View Single Post
Old 06 Sep 2009, 01:48   #18
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Originally Posted by Pitbull:
Si-apoi, deocamdatä IMDb-ul e un indicator extrem de limitat fie si numai ca esantion statistic. In pollurile lui voteazä doar posesorii de computere si internet, si dintre ei doar cei preocupati de cinema, si dintre ei doar ei destul de familiarizati cu site-urile si procedurile de votare... Marea majoritate a masei spectatorilor e încä off-IMDb. Si chiar dacä peste 10-20 de ani, sau mai stiu eu când, balanta se va mai apropia putin de un echilibru real, ce ne facem cu milioanele de spectatori ai marilor capodopere clasice (sau marilor succese de casä) din secolul trecut, cärora Sf. Petru n-o sä le dea conexiune la Internet, nici la Sf. Asteaptä!?

Apropo de asta, nu stiu de cat timp vizitezi imdb, dar am remarcat in ultimii ani cum, odata cu cresterea utilizatorilor site-ului, si media notelor a crescut incredibil. Ma gandesc doar ca, de exemplu, Return of the Living Dead avea 6.6 si 3000 de voturi cand am intrat eu in 2001, iar acuma are 7.1 si 10000 de voturi.

Unde se simte insa cel mai "greu" e la filmele noi si foarte noi. Orice peste 8 era un film deosebit, in masura in care IMDB iti ptuea indica asa ceva, in prima jumatate a deceniului, dar acuma ai si din astea ca 300 cu 8.0.

Cat despre remarcile lui Liviu, ele reies evident din statisticile imdb. Ar fi poate interesant de speculat mai ales de ce femeile peste 45 de ani sunt atat de acide.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo

Last edited by PoliFanAthic : 06 Sep 2009 at 01:54.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif