View Single Post
Old 25 Dec 2009, 08:24   #49
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Am vazut aseară Warui yatsu hodo yoku nemuru a.k.a. The Bad Sleep Well.
Filmul are un inceput destul de dezlînat, cu scena unei nunţi ce durează cam 20 de minute (mi-a amintit de The Godfather), văzută, în cea mai mare parte din perspectiva unor reporteri. Acest lucru creează şi un efect de distanţare, efect care se perpetuează apoi şi în prezentarea personajelor principale, realizată într-o manieră foarte procedurală (mi-a trebuit aproape o oră din film pentru a pătrunde mecanismele subiectului). În aceeaşi manieră este prezentată şi investigaţia poliţiei în legătură cu un caz de corupţie ce implică o importantă companie de stat japoneză. Nu ştii cu adevărat ce se întîmplă pînă într-un anumit moment al filmului însă chiar şi după ce totul pare clar, filmul continuă să te surprindă. Aceasta este, de altfel, una dintre particularităţile sale – faptul că filmul pare a avea mai multe deznodăminte care constituie doar puntul de plecare în construirea altor situaţii, firul narativ o ia de multe ori în direcţii neaşteptate astfel încît, chiar dacă filmul durează în jur de 150 minute, el nu plictiseşte deloc.
În situaţia actuală, în care corporatiile puternice nu mai sprijină guvernul ci, în foarte multe cazuri, ele constituie guvernul, The Bad Sleep Well este privit într-o cu totul altă lumină.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif