View Single Post
Old 04 Jun 2013, 21:45   #1434
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by sabinalin:
ALICE IN TARA MINUNILOR. ALICE IN TARA OGLINZILOR de Lewis Carroll.

Am fost surprins cand aceste romane celebre ale copilariei au aparut in colectia "Cotidianul" compunand impreuna volumul 54. Citindu-le acum, la multi ani dupa vremurile in care aveam varsta la care sa gust maxim din placerea fanteziei debordante a lui Carroll am inteles ca aventurile fetitei Alice raman interesante chiar si pentru adulti, poate chiar si pentru cei ajunsi la varste foarte inaintate.


Lewis Carroll a fost nu doar scriitor, dar si matematician si logician - de aici probabil literatura absurdului din cartile sale. Ceea ce e mai fain decat sa le citesti, este sa le citesti in engleza fiindca jocurile de cuvinte sunt uneori greu traductibile si deci mai savuroase in original.

La fel de interesant ar fi sa cititi Winnie the Pooh de A. A. Milne, desi carte pentru copii, adusa poate la o faima mai proasta printre adulti de adaptarile Disney, e o carte savuroasa, plina de umor - uneori mai mult pentru adulti decat pentru pici. Eu am savurat-o cel putin cu zambete, daca nu cu hohote uneori!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif