectrul de efecte a chestiei negre

3. Si de aceea se si vedea viermisorul in ochiul sotului lui Elizabeth-> Din care motiv mai exact. Din cauza efectului negativ ? Negativ adica accelerat ? Mai accelerat ca ala cand ala se distruge si cade in cascada ? Negativ adica mai incet ? Negativ adica in loc sa distruga corpul apar viermi in corp ? Deci nu este o transformare a corpului ci o infectie sau o dezvoltarea a unui parazit in corp ? Geologul era total transformat, ala nu a avut viermi in ochi ?

4. Nu avea sa stie nimeni ce efect avea. -> Cine ? David ? Care e legatura cu contextul respectiv ? In fine, David. De ce ar fi luat o astfel de decizie ?
4.1 Dispretul pentru rasa umana nu este destul pentru a lua o astfel de decizie. Putea foarte bine sa ii omoare inainte sa se trezeasca.
4.2 Vroia sa vada ce efect are. Ok, curiozitate atunci. Inseamna ca David si-a depasit parametrii de functionare. In universul actual ce a sugerat ca un android poate sa isi depaseasca parametrii de functionare ?
4.3 Ura ? Moartea celor care l-au creat ? De ce ?
4.4 Programat ? De ce ar fi vrut Weyland sa ii omoare pe toti din nava ? Dar de ce a aratat David dispret fara de oameni daca era doar programat ?
4.5 Scenariu incoerent ? Da ! Asta e.

5.si totusi au vazut-o cand a iesit din burtica lui Shaw, mai bine zis ea l-a scos/ -> Au vazut pe cine. Cine a vazut ?

PS: Simt ca ma ia cu capul la ce raspunsuri vad pe aici..
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 20 Jun 2012 at 17:22.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif