View Single Post
Old 18 Mar 2016, 19:08   #3872
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by anaemona:
Nu stiu daca am scris, sau doar m-am ingrozit in sinea mea, cum mi se lauda coafeza mea acum aprox jumate de an, ca nepoata ei care n-avea nici 3 ani ii lua telefonul lui maica-sa si umbla la el, de a trebuit sa-i cumpere si ei tableta, sau n-am idee ce i-a cumparat exact. Bunica se lauda ce desteapta e nepoata, asa ca sperantele cu vacantele la bunici sint desarte. Bunicii din ziua de azi traiesc in orase, unii, mai putini e adevarat, n-au avut nici ei bunici la tara, sa mearga la ei in copilarie, oricum, cei mai multi probabil ca inca au serviciu full-time, deci nu prea au timp de nepoti decit in we.

Am citit putin la repezeala ce s-a discutat mai sus, poate o sa revin sa recitesc. Din toata povestea si tristetea lui Twinsen, cu care sint de acord, cred ca pierderea cea mai mare pe care am suferit-o, ca oameni, in ultimii zeci de ani e lipsa apartenentei la o comunitate. In felul a ceea ce scria T de mastru si discipoli, chiar lipsa unei familii numeroase, cu multi veri si bunici si matusi cu care sa te intilnesti macar de 2 ori pe an si o comunitate adevarata, nu spoita, acolo unde traiesti. Eu tin minte ca in copilarie, pina la 18-20 de ani, chiar mai incolo, ma plimbam in vizite pe la toate vecinele lui mama, fara sa-mi fac appointment, fara sa aiba neaparat copii de aceeasi virsta cu mine; veneam citeodata de la scoala si pina sa ajung la ultimul etaj, unde stateam, ma opream ori la parter, ori in alta parte, unde stiam ca e cineva acasa, schimbam citeva vorbe, mincam o prajitura sau o dulceata sau beam un suc si abia pe urma ajungeam acasa. Nu mai spun, de mame sau bunici sau ce erau, faceau o prajitura si imparteau la 2-3 vecine. Poate mai exista inca locuri din astea sau unora dintre voi li se par SF, pentru ca niciodata nu au avut parte de asemenea comunitate. Din punctul meu de vedere, asa ceva nu se poate inlocui cu nicio comunitate virtuala si bineinteles ca ne putem transforma si accepta ceea ce ne ofera societatea fara sa plingem dupa vremuri apuse, dar, asa cum am inceput, eu cred ca e o pierdere pentru noi, ca oameni.

Am observat in ultimul an un fenomen interesant - foarte multi oameni care nu sunt in ''target'' incep sa posteze pe FB /Twitter/WApp . E normal ca tinerii /copiii sa stea lipiti deretelele astea , dar nu ma asteptam sa-i vad si pe cei de peste 50 ani sa fie asa de prinsi. Vad prin tramvaie /autobuze femei in toata firea ( cu gospodarie , barbat si copii pe mana ) butoneaza si like-uiesc mai ceva pustoaicele de liceu . Deunazi am auzit o asemenea femeie ca se certa cu alta la telefon .Motivul ?? Un din ele postase nu stiu ce mascari pe pagina celeilalte si acum incerca s-o scalde ( n-a postat ea ; era telefonul la altcineva care a postat , s.a.m.d. ) .
Consateni certati de zeci de ani se injura acum vartos pe FB , mamaite care ar trebui sa se ocupe de cele sfinte se dracuiesc sau isi trimit urari pe retelele de socializare .

E clar - nu stiu cum vor arta retelele astea peste 20-30 ani, insa nu cred ca mai avem scapare . O sa avem nasteri pe FB , nunti , divorturi si poate chiar inmormantari .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif