Thread: Les Miserables
View Single Post
Old 27 Jan 2013, 00:43   #1
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Les Miserables

Jenant, jenanta compozitie a lui Tom Hooper. Desi sunt fanul muzicalului, dupa 30 de minute vroiam sa ies din sala de cat de penibil era. Regia lui Hooper este inepta. Mai mult, cum de a fost nominalizat filmul la Oscar impreuna cu noua melodie nu vad sa fi fost posibil decat prin mita.

In afara de "unghiurile" absolute cretine si plictisitoare, cand pe ecran erau Thenardierii el muta camera aia cand in stanga, cand in dreapta de ziceai ca pierduse un pariu cu o zi inainte si cineva ii tragea suturi in testicule pe toata perioada filmarii scenei.

Intelegerea lui Hooper a materilalului sursa se rezuma a in arata explicit cum moare un personaj sau a prezenta in mod vizual si haotic fiecare vers pe care il cantau Thenardierii. Ca sa nu adaug si o scena de vreo 3 minute in care personajele intra in rahat, literal, si se scufunda de cateva ori. Nu m-a impresionat niciodata Hooper dar chiar atat de prost e incat nu intelege materialul ? Ce rusine, ce mizerie.

Hugh Jackman este ok la cantat, interpretaza bine insa ideea nu este numai sa interpreteze fizic ci sa exprime prin cantec ce simte iar vocea lui ma zgaria pe timpane. Pe de alta parte, Russel Crowe a avut un inceput mai greu dar mi-a placut mult mai mult decat Jackman pentru ca nu forta nota si a cantat exact cum trebuie. In general, scenele care au fost interpretate ca si in muzical au fost mult, MULT mai reusite si au avut un impact mult mai mare. Samantha Barks, Eddie Redmayne si Anne Hathaway au fost singurii care au fost la inaltime dintre actorii cunoscuti. Restul au fost ok. Hathaway mi se pare insa ca a exagerat si parca tipa dupa un premiu. A fost peste medie dar nu mi s-a parut a fi o scena eficienta. Poate a fost si vina lui Hooper acolo dar Hathaway l-a scos din rahat pentru ca a interpretat foarte bine. Interpretarea printre sughituri a fost ok, dar simteam ca scena respectiva ar fi fost mai eficienta daca ar fi cantat melodia ca o revolta a ceea ce i s-a intamplat decat o scena melodramatica.

"Filmul" esueaza in a fi eficient. Nu te face sa simti drama celor de pe ecran ci doar sa casti de plictiseala.

Cea mai buna interpretare(muzica + actorie): Eddie Redmayne - Empty Chairs and Empty Tables
Cea mai proasta interpretare(muzica + actorie): Hugh Jackman - Bring Him Home
Cea mai buna interpretare muzicala: Samantha Barks - On My Own la egalitate cu Samantha Barks & Eddie Redmayne - A Little Fall of Rain
Cea mai proasta interpretare muzicala: Russel Crowe - primul cantec
Cea mai buna interpretare actoriceasca: Hugh Jackman - What have I done
Cea mai proasta interpretare actoriceasca: nimeni, toata lumea a fost mai mult decat ok, nu asta este insa problema filmului
Cea mai buna interpretare a unei melodii din muzical: Samantha Barks - On My Own
Cea mai buna adaptare a unei melodii din muzical: Amanda Seyfried & Eddie Redmayne - A Heart Full of Love
Cea mai eficienta scena: Cea de la final din manastire la egalitate cu cea de la inceput cu preotul si Valjean.
Cea mai stupida scena: Inotul prin rahat la egalitate cu faramarea unui corp in doua.
Cel mai prost aspect al muzicalului: Tom "Hack" Hooper. Fuck you Hooper.


Filmul asta nu e o introducere prea buna in lumea muzicalelor. Recomand Moulin Rouge si Producatorii. Persoanele care nu au mai vazut muzicalul pana acum nu au simtit ca filmul asta este atat de slab precum mi s-a parut mie. Sunt un fan dar inteleg slabiciunile materialului insa Hooper nu a facut mai nimic ca sa le atenueze, chiar din contra, le-a accentuat cu deciziile lui stupide. Vazand showul pe scena cred ca si eu as fi putut regiza filmul asta pentru ca bagatul camerelor in fetele actorilor nu-i cine stie ce truc. Daca v-a placut filmul asta, desi cred ca sunteti in faza de negare, atunci verificati Moulin Rouge sau Producatorii.

Eddie Redmayne are o interpretare ce putea fi premiata cu o nominalizare la Oscar.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 27 Jan 2013 at 14:56.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif